Německo mění východní politiku: Chce se přidat k Iniciativě tří moří, zapojeno je i Česko

Berlín - Německo se chce stát "stavitelem mostů" pro novou východní politiku Evropské unie. Překvapivě to dnes podle agentury DPA prohlásil v Bukurešti německý ministr zahraničí Heiko Maas v souvislosti s takzvanou Iniciativou tří moří, k níž se Berlín dosud stavěl s velkou skepsí. Ke vzniku iniciativy dali v roce 2015 popud prezidenti Polska a Chorvatska s cílem posílit vazby zemí ležících mezi Černým, Baltským a Jaderským mořem; účastníkem projektu je i Česko.

Zapojením do dosud 12členné iniciativy chce Německo působit proti odstředivým tendencím uvnitř EU. "Věřím, že je i uvnitř Evropské unie důležitým signálem, že země jako Německo se dívá nejen na Západ, ale především zahrnuje do svého zorného pole také své východoevropské sousedy, a to i mimo Evropskou unii," prohlásil dnes Maas na summitu Iniciativy tří moří. "To je to, co označujeme jako novou východní politiku," dodal sociálnědemokratický (SPD) politik.

Iniciativa tří moří dosud platila za protiváhu západní osy Paříž-Berlín, poznamenala agentura DPA. Státy od Estonska po Bulharsko chtějí prosazovat mimo jiné své zájmy v infrastrukturních projektech a v oblasti zásobování energiemi.

Německý zástupce se dnes zúčastnil schůzky Iniciativy tří moří poprvé. Maas přitom oznámil, že usiluje o trvalé členství v iniciativě. "Chceme tohoto fóra i v budoucnu využít k tomu, abychom se silněji vložili do diskusí, které vedou naši východoevropští sousedé," prohlásil německý ministr. Německo chce podle něj ve fóru hrát "aktivní roli".

Maase do Bukurešti pozval rumunský prezident Klaus Iohannis, který stejně jako předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker podpořil trvalou účast Německa na těchto setkáních. Šéf polské diplomacie Mateusz Morawiecki se naopak ve svém proslovu o Německu vůbec nezmínil, informovala DPA. Přijetí nového člena do uskupení musí schválit všechny členské státy.

Dvanáct dosavadních zemí iniciativy zaujímá třetinu rozlohy EU a reprezentuje přibližně pětinu obyvatel EU. Maas zdůraznil, že Německo jakožto stát u Baltského moře ke skupině náleží nejen geograficky, ale také historicky, politicky a hospodářsky. Argumentoval mimo jiné tím, že východní Německo po znovusjednocení prošlo podobným transformačním procesem jako mnohé země ve východní části EU. Kromě toho je dnes Německo pro každý členský stát Iniciativy tří moří zásadním hospodářským partnerem.

Členství Německa zesílí pozornost jižních a západních členů EU vůči jejich východním partnerům, je přesvědčen Maas. Německo chce "být stavitelem mostů a moderátorem v duchu evropské jednoty", shrnul šéf německé diplomacie.

Dosud se Německo na iniciativu dívalo spíš kriticky. Existovaly obavy, že uskupení by mohlo Evropu rozklížit. DPA v té souvislosti připomíná, že součástí iniciativy jsou i země takzvané visegrádské čtyřky, které patří mezi nejostřejší odpůrce kancléřky Angely Merkelové v oblasti uprchlické politiky.

Také v energetické politice existují mezi Německem a jeho východními sousedy rozpory. Například výstavbu plynovodu Nord Stream 2 z Ruska do Německa vyvolává na východě EU obavy z příliš velké závislosti na dodávkách ruských energetických surovin.

Maas se už v červnu v jednom projevu vyslovil pro novou evropskou východní politiku. Podle něj je třeba naučit se Evropu vidět očima ostatních Evropanů. Vztyčováním poučujícího ukazováčku ze strany Berlína se přitom dosáhne méně, než chytrými nabídkami k vyrovnání zájmů.

Pojem východní politika pochází od někdejšího západoněmeckého kancléře Willyho Brandta (SPD), který od roku 1969 usiloval o sblížení s východoevropskými komunistickými zeměmi. Brandt za to dostal Nobelovu cenu za mír a pro SPD jde dodnes o tradiční ústřední linii její zahraniční politiky.

Související

Více souvisejících

Německo Heiko Maas Iniciativa tří moří Baltské moře EU (Evropská unie) plynovod Nord Stream 2

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy