Kriminalisté v americkém městě Nashville při domovní prohlídce zajistili další střelné zbraně v domě mladé ženy, která v pondělí zabila tři děti a tři dospělé v křesťanské škole, načež ji zastřelili zasahující policisté. Podle serveru BBC News se jednalo o někdejší žačku presbyteriánské školy na jihu hlavního města státu Tennessee, 28letou Audrey Haleovou, panovaly však nejasnosti ohledně jejího pohlaví.
Policie o ní nejprve hovořila jako o mladé ženě, později uvedla, že Haleová sama sebe označovala za transgender muže.
Útočnice, ozbrojená dvěma poloautomatickými puškami a pistolí, podle policie pronikla do soukromé školy Covenant School bočním vchodem poté, co rozstřílela dveře. Policie informaci o "aktivním střelci" dostala krátce po desáté hodině ráno místního času (17:00 SELČ). Dva policisté krátce na to na místě zahájili palbu a žena byla mrtvá 14 minut po nahlášení útoku, řekl policejní mluvčí Don Aaron.
Při útoku zemřely tři děti ve věku od osmi do devíti let, mrtví jsou též tři dospělí ve věku 60 až 61 let, včetně ředitelky školy Katherine Koonceové.
Haleová, která neměla žádný záznam v trestním rejstříku, byla bývalou studentkou školy a policisté se domnívají, že motivem mohla být "zášť".
Střelkyně po sobě zanechala manifest a nakreslila podrobnou mapu školy s vyznačenými vstupními body. Žena také při plánování útoku podle vyšetřovatelů školu sledovala.
Při prohlídce jejího domu policie nalezla další zbraně, včetně upilované brokovnice a druhé brokovnice. Matka střelkyně řekla televizi ABC News, že je to teď "velmi těžké" a požádala o soukromí.
Policejní mluvčí sdělil deníku The Washington Post, že Haleová "je biologická žena, která na profilu na sociálních sítích používala mužská zájmena".
Na Covenant School podle její webové stránky dochází asi 200 dětí od předškolního věku po šestou třídu. Instituce uvedla, že místní komunita je "zdrcena". "Truchlíme nad obrovskou ztrátou a jsme v šoku, když se vzpamatováváme z teroru, který zničil naši školu a kostel," sdělila v prohlášení.
Matka jednoho z žáků uvedla, že její syn je nyní traumatizován. "Myslím, že se mu teď daří lépe, když ví, že střelkyně je mrtvá," řekla Shaundelle Brooksová serveru BBC News. "Tohle jsou rozhovory, které bychom neměli vést. Zklamáváme naše děti," dodala.
Prezident Joe Biden označil střelbu za "nejhorší noční můru rodiny". "Musíme udělat víc, abychom zastavili násilí páchané střelnými zbraněmi," řekl a znovu vyzval Kongres, aby přijal přísnější zákony o kontrole zbraní. "Trhá to naše komunity na kusy a trhá to samotnou duši tohoto národa," prohlásil Biden.
Podle neziskové organizace Gun Violence Archive, která sleduje údaje o násilí páchaném střelnými zbraněmi, byl tento útok 129. "masovou střelbou" v Americe v roce 2023. Za ně jsou považovány incidenty, při nichž počet mrtvých nebo zraněných přesahuje tři.
Související
Po střelbě v New Yorku osm zraněných. Mezi nimi čtyři malé děti
Atentátníka na prezidenta Trumpa obvinili. Hrozí mu doživotí
Policie USA , Střelba v USA , USA (Spojené státy americké) , zbraně
Aktuálně se děje
před 30 minutami
Burnham se poprvé spojil s Trumpem. Budu mu i oponovat, slíbil Britům
před 1 hodinou
Kouř z požárů na západě Evropy doputoval do Česka. Lidé se nemusí obávat
před 2 hodinami
Babiš hodlá přehlasovat veto z Hradu. Pavla vyzval, aby sám šetřil
před 3 hodinami
Pachatel útoku v Berlíně by se neměl skrývat v Česku, uvedla policie
před 3 hodinami
Francii a Španělsko dusí požáry, které se nedaří zastavit. Pomáhají i vojáci
před 4 hodinami
Zemřel Milan Knížák, někdejší ředitel Národní galerie
před 5 hodinami
Fotbalová Sparta hlásí vytouženou posilu. Přivedla bratrance Erlinga Haalanda
před 5 hodinami
Policie obvinila ženu ze čtvrteční vraždy v Jablonci nad Nisou
před 6 hodinami
Zelenskyj nepochybuje o další ruské mobilizaci. Nasazeni budou i Severokorejci
před 7 hodinami
Kriminalisté objasnili vraždu po téměř 20 letech. Pachatel ale k soudu nezamíří
před 7 hodinami
Tragédie v Berlíně. Islamista najel do lidí na Pride, nejméně jeden mrtvý
před 9 hodinami
První výhled počasí na příští víkend. Tropy budou úřadovat
včera
Na Klatovsku hoří les. Platí třetí stupeň poplachu
včera
Hradec si odváží z Norska senzační výhru, Jablonec duel plný zvratů v Chorvatsku nezvládl
včera
Česko chce zlepšit proočkovanost proti chřipce. Inspiraci bere ze zahraničí
včera
Hasiči budou mít nového šéfa. Vlček skončil po pěti letech v nejvyšší funkci
včera
Může to být nejhorší epidemie eboly v historii, varují experti z Afriky
včera
Ukončování reprezentačních kariér nebere konce. V národním týmu nebude pokračovat Zelený
včera
Policejní manévry na Klatovsku. Muž měl použít zbraň proti příbuzným
včera
Babiš jednal s černohorským premiérem o evropské integraci a obranné spolupráci
Premiér Andrej Babiš (ANO) přijal v pátek v Kramářově vile předsedu vlády Černé Hory Milojka Spajiće. Společně s prvním místopředsedou vlády a ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem a místopředsedou vlády a ministrem obrany Jaromírem Zůnou jednali o pokračování integračního procesu Černé Hory směrem k členství v Evropské unii, rozvoji obranné spolupráci a obchodních příležitostech mezi oběma zeměmi.
Zdroj: Jan Hrabě