Baltské moře

Ilustrační foto

Nacisté chtěli v Proře obrovské lázně, dnes tam dovolená stojí majlant

Židé, Romové nebo handicapovaní sem měli mít přístup navždy zakázaný. Nacistické plány totiž počítaly s tím, že gigantické rekreační zařízení Prora, kterým mělo projít 20.000 lidí týdně, budou využívat výhradně příslušníci "německého národního společenství". Dnes však do areálu na břehu Baltského moře na německém ostrově Rujána může úplně každý. Ne každý si tu ale může dovolit bydlet. Nově rekonstruované apartmány v původně nacistické stavbě tu totiž realitní společnosti nabízejí za ceny od 6000 eur na metr čtvereční (153.000 korun).
Ilustrační foto

Bouřlivý Balt přilákal na pláže hledače jantaru, klenotníci za něj dobře platí

Po dvoudenní bouři, kterou na Baltu provázely až sedm metrů vysoké vlny, vyrazili na polské pobřeží hledači jantaru, pátrajících mezi vyplaveným smetím po úlovcích, ceněných klenotníky v řádu stovek až tisíců zlotých. Od časného rána na ostrově v ústí Visly, který je součástí Gdaňsku, po jantaru pátrají desítky lidí. Zkušení lovci pokladů tu už našli kousky o velikosti až lidské pěsti, uvedla televize TVN 24 na svém webu. Nejcennější úlovky bývají ceněny až na 10.000 zlotých (asi 60.000 Kč) za kilogram. Televizní štáb ale na pláži našel jen několik drobných kousků.
Velké vlny

Rozbouřený Balt zaplavuje sever Polska a Kaliningrad, vichr smetl autobus ze silnice

Třináct lidí dnes utrpělo zranění jihovýchodně od Varšavy, když autobus, kterým cestovali, při silném poryvu větru vyjel ze silnice a převrátil se. Život lidem na severu Polska i v ruské Kaliningradské oblasti komplikuje rozbouřené Baltské moře, z něhož se voda vylévá na pevninu. V horách na jihu Polska hrozí nebezpečí lavin.
Ilustrační foto

Německo mění východní politiku: Chce se přidat k Iniciativě tří moří, zapojeno je i Česko

Berlín - Německo se chce stát "stavitelem mostů" pro novou východní politiku Evropské unie. Překvapivě to dnes podle agentury DPA prohlásil v Bukurešti německý ministr zahraničí Heiko Maas v souvislosti s takzvanou Iniciativou tří moří, k níž se Berlín dosud stavěl s velkou skepsí. Ke vzniku iniciativy dali v roce 2015 popud prezidenti Polska a Chorvatska s cílem posílit vazby zemí ležících mezi Černým, Baltským a Jaderským mořem; účastníkem projektu je i Česko.
Ilustrační foto

U Baltu je jako ve Středomoří. Horký vzduch z Afriky změnil klima v Evropě

Madrid/Berlín - Teploty na Pyrenejském poloostrově se mohou o nadcházejícím víkendu přiblížit k 50 stupňům a prolomit tak dosavadní rekord v Evropě. Tropické teploty nadále sužují Německo. Na mnoha místech by se tam dnes rtuť teploměrů mohla opět vyšplhat až ke 36 stupňům Celsia. Pokud se nyní vypravíte k Baltskému moři, budete mít dovolenou jak ve Středomoří.

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 13 minutami

před 26 minutami

Záchranáři zasahují u neštěstí na Strakonicku. (3.10.2023)

Nehodu na Strakonicku nepřežili zaměstnanci železnice. Na trati pracovali

Úterní železniční nehoda na Strakonicku si vyžádala dva životy železničních zaměstnanců, kteří pracovali na trati, uvedla policie. Generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda vyjádřil upřímnou soustrast pozůstalým. Drážní inspekce zahájila vyšetřování mimořádné události.  

před 28 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Laureáti Nobelovy ceny za fyziku

Nobelovu cenu za fyziku dostali tři vědci za výzkum elektronů

Nobelova cena za fyziku pro rok 2023 byla udělena třem vědcům za jejich práci v oblasti využití extrémně krátkých světelných pulzů k studiu chování elektronů v atomech a molekulách. Laureáty jsou francouzsko-americký vědec Pierre Agostini, Rakušan maďarského původu Ferenc Krausz a Francouzka působící ve Švédsku Anne L'Huillierová.

včera

Arménie, ilustrační foto

Arménský parlament schválil přistoupení k ICC, navzdory ruskému odporu

Arménský parlament podle agentury Anadolu schválil ratifikaci Římského statutu, na jehož základě vznikl Mezinárodní trestní soud (ICC), což znamená, že Arménie bude podléhat jeho jurisdikci. Plán Arménie přistoupit k ICC, která nedávno vydala zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina, byl kritizován Ruskem.

včera

včera

včera

Pellegrini nezavrhl možnost vlády s Progresivním Slovenskem. Mohl by v ní být premiérem

Předsednictvo strany Hlas-SD, která podle mnohých rozhodne o tom, jaká koalice na Slovensku vznikne, zatím nevyloučilo ani jednu ze dvou variant. Nejprve však bude jednat s vítězným Smerem, oznámil předseda strany Peter Pellegrini po setkání s prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy