Vědci poprvé zachytili polární záři na Slunci. Trvala týden

Poprvé v historii astronomové zaznamenali na Slunci jev lidově nazývaný polární záře. Tento světelný jev byl způsoben elektrony, které procházely silným magnetickým polem nad sluneční skvrnou. Upozornil na to server Live Science.

Astronomové sledovali jev podobný polární záři pomocí radioteleskopů ve výšce přibližně 25 000 kilometrů nad slunečními skvrnami. Tento energetický jev trval přibližně týden, což je neobvyklé, protože obvykle podobné jevy trvají pouze několik minut až hodin.

Vědci považují tuto pozorovanou aktivitu za mimořádnou. Výsledky studie byly nedávno zveřejněny v odborném časopise Nature Astronomy.

Na Zemi vzniká polární záře interakcí nabitých částic slunečního větru s molekulami kyslíku a dusíku ve vyšších vrstvách atmosféry. Tento jev je také spojen se slunečními erupcemi a výrony koronální hmoty. Čím více hmoty Slunce odvrhne, tím intenzivnější je polární záře.

Koronální hmota, tvořená plazmatem s kladně a záporně nabitými částicemi, je blokována magnetickým polem Země. Toto magnetické pole je kolem pólů nejslabší, což umožňuje vznik polární záře. Výskyt tohoto jevu v nižších zeměpisných šířkách byl pozorován i v listopadu a únoru letošního roku.

Podobně jako na Zemi vzniká "polární záře" na Slunci interakcí nabitých částic s magnetickým polem. Místa, kde se tyto částice mohou setkat, se na Slunci objevují v oblastech slunečních skvrn, což jsou oblasti s velmi silným magnetickým polem.

Sluneční magnetické pole je o několik řádů silnější než na Zemi, což způsobuje vyzařování částic s příliš velkým množstvím energie, překračujícím frekvenci viditelného světla. Tento jev lze pozorovat pouze pomocí radioteleskopů, a vědci nyní využívají tento objev k novým metodám studia sluneční aktivity. Analyzují data z archivu, snaží se najít skryté důkazy o předchozích výskytech těchto jevů na Slunci.

Související

Počasí

Zastaví změny počasí revoluce v energetice? Slunce může do roku 2050 proměnit svět

V energetickém sektoru možná nastal bod obratu, kdy se rozběhl samoposilující se "pozitivní kruh" mezi využíváním solární technologie a procesem učení se společností, jak ji učinit cenově dostupnější. Vyplývá to ze studie vědců z Exeterské univerzity (UoE) a University College London (UCL). Slunce se do roku 2050 zřejmě stane celosvětově nejdůležitějším zdrojem energie

Více souvisejících

Slunce vesmir

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Putin kandiduje, proto se Rusové snaží změnit vývoj války na Ukrajině

Rusové se navzdory zimnímu počasí snaží pokračovat v ofenzivních operacích na několika místech na Ukrajině. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) touží po převzetí a udržení iniciativy do ruských prezidentských voleb v březnu 2024, v nichž bude Vladimir Putin obhajovat mandát. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Adventní věnec

Adventní věnec. Kde se vzal symbol vánočního času?

Na adventním věnci již hoří svíce značící adventní neděle a odpočítávající čas do Štědrého dne. Zatímco dnes si předvánoční dobu bez adventního věnce nedokážeme představit, dříve ho lidé neznali. Věnec se svíčkami se stal symbolem adventu teprve v 19. století.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 8 hodinami

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Olaf Scholz

Na Německo se Ukrajina může spolehnout. Scholz slibuje další pomoc

Německo hodlá navzdory vlastním problémům pokračovat ve vojenské pomoci Ukrajině, na sobotním sjezdu německé sociálnědemokratické strany SPD to řekl její lídr a kancléř Olaf Scholz. Podle předsedy spolkové vlády to zatím na konec konfliktu na východě Evropy nevypadá. 

včera

Ladislav Županič

Zemřel herec Ladislav Županič, bylo mu 80 let

Ve věku 80 let zemřel populární herec Ladislav Županič, který úspěšně působil ve filmu, televizi, dabingu i v divadle. Karlínské hudební divadlo dokonce svého času úspěšně vedl jako ředitel. 

včera

včera

Izraelské tanky drtí Chan Júnis. Vojáci věří, že dopadnou člena vedení Hamásu

Izraelské válečné úsilí v Pásmu Gazy se momentálně soustředí zejména na město Chán Júnis na jihu palestinské enklávy, protože vojáci si myslí, že zde dopadnou jednu z vůdčích osobností Hamásu Jahju Sinvára. Boje ale pokračují i na severu. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy