Vlastivědné muzeum v Šumperku chystá příběh skla

Šumperk - Již po páté se bude v prostorách šumperského muzea odvíjet osobitý příběh z cyklu Člověk tvůrce, který odhalí kouzelný příběh vzniku skla. Vernisáž výstavy s názvem Sklo se uskuteční ve čtvrtek 20. února od 17:00 hodin ve Výstavní síni Vlastivědného muzea v Šumperku.

V letech 2009 - 2012 příběhy o kameni, hlíně, dřevu a kovu, nejstarších materiálech používaných člověkem, ožily ve čtyřech výstavách tvořících příběh o lidské dovednosti a vynalézavosti, který upoutal v Šumperku pozornost téměř 4000 návštěvníků. Po roce odmlky se muzeum vrací k cyklu tématem o sklu nejen pro jeho obdivuhodnou krásu, ale také proto, že jeho výroba byla pro náš region typická a proslavila ho daleko za hranicemi okresu.Vernisáž výstavy s názvem Sklo se bude konat 20. února 2014 od 17:00 hodin ve Výstavní síni Vlastivědného muzea v Šumperku.Historii severomoravského sklářství, sahající od 15. do 20. století, dokládá existence 16 lokalit, které se nalézaly nejen na velkolosinském a branenském, ale i na štíteckém a rudském panství. Produkce některých hutí je na výstavě dokumentována nálezy skloviny a od 18. století i zastoupením výrobků skláren ve sbírkovém fondu muzeí v Šumperku, Olomouci a Jeseníku.Postup vzniku výrobků přibližuje jednoduchá sklářská dílna, v níž zaujme pánvová pec s nářadím sklářů používaným při výrobě foukaného skla. Jednoduché sklářské stroje z 19. století na transmisní pohon, sklářský brus a vrták, které jsou zapůjčeny z bývalého sklářského muzea v Rapotíně, jsou dnes již zcela unikátní. Někdejší slávu rapotínských skláren připomínají stropní stínidla s různě zušlechtěným povrchem, dále lisované sklo včetně exportně úspěšných Petrino misek. Na výstavě nechybějí ani nejrůznější předměty uměleckého charakteru včetně půvabných obrázků malovaných na skle. Dále lze zhlédnout i nálezy sklářských artefaktů, které jsou výsledkem archeologických výzkumů, jichž jsme byli v Šumperku v posledních dvaceti letech svědky.Výstava představuje rozsáhlý projekt zahrnující sbírky archeologické, historické, umělecké a etnografické povahy šumperského muzea spolu se zápůjčkami z Vědecké knihovny v Olomouci, Moravské galerie v Brně, zámku ve Velkých Losinách, Národního památkového ústavu se správou v Kroměříži, Muzea sklářství v Rapotíně, skláren Tomi a Jakub ve Vrbně pod Pradědem, Vlastivědného muzea Jesenicka a Vlastivědného muzea v Olomouci. Kromě poučení se všichni návštěvníci mohou těšit na různé nápadité kreativní prvky vtipně umístěné v prostorách Výstavní síně. Zajímavé bude také interaktivní tvoření se sklem, které se bude konat dne 17. dubna od 9:00 do 16:00 hodin. Výstava Sklo potrvá do 1. června letošního roku.

Související

Plakát k výstavě Květomluva

Zábřežské muzeum láká na Květomluvu kreslíře Hynka Šnajdra

Zábřeh – První nová výstava Muzea Zábřeh v tomto roce opět rozzáří muzejní minigalerii, která je určena amatérským umělcům. Již ve středu 20. ledna tu totiž vernisáží zahájí svoji výstavu Květomluva talentovaný kreslíř a nadějný ilustrátor Hynek Šnajdr.
FOTO: Plakát k výstavě Šperkovnice šumperského muzea

Šperkovnice šumperského muzea odhalí své poklady

Šumperk - Již 5. března v 17 hodin bude vernisáží uvedena výstava s názvem Šperkovnice šumperského muzea, která představí rozmanitý fond šperků a bižuterie ze sbírek Vlastivědného muzea v Šumperku. Návštěvníci se tak v Galerii Šumperska mohou těšit na jedinečnou kolekci náhrdelníků, náušnic, přívěsků a dalších zajímavých ozdob z archeologických a historických sbírek.

Více souvisejících

Vlastivědné muzeum v Šumperku

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy