Amazon uzavřel dohodu s orgány Evropské unie pro ochranu trhu. Americký internetový prodejce se zavázal, že zvýší viditelnost výrobků, které na jeho webu nabízejí jiní prodejci. Na svém webu o tom píše deník Financial Times (FT), jehož zdroje uvádějí, že Evropská komise (EK) se dohodu chystá oznámit 20. prosince.
Amazon slíbil, že zavede i u výrobků nabízených třetími stranami nákupní políčko, které generuje nejvíce prodejů na jeho webu. Vytvoří také alternativní doporučenou nabídku pro ty kupující, pro které není tak důležitá rychlost dodání.
Dohoda má podle čtyř zdrojů FT platit pět let. Její součástí je i závazek Amazonu umožnit prodejcům z jeho webu vybrat si dodávkovou službu a nebýt závislí pouze na té patřící Amazonu.
EK začala vyšetřovat Amazon před třemi lety kvůli obavám, že technologický gigant používá data od obchodníků, kteří prodávají zboží na jeho platformě, aby nad nimi získal nespravedlivou výhodu.
Komise také zahájila samostatné vyšetřování, zda Amazon před ostatními prodejci neupřednostňuje své vlastní maloobchodní podnikání a obchodníky, kteří používají jeho logistický a dodavatelský systém.
Vyšetřování Amazonu je součástí širšího úsilí orgánů EU omezit moc velkých technologických společností. Podle FT je dohoda s Amazonem prvním balónkem, který ukáže, jak se globální technologické společnosti podřídí nové unijní digitální legislativě. Firmě hrozila za porušení unijních zákonů pokuta až deset procent z globálních ročních tržeb.
Související
Amazon propustí 16 tisíc lidí. Zaměstnancům to oznámil omylem
Světoví lídři se sešli v Amazonii na summitu před COP30. Trump setkání bojkotuje
Aktuálně se děje
před 12 minutami
Rakouská policie zadržela muže v kauze otrávených dětských výživ
před 58 minutami
Maraton omezí pražskou dopravu. Využijte metro, radí dopravce
před 1 hodinou
Sedm vrtulníků, posily z okolních krajů. Boj s požárem v Českém Švýcarsku pokračuje
před 3 hodinami
Dnešní počasí bude ještě teplejší, očekávají meteorologové
včera
Je třetí v pořadí na britský trůn. Princezna Charlotte oslavila narozeniny
včera
Brněnskou Kometu bude opět trénovat majitel Zábranský. Klub představil posily
včera
Topolánek potěšil příznivce. Naznačil, že vážnou nemoc nejspíš překoná
Aktualizováno včera
Varování se naplnilo. Hoří v Českém Švýcarsku, platí zvláštní stupeň poplachu
včera
Ministerstvo reaguje na obavy zaměstnavatelů kvůli jednotnému hlášení
včera
Znechucený Trump znovu požaduje vyhazov moderátora Kimmela
včera
Američané po Merzově kritice stáhnou tisíce vojáků z Německa
včera
Trable pro reprezentaci. Špačkovi skončila sezóna, Hronka čeká magnetická rezonance
včera
Pavel má nového spolupracovníka, působil v Černínském paláci
včera
Češi mají co vysvětlovat. Lotyši nechápou povolení pro Ficovu cestu do Moskvy
včera
V Česku hrozí požáry, platí výstraha. Po víkendu by mělo zapršet
včera
Babiš bude v Arménii jednat se Zelenským či Starmerem
včera
Trump v dopise sdělil Kongresu, že nepotřebuje souhlas pro válku s Íránem
včera
Hurvínek se zrodil před sto lety. Zpočátku se mu říkalo jinak
včera
Česko trápí sucho. Za poslední dva měsíce spadlo nejméně srážek za 66 let
včera
Obchody na Svátek práce normálně fungovaly. Příště bude situace jiná
První z dvojice květnových svátků, tedy Svátek práce, je letos minulostí. Obchody během úvodního květnového dne fungovaly bez jakýchkoliv omezení, což ale nebude platit příští pátek.
Zdroj: Jan Hrabě