Zábřežské muzeum odhalí syrovou tvorbu malířky Evy Petrůjové

Zábřeh – Po úspěšném uvedení fotografií Daniela Schulze čeká tentokrát návštěvníky speciální galerie zábřežského muzea další z řady výstav amatérských umělců. Výstava nazvaná Evino jablko, která ve třech desítkách obrazů představuje průřez patnáctiletou tvorbou nadané malířky Evy Petrůjové bude zahájena vernisáží 11. září v 17 hodin a potrvá do 5. října letošního roku.

Již v červnu letošního roku uvedlo Muzeum v Zábřehu první z výstav amatérských umělců, kteří se účastní zajímavého výstavního projektu s názvem Moje výstava. Na další odhalování talentů se mohou návštěvníci těšit již začátkem září, kdy se v zábřežské minigalerii objeví dosud nepředstavená tvorba malířky Evy Petrůjové (*1982). Rýmařovská rodačka, která v současnosti působí v Olomouci, zde v rámci souboru nazvaného Evino jablko představí na tři desítky maleb ze své patnáctileté tvorby. Autorčin osobitý a spontánní styl má blízko k Art brut neboli umění v syrovém stavu, které se vymyká uznávaným kulturním šablonám. Výstava maleb Evy Petrůjové bude uvedena vernisáží 11. září 2014 v 17 hodin v Muzeu Zábřeh.Uvedení výstavy se ujala PhDr. Hana Pokorná, která spatřuje v malířčině tvorbě velký potenciál: „Tvorba Evy Petrůjové je osobitým ztvárněním malířčiných prožitků a emocí v našich zemích formou pro ženu poněkud atypickou. Z některých obrazů dýchá styl 60. let či takzvaný African art. Vystoupení z anonymity své tvorby může být pro tvůrkyni výrazným osobním i uměleckým životním předělem." Autorka sama patří mezi umělkyně, které mají tendenci prezentovat svoji tvorbu spíše v úzkém kruhu příznivců než zprostředkovávat ji širší veřejnosti. To se však rozhodla změnit letos v létě, kdy se zapojila do ojedinělého projektu nazvaného Talentovaní Umělci, jehož cílem je podpora začínajících a amatérských talentovaných umělců a umělkyň. Více informací o projektu můžete nalézt na www.facebook.com/talentovaniumelci.

Související

Plakát k výstavě Květomluva

Zábřežské muzeum láká na Květomluvu kreslíře Hynka Šnajdra

Zábřeh – První nová výstava Muzea Zábřeh v tomto roce opět rozzáří muzejní minigalerii, která je určena amatérským umělcům. Již ve středu 20. ledna tu totiž vernisáží zahájí svoji výstavu Květomluva talentovaný kreslíř a nadějný ilustrátor Hynek Šnajdr.
FOTO: Plakát k výstavě Šperkovnice šumperského muzea

Šperkovnice šumperského muzea odhalí své poklady

Šumperk - Již 5. března v 17 hodin bude vernisáží uvedena výstava s názvem Šperkovnice šumperského muzea, která představí rozmanitý fond šperků a bižuterie ze sbírek Vlastivědného muzea v Šumperku. Návštěvníci se tak v Galerii Šumperska mohou těšit na jedinečnou kolekci náhrdelníků, náušnic, přívěsků a dalších zajímavých ozdob z archeologických a historických sbírek.

Více souvisejících

Vlastivědné muzeum v Šumperku

Aktuálně se děje

včera

Delon, Alain

Delon opět zaměstnává justici. Má desítky zbraní, ale bez oprávnění

Francouzská policie provedla domovní prohlídku u legendárního Alaina Delona a nestačila se divit. Ačkoliv slavný herec nevlastní zbrojní průkaz, našlo se 72 střelných zbraní a přes tři tisíce kusů munice. Na pozemku je navíc soukromá střelnice. Zahájeno tak bylo vyšetřování kvůli podezření z nelegálního držení zbraní.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

O první jarní trenérský vyhazov se postarali v Olomouci. Po nevydařených výsledcích končí Jílek

Po čtyřech jarních kolech fotbalové Fortuna ligy přikročil první prvoligový klub ke změně trenéra. Stalo se tak v Olomouci, kde se kvůli třem prohrám a jedné remíze rozhodlo klubové vedení ukončit spolupráci s trenérem Václavem Jílkem. Zároveň ve svém pondělním prohlášení klub uvedl, že ho nahradí dosavadní asistent Jiří Saňák, přičemž ale půjde o dočasnou variantu.

včera

včera

včera

včera

Jaromír Soukup (TV Barrandov)

Soukup získal pro TV Barrandov ochranu před věřiteli. Dostal tři měsíce na nápravu

Už to není tajné. Firma Barrandov Televizní Studio podnikatele Jaromíra Soukupa dluží téměř miliardu korun, ukazují údaje v insolvenčním rejstříku. Pražský městský soud v pondělí souhlasil s návrhem firmy a vyhlásil moratorium na majetek dlužníka, které na tři měsíce ochrání společnost před věřiteli. Je ale nutné připravit reorganizaci. 

včera

Praha hostila summit premiérů zemí V4. (27.2.2024)

Nelehký summit V4 v Praze. Představy zemí o pomoci Ukrajině se liší

Premiéři zemí V4 se na úterním summitu v Praze shodli, že ruská agrese vůči Ukrajině je porušením mezinárodního práva. Kyjev podle všech čtyř státníků potřebuje pomoc, rozdílné jsou jen představy o ní. Podle českého premiéra Petra Fialy (ODS) nebyla dnešní diskuze politiků lehká. 

včera

včera

včera

včera

film Po čem muži touží

České romantické komedie: Spotřební zboží a nepochopení žánru? Proč kvalitativně nestačí na filmy Láska nebeská či Pretty Woman?

České romantické komedie jsou v posledních letech často zmiňované téma. V internetových diskusích panuje přesvědčení, že se u nás netočí nic jiného a nedá se na ně dívat, přesto jsou stále komerčně úspěšné. Je tomu ale skutečně tak? A jsou skloňované kasovní trháky opravdu romantickými komediemi? Nebo je to zkrátka trochu složitější? 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Severokorejské továrny se nezastaví. Rusko zásobují municí výměnou za jídlo

Podle jihokorejského ministra obrany Sina Won-sika pracují severokorejské muniční továrny na plný výkon s cílem dodávat zbraně do Ruska výměnou za potraviny a další komodity.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy