Vlastivědné muzeum v Šumperku

FOTO: Plakát k výstavě Šperkovnice šumperského muzea

Šperkovnice šumperského muzea odhalí své poklady

Šumperk - Již 5. března v 17 hodin bude vernisáží uvedena výstava s názvem Šperkovnice šumperského muzea, která představí rozmanitý fond šperků a bižuterie ze sbírek Vlastivědného muzea v Šumperku. Návštěvníci se tak v Galerii Šumperska mohou těšit na jedinečnou kolekci náhrdelníků, náušnic, přívěsků a dalších zajímavých ozdob z archeologických a historických sbírek.
Plakát k výstavě Půjdem spolu do Betléma

Zábřežské muzeum představilo výstavu papírových betlémů

Zábřeh – Poslední výstavou zábřežského muzea a Vlastivědného muzea v Šumperku v letošním roce se stala Výstava s názvem Půjdem spolu do Betléma. Ta láká malé i velké návštěvníky na tři desítky zejména tištěných papírových betlémů, mezi kterými jsou i ty nejznámější od Mikoláše Alše nebo Josefa Lady.
Albrecht Dürer, Madona se světci

Vlastivědné muzeum v Šumperku představí příběh nejslavnější ženy

Šumperk – Znají ji a uctívají miliony křesťanů na všech světadílech, Panna Maria je tedy nejspíš nejslavnější ženou světa. Pro návštěvníky, kteří by si rádi prohlédli význačná díla věnující se mariánské tematice, tak připravilo Vlastivědné muzeum v Šumperku ojedinělou výstavu s názvem Ave Maria aneb Příběh nejslavnější ženy světa. Výstava bude uvedena vernisáži 23. října od 17 hodin v Galerii Šumperska Vlastivědného muzea v Šumperku.
Výstava představí návštěvníkům průřez patnáctiletou tvorbou autorky

Zábřežské muzeum odhalí syrovou tvorbu malířky Evy Petrůjové

Zábřeh – Po úspěšném uvedení fotografií Daniela Schulze čeká tentokrát návštěvníky speciální galerie zábřežského muzea další z řady výstav amatérských umělců. Výstava nazvaná Evino jablko, která ve třech desítkách obrazů představuje průřez patnáctiletou tvorbou nadané malířky Evy Petrůjové bude zahájena vernisáží 11. září v 17 hodin a potrvá do 5. října letošního roku.
Výstava bude k vidění do 19. října letošního roku

Paměť map připomene naši minulost v šumperském muzeu

Šumperk – V rámci cyklu Paměť map připravuje Vlastivědné muzeum v Šumperku na konec srpna poslední setkání s mapami z rozsáhlé muzejní kartografické sbírky. Tentokrát se návštěvníci mohou těšit na mapy z třetí části nazvané Z města do lesů a polí.
Ilustrační foto

Vydejte se na výlet do Pravěku Mohelnicka

Mohelnice – Pokud nevíte, jak byste se zchladili v parných letních dnech, můžete se vydat do muzea v Mohelnici, kde vás čeká unikátní archeologická expozice o pravěku. Dobrým tipem na prázdninový výlet je i návštěva nedalekých Loštic, kam se nejezdí pouze za tvarůžky, ale také za tvorbou malíře a ilustrátora Adolfa Kašpara.
Pohádkový den na zámku Úsov

Zámek Úsov láká na Pohádkový den

Šumperk – Také v červenci láká zámek v Úsově na další zábavný den pro celou rodinu. V sobotu 26. července od 11 hodin zde totiž vypukne Pohádkový den s bohatým programem pro malé i velké.
Návštěvníky čekají komentované prohlídky, kolo štěstí a mnoho dalšího

Výstavu Fenomén Igráček doprovodí den pro děti

Šumperk – Interaktivní výstavu Fenomén Igráček ve Vlastivědném muzeu v Šumperku čeká další zábavný doprovodný program. Vedle výtvarné soutěže zve tentokrát 30. července Muzeum v Šumperku na Prázdninový den pro děti, který slibuje zábavu a kreativní tvoření.
Zábřežské muzeum

Výtvarné Zábřežsko oslaví výročí města

Zábřeh - Zábřežské muzeum připravuje výstavu prací výtvarných umělců spjatých v minulosti s městem Zábřehem. Výstava Výtvarné Zábřežsko, která bude uvedena vernisáží 25. července, oslaví 760. výročí první zmínky o Zábřehu.
Zámek v Úsově tentokrát ovládne středověká zábava

Na zámku v Úsově vypukne Středověké odpoledne

Šumperk – Další zábavnou akcí pro celou rodinu na zámku v Úsově bude Středověké odpoledne, které vypukne v sobotu 21. června od 13 hodin. Návštěvníky čeká střelba z kuší a praku, změří svoji sílu v přetahované nebo si mohou vyzkoušet kvintánu a klání v šermířském souboji.
Minulý ročník soutěže přilákal přes tisíc návštěvníků

Letošní ročník psí soutěže Šumperský hafan se blíží

Šumperk – Již 22. června ožije opět Pavlínin dvůr Muzea v Šumperku čtyřnohými miláčky, uskuteční se zde totiž celkem 7. ročník oblíbené psí soutěže Šumperský hafan. Soutěž si získává stále větší pozornost a oblibu nejen díky tomu, že je otevřena široké skupině psích soutěžících, ale představuje i zábavnou akci pro celou rodinu.
Tan Šan, Chan Tengri, Pochod po ledovci

Okamžiky z historie československého expedičního lezení připomene Vlastivědné muzeum v Šumperku

Šumperk – Vlastivědné muzeum v Šumperku připravuje výstavu Okamžiky z historie československého expedičního lezení, která představí vývoj československého expedičního lezení po druhé světové válce. Autorem většiny fotografií a průvodcem výstavou bude zasloužilý mistr sportu Jan Červinka, povídat o něm bude jeho kolega Oto Srovnal. Výstava bude zahájena vernisáží 28. května od 17 hodin v Rytířském sálu Vlastivědného muzea v Šumperku.
Zábřežské muzeum

Zábřežské muzeum podpoří začínající umělce

Zábřeh - Nejen amatérské umělce, ale i sběratele všech rozličností, jistě potěší zábřežské muzeum, které v těchto dnech vyhlásilo výzvu za účelem vzniku speciální galerie. Ta umožní začínajícím umělcům a sběratelům uspořádat a prezentovat svoje díla a sbírky.
Výstava Přátelé Adolfa Kašpara bude k vidění do 14. září

Výstava v Lošticích připomene výročí ilustrátora Adolfa Kašpara

Šumperk - U příležitosti 80. výročí úmrtí českého ilustrátora, malíře a grafika Adolfa Kašpara bude ve středu 7. května od 17 hodin v Památníku Adolfa Kašpara zahájena výstava představující jeho nejbližší přátele. Na výstavě s názvem Přátelé Adolfa Kašpara jsou zastoupeni nejen malíři, ale i významné osobnosti kulturního a společenského dění.
Čarodějnický oděv je vítán

Čarodějnické rejdy ovládnou zámek Úsov

Šumperk - Zámek Úsov přichází po otevření velké pohádkové výstavy s další zábavnou akcí pro celou rodinu. V sobotu 26. dubna od 16 hodin by na zámku neměl chybět nikdo, kdo má rád čarování, hádanky a pohádky. Bude tam totiž kralovat mocná čarodějnice Zlomíra, která pro děti i jejich doprovod chystá mnoho překvapení, zábavy i poučení.
Pohled do údolí Desné od Vřesové studánky

Vydejte se s odborníky za mechy a lišejníky

Šumperk - Vlastivědné muzeum v Šumperku a Muzeum a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou lákají tentokrát návštěvníky místo do výstavních prostor na vycházku do přírody. Za doprovodu odborníků se tedy můžete vydat 19. dubna na krásnou procházku za lišejníky a mechorosty z Červenohorského sedla na Vřesovou studánku.
Zámek Úsov

Velká pohádková výstava na zámku Úsov láká malé i velké

Šumperk - Pokud také přemýšlíte, kam vyrazit s dětmi v těchto jarních dnech, mohla by vás zajímat pohádková výstava na zámku Úsov. Ta láká malé i velké návštěvníky, kteří mají v oblibě klasické české pohádky. Letošní turistickou sezonu zahajuje zámek již v úterý 1. dubna.
Výroba osvětlovacího skla foukáním, v rapotínské sklárně v 70. letech 20. století

Vlastivědné muzeum v Šumperku chystá příběh skla

Šumperk - Již po páté se bude v prostorách šumperského muzea odvíjet osobitý příběh z cyklu Člověk tvůrce, který odhalí kouzelný příběh vzniku skla. Vernisáž výstavy s názvem Sklo se uskuteční ve čtvrtek 20. února od 17:00 hodin ve Výstavní síni Vlastivědného muzea v Šumperku.

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 14 minutami

před 35 minutami

Policie Austrálie

Útočník ubodal v Sydney pět lidí. Podle policie mohlo jít o terorismus

Po dnešním útoku nožem v obchodním domě v Sydney zahynulo pět lidí. Několik dalších osob, včetně malého dítěte, utrpělo zranění. Útočník jednal sám a je po smrti. Australská policie, která informovala o této události agenturu Reuters, uvedla, že na místě nenalezla žádné důkazy o motivaci útočníka, ale nevyloučila možnost terorismu.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Petr Fiala

Petr Fiala bude dnes v Ostravě na kongresu ODS obhajovat mandát předsedy

Premiér Petr Fiala bude dnes v Ostravě na kongresu Občanských demokratů popáté obhajovat mandát předsedy ODS. Před nedělním odletem do Spojených států, kde ho čeká návštěva Bílého domu, delegátům slíbí, že bude pokračovat v prosazování tradičních priorit strany, jako jsou zdravé veřejné finance či efektivní stát.

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Opusťte Írán, vyzvala česká diplomacie občany

Ministerstvo zahraničních věcí v pátek varovalo české občany před cestami do Íránu. Úřad eviduje případy, kdy občané členských států Evropské unie byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jako z hollywoodského trháku. Trosečníky na ostrově zachránil nápis z palmových listů

Americká pobřežní stráž ohlásila úspěšnou záchranu tří trosečníků, kteří uvízli na opuštěném ostrově v západní části Tichého oceánu. Piloti letadla amerických námořních sil je lokalizovali díky nápisu "HELP" z palmových listů.  Uvedl to server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy