Šperkovnice šumperského muzea odhalí své poklady

Šumperk - Již 5. března v 17 hodin bude vernisáží uvedena výstava s názvem Šperkovnice šumperského muzea, která představí rozmanitý fond šperků a bižuterie ze sbírek Vlastivědného muzea v Šumperku. Návštěvníci se tak v Galerii Šumperska mohou těšit na jedinečnou kolekci náhrdelníků, náušnic, přívěsků a dalších zajímavých ozdob z archeologických a historických sbírek.

Touha člověka zdobit se je stará téměř jako lidstvo samo, lidé však nevytvářeli šperky pouze z estetických důvodů. K čemu sloužily, z jakých materiálů se vyráběly, a nejen to představí výstava Šperkovnice šumperského muzea. Převážná část vystavených šperků a bižuterie byla nalezena při záchranných archeologických výzkumech nebo je muzeum získalo darem. Vůbec poprvé v historii Vlastivědného muzea v Šumperku se tak rozmanitému fondu šperků a bižuterie bude věnovat samostatná výstava. „Ačkoliv vybrané předměty zastupují poměrně široký časový úsek od eneolitu až po současnost, cílem výstavy nebyla chronologická prezentace jednotlivých předmětů, ale snaha přiblížit různorodé obměny šperků podle jejich typu. Vedle sebe tak jsou vystaveny pravěké i novověké ozdoby osobního charakteru jako jsou náhrdelníky, korále a korálky, brože, medailony, přívěsky, prsteny, náušnice a náramky či účesový šperk," přiblížila záměr výstavy historička umění Lenka Kirkosová.Návštěvníci si budou moci prohlédnout i ozdoby tvořící součást oděvu, tedy spony, šatové jehlice, brože, řetízky, závěsky, knoflíky a nášivky, ale i růžence, křížky a hodinky. Ke šperkům patří rovněž šperkovnice, do kterých byly cennosti ukládány, i poklady neboli takzvané depoty, v nichž byly klenoty záměrně uschovány do země. „Vystaven bude i nejnovější objev, depot bronzových nákrčníků a honosné štítové spony z pozdní doby bronzové, který byl dva týdny před otevřením výstavy nalezen pomocí detektoru kovu," prozradil archeolog šumperského muzea Jakub Halama.Nejstarším vystaveným předmětem, který je zároveň nejstarším dokladem kovového šperku na severomoravském území, je náhrdelník vytvořený z mramorových korálků, měděných drátků svinutých do trubiček a plechových perel. Pravěký náhrdelník z 2. pol. 4. tisíciletí př. n. l. byl objeven při záchranném archeologickém výzkumu na eneolitickém sídlišti na severním okraji Moravičan. Výstava Šperkovnice šumperského muzea bude k vidění až do 7. června letošního roku. Více o programu Vlastivědného muzea v Šumperku lze nalézt na www.muzeum-sumperk.cz.

Související

Plakát k výstavě Květomluva

Zábřežské muzeum láká na Květomluvu kreslíře Hynka Šnajdra

Zábřeh – První nová výstava Muzea Zábřeh v tomto roce opět rozzáří muzejní minigalerii, která je určena amatérským umělcům. Již ve středu 20. ledna tu totiž vernisáží zahájí svoji výstavu Květomluva talentovaný kreslíř a nadějný ilustrátor Hynek Šnajdr.
Plakát k výstavě Půjdem spolu do Betléma

Zábřežské muzeum představilo výstavu papírových betlémů

Zábřeh – Poslední výstavou zábřežského muzea a Vlastivědného muzea v Šumperku v letošním roce se stala Výstava s názvem Půjdem spolu do Betléma. Ta láká malé i velké návštěvníky na tři desítky zejména tištěných papírových betlémů, mezi kterými jsou i ty nejznámější od Mikoláše Alše nebo Josefa Lady.

Více souvisejících

Vlastivědné muzeum v Šumperku

Aktuálně se děje

před 5 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy