Nacisté chtěli v Proře obrovské lázně, dnes tam dovolená stojí majlant

Židé, Romové nebo handicapovaní sem měli mít přístup navždy zakázaný. Nacistické plány totiž počítaly s tím, že gigantické rekreační zařízení Prora, kterým mělo projít 20.000 lidí týdně, budou využívat výhradně příslušníci "německého národního společenství". Dnes však do areálu na břehu Baltského moře na německém ostrově Rujána může úplně každý. Ne každý si tu ale může dovolit bydlet. Nově rekonstruované apartmány v původně nacistické stavbě tu totiž realitní společnosti nabízejí za ceny od 6000 eur na metr čtvereční (153.000 korun).

"Původní myšlenka byla postavit dokonce pět takových mořských lázní na pobřeží Baltského a Severního moře, v nichž se mělo co nejvíce lidí v co nejkratším čase velmi efektivně zotavit. Počítali s tím, že tady bude mít dovolenou najednou 20.000 lidí," nastiňuje Katja Luckeová z dokumentačního centra Prora představy nacistické organizace Radostí k síle (KdF), která měla za úkol organizovat volný čas a dohlížet na jeho trávení.

První z obrovských rekreačních středisek začalo vznikat právě v Proře v roce 1936. Projekt tvořilo osm vedle sebe řazených ubytovacích bloků o celkové délce 4,7 kilometru. Budovy umístěné jen nějakých 100 metrů od moře měly doplňovat velkokapacitní jídelny pro 900 lidí, společenské místnosti, bazény a také hala pro 20.000 lidí. Společné akce v ní plánované měly usnadnit "správnou" ideologickou výchovu, která byla jedním z hlavních cílů celého projektu.

Dovolená ve dvoulůžkových pokojích, které měly vždy i okno směrem k moři, měla stát jen dvě říšské marky na den, a to včetně plné penze či pronájmu plážového koše. Odpočinek byl plánován na sedm dní. "A v tomto čase mělo být možné dosáhnout efektu dovolené v délce tří až čtyř týdnů," vysvětluje historička, podle níž by všechny každý den čekal přesně stanovený rekreační program.

Každý rok měl zařízením projít zhruba milion lidí. Všichni by samozřejmě museli přináležet k německému národnímu společenství. "Samozřejmě by se sem nedostali Židé, Romové, lidé handicapovaní nebo nemocní. Lidi s jednou nohou byste tady určitě neviděli, taky ne lidi, které nacisté považovali za asociální, samozřejmě ne homosexuály," vyjmenovává Luckeová některé ze skupin, které se do nacistických představ nevešly.

Nacistické plány se ale nenaplnily. Jedněmi z prvních "ubytovaných" se totiž staly stovky válečných zajatců a nuceně nasazených ze zemí východní Evropy, včetně Československa, kteří se na Rujánu dostali za druhé světové války. Po jejím začátku v září 1939 byla stavba lázní přerušena, a místo rekreantů do areálu vedle zajatců směřovali i němečtí policisté, kteří se pak účastnili vyvražďování Židů na východní frontě. "Střelbu cvičili na pláži. Tady sice nebyl nikdo zastřelen, ale odtud odjížděli a prováděli to," poznamenává Luckeová.

Po válce, během níž se Prora využívala také jako lazaret a ubytovna pro německé vysídlence, přešel areál pod správu východoněmecké armády. Po revoluci z roku 1989 ho pár let spravovalo celoněmecké vojsko, než byl postupně rozprodán do soukromých rukou. "Dnes stojí pět z původních osmi bloků, všechny jsou privatizované a opravují se," shrnuje aktuální stav historička.

I když je dnes tříkilometrový kolos pod památkovou ochranou, investoři jeho dispozice podle Luckeové dost zásadně mění. Na některých budovách se zvětšovala okna, vyrostly balkóny ve směru k moři nebo střešní terasy. "Investoři nemají zájem, aby se o historii místa moc vyprávělo a aby zůstalo příliš rozpoznatelných stop," míní. Nechtějí, aby se jejich klienti na dovolené museli zabývat tím, v jakých prostorách to vlastně bydlí.

Za "bezstarostnou" dovolenou na jedné z nejhezčích pláží na Rujáně si pak také nechají dobře zaplatit. Ceny za pronájem apartmánu pro dvě osoby na letní víkend se pohybují od 500 eur (12.8000 korun) výše. Při koupi bytu pak musí podle Luckeové zájemci počítat s cenami mezi 6000 a 10.000 eury za metr čtvereční (153.000 až 256.000 korun).

Historičce nevadí, že sem lidé jezdí a budou jezdit na dovolenou. "Nemyslím si, že není morálně v pořádku, udělat si tady na takovém místě dovolenou," říká. Mrzí ji ale, že si hodně lidí myslí, že je za nacistickým obdobím už konečně potřeba udělat tlustou čáru. Patří mezi ně podle jejího přesvědčení i někteří politici, kteří při oficiálním otevření části rekonstruovaných budov hovořili třeba o tom, že "budoucnost tu roste z tradice" nebo, že "teď konečně bude dokončeno to, s čím se tak dobře začalo".

Prora Německo Baltské moře II. světová válka Moře

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 31 minutami

před 53 minutami

před 1 hodinou

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 3 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 4 hodinami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy