Damašek - Přes milion demonstrantů v pátek vyšlo do ulic několika syrských měst. Policie na některých místech spustila do protestujících davů střelbu – v metropoli Damašku, ve městě Dará a v provincii Idlib zabila nejméně 17 lidí a dalších více než sto zranila, informuje agentura AFP.
"Více než milion lidí dnes demonstrovalo ve městech Hamá a Deir Ezzor," uvedl Ramí Abdal-Rahmán, který stojí v čele syrské pobočky mezinárodní Observatoře lidských práv. "Jedná se o významný vývoj, je to vzkaz pro syrské vůdce, že se protesty rozrůstají," dodal.Přes 20 tisíc lidí se po pátečních bohoslužbách v mešitách sešlo v Damašku. Policie ve čtvrtích Kabun, Rukn Eddin a Barzíh zastřelila nejméně devět demonstrantů. Další tři demonstranti byli zastřeleni v provincii Idlib.Ve městě Duma, které leží jen 15 kilometrů od Damašku, zemřeli tři demonstranti a dalších 40 bylo zraněno. Další nejméně dva demonstranti padli při střetech s policisty v jiných městech.Ve městě Homs utrpělo po střelbě policistů zranění nejméně 15 lidí, stejně tak ve městě Kisve.Nejmasovější protesty jsou v pátek ve městě Deir Ezzor na východě země, kde vyšlo do ulic více než 350 tisíc lidí. Ve městě Hamá proti vládě syrského prezidenta Bašára Asada protestuje na 150 tisíc lidí.Syrští demonstranti požadují propuštění stovek lidí, které policie zadržela během předchozích protestů.Protesty proti Asadovu režimu, inspirované revolucemi v Tunisku a Egyptě, vypukly v polovině března. Syrská armáda a policie povstání od té doby krvavě potlačuje. Zemřelo při tom nejméně 1419 civilistů a 352 policistů.Pětačtyřicetiletý Asad se postavil do čela země v roce 2000, kdy v prezidentském úřadě po třech desetiletích nahradil zesnulého otce.
Související
Hon na teroristy: Syrská armáda po hromadném útěku z vězení loví členy Islámského státu
Armáda plní Trumpův rozkaz. Podnikla další útok na islamisty v Sýrii
Aktuálně se děje
před 46 minutami
Ukrajinci v noci útočili na Moskvu. Zemřeli nejméně tři lidé
před 1 hodinou
Je to Timmy, potvrdili Dánové po zkoumání uhynulé velryby
před 2 hodinami
Policie zasahovala v Chomutově. Muž se zbraní se procházel po městě
před 3 hodinami
Víkendové počasí bude za týden jiné, vyplývá z výhledu
Aktualizováno včera
MS v hokeji: Slovinsko vs. Česko 3:2. Blamáž s outsiderem, rozhodlo prodloužení
včera
Poslední sbohem pro Oskara Petra. Rozloučit se přišli slavní hudebníci
včera
Pilotní provoz rychlosti 150 km/h na D3 se prodlužuje do konce roku
včera
Počasí nenaplní předpoklady. Meteorologové zrušili platnou výstrahu
včera
Zloděj lebky svaté Zdislavy dal soudu slib. Relikvii vnímal jako reklamní poutač
včera
Slováci na úvod vydřeli tři body v zápase s Norskem, Rakušané zvládli duel s Británií
včera
Smutní i Karel III. Na královské jezdecké show zemřel voják
včera
Záchytka jako český vynález. První protialkoholní stanice se otevřela před 75 lety
včera
Pošta zavírá několik partnerských pošt. Kontrola odhalila vážné problémy
včera
Američané obviní Raúla Castra. Bratrovi Fidela je přes devadesát
včera
Dostál do branky na MS nepřijede. V Anaheimu neprošel zdravotní prohlídkou
včera
Padlo nečekané rozhodnutí. Soud poprvé řešil případ krádeže lebky svaté Zdislavy
včera
Deštivé počasí dorazilo. Meteorologové řekli, kde bude pršet nejvíc
včera
Američané zlikvidovali teroristu z Islámského státu. Byl prý druhý nejmocnější
včera
Švýcarsko v repríze finále loňského MS oplatilo Američanům porážku
včera
Babiš věří, že podpora rodin je klíčem k řešení nízké porodnosti v Česku
Premiér Andrej Babiš (ANO) se ve čtvrtek ve Strakově akademii zúčastnil odborné konference, která se zaměřila na aktuální demografický vývoj v Česku a možnosti jeho řešení. Diskuse odborníků, zástupců veřejné správy i dalších institucí nabídla komplexní pohled na příčiny nízké porodnosti i na opatření, která mohou vytvořit příznivější podmínky pro zakládání rodin.
Zdroj: Jan Hrabě