Výročí vzniku Československa i důležité volby: Co nás čeká v roce 2018?

Záhřeb - 2018 - volební rok. Tak zní titulek zprávy chorvatské agentury HINA, která se pokusila shrnout, co nás v příštích dvanácti měsících čeká. Nepůjde jen o volby. Jaké další významné události se v následujícím roce odehrají?

Příští rok bude však patřit především volbám, a to nejen v Rusku a ve Spojených státech, ale i v Itálii nebo Maďarsku. Německo čeká sestavování vlády, zatímco budou pokračovat jednání o "brexitu". Mimo to se bude slavit několik výročí. Tím nejvýznamnějším je pravděpodobně konec I. světové války.

Rok 2018 bude ve znamení voleb v mnoha zemích. Velkou pozornost přitahují především ruské prezidentské volby koncem března, i když, jak píše agentura HINA, "vítěz už je předem jasný". Cokoli mimo vítězství Vladimira Putina by se rovnalo prvotřídní senzací.

Ve Spojených státech se budou konat volby do Kongresu, kde by mohli republikáni, členem kterých je i prezident Donald Trump, ztratit většinu v obou komorách. Demokraté doufají, že právě velkou nespokojenost se současným americkým prezidentem využijí ve svůj prospěch.

Českou republiku nedlouho po začátku nového roku čeká druhá přímá volba prezidenta. Miloš Zeman je favoritem na vítězství v prvním kole, otázkou je, jak dopadne případné druhé. Čeká se, že by mělo být vyrovnané, ať už by se do něj dostal se Zemanem kdokoli. Nejpravděpodobnější se jeví scénář, ve kterém se proti sobě postaví úřadující prezident a akademik a vědec Jiří Drahoš.

Maďaři a Italové již netrpělivě čekají na své parlamentní volby, které se uskuteční na jaře. Pokud bychom se měli řídit průzkumy, vypadá to, že v Maďarsku zůstane u kormidla současný premiér Viktor Orbán. To v Itálii je situace značně nepřehledná. Ostatně - tak tomu bylo před většinou voleb v Itálii.

Kromě Rusů a Čechů si v příštím roce zvolí nového prezidenta i Egypt. Irák, Pákistán a Afghánistán budou svolávat nové parlamenty. Nejaktivnější budou lidé v Brazílii, Mexiku a Kolumbii. Na občany těchto států čekají jak parlamentní, tak prezidentské volby.

Jedna éra skončí na Kubě - vůdce "ostrova svobody" Raúl Castro oznámil odchod z pozice prezidenta v dubnu 2018. Na Kubě však není přímá volba prezidenta, hlasovat pro něj budou vládní zastupitelé. Největším favoritem se zdá být dosavadní viceprezident Miguel Diaz-Canel. Epocha bratří Castrů tak po 60 letech definitivně skončí.

V Německu nový rok začne pokračováním jednání o vytvoření velké koalice CDU/CSU a SPD. Pokud se tyto dvě velké strany nedomluví, čekají i Němce předčasné volby do parlamentu.

Evropská unie by měla příští rok probírat reformu eurozóny, ale bude muset počkat na to, až Německo sestaví novou vládu. Co však nepočká, jsou jednání o "brexitu". Ta budou pokračovat podle plánu bez ohledu na situaci v Německu.

První polovina roku 2018 bude ve znamení bulharského předsednictví Evropské unii. Vládní představitelé Sofie již deklarovali, že se zaměří především na integraci západního Balkánu. Ve druhé polovině roku bude Unii předsedat Rakousko s mladým kancléřem Sebastianem Kurzem v čele.

Příští rok bude i ve znamení jubileí. V říjnu dojde na sté výročí konce I. světové války a vzniku Československa, ještě předtím uplyne v červenci 100 let od zavraždění posledního ruského cara Mikuláše II.

Kromě toho se budou připomínat tři padesátiletá výročí. První se týká událostí Pražského jara, zbylé dvě vražd bojovníka za lidská práva Martina Luthera Kinga a bývalého ministra spravedlnosti USA Roberta Kennedyho, který byl mimo jiné bratrem již dříve zavražděného prezidenta Johna Fitzgeralda.

Menší jubileum čeká na Čechy a Slováky, kteří si již na Nový rok připomenou 25 let od rozdělení obou republik. Mezinárodní trestní soud oslaví 20 let své existence, Kosovo desáté výročí nezávislosti a papež František pět let od svého jmenování.

Související

Česká televize

Debaty kandidátů na prezidenta před prvním kolem: Kdy a kde poběží?

V opravdu horké fázi se již nachází kampaň před prezidentskými volbami, v nichž si občané vyberou nástupce současné hlavy státu Miloše Zemana. Oficiálně už začala i série mediálních debat devítky kandidátů, z nichž někteří však již avizují svou neúčast v řadě diskuzí.
Miloš Zeman

Při prezidentské kampani Miloše Zemana byl třikrát porušen zákon

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí našel tři porušení zákona v prezidentské kampani Miloše Zemana před volbami v roce 2018. Zeman tehdy prezidentskou funkci obhajoval. Předvolební kampaní byly podle úřadu i tehdejší prezidentovy výjezdy do krajů, řekl ČTK vedoucí kontrolní skupiny Tomáš Hudeček. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček považuje rozhodnutí úřadu za bizarní, nemístně politické, ne za odborné.

Více souvisejících

prezidentské volby 2018 Volby 2018 Rusko USA (Spojené státy americké) I. světová válka 100. výročí vzniku Československa Nový rok EU

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Budou Rusové grilovat Putina? Pětinu lidí zajímá, kdy skončí válka proti Ukrajině

Podle průzkumu provedeného nezávislým střediskem Levada by se Rusové nejraději zeptali svého prezidenta Vladimira Putina na to, kdy skončí válka proti Ukrajině. Otázka týkající se ukončení "speciální vojenské operace," jak Moskva nazývá konflikt s Ukrajinou, v průzkumu zaujala vedoucí pozici před ostatními dotazy. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Německá policie, ilustrační fotografie.

Sasko má problém s prodloužením kontrol na hranicích s ČR. Je moc krátké

Sasko požaduje prodloužení kontrol na německých hranicích s Českem a Polskem nejméně o šest měsíců, řekl to v úterý ministr vnitra této spolkové země Armin Schuster (CDU). Spolkové ministerstvo vnitra v pondělí oznámilo, že prodlouží kontroly na hranicích s Českem, Polskem a Švýcarském do 15. prosince. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

Minimální mzda po roce 2023 vzroste. Jurečkovo ministerstvo definitivně rozhodlo

Minimální mzda od ledna 2024 vzroste o 1600 korun na 18 900 korun, vyplývá z vládního nařízení vypracovaného ministerstvem práce a sociálních věcí. Podle předlohy poroste také několik úrovní zaručené mzdy v 1., 2., 3. a 8. skupině prací. Polepšit by si mělo asi půldruhého milionu zaměstnanců. Vláda bude návrh definitivně schvalovat příští týden. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Policie, ilustrační fotografie.

Policie chce jezdit k méně nehodám na silnicích. Návrh už řeší s ministerstvem a pojišťovnami

Policisté si přejí zvýšení hranice škody, při které mají řidiči povinnost oznámit dopravní nehodu. Vzniknout by měla speciální on-line platforma, jejímž prostřednictvím by se nehoda nahlašovala včetně dokumentace pro pojišťovny. Nyní jsou podle ředitele dopravní policie Jiřího Zlého hlášeny některé nehody zbytečně, přičemž policisté poté chybí jinde. 

včera

včera

Příbuzní vojáků okupačních sil se obrací na Putina. Vadí jim podmínky u Avdijivky

Ruských vojáků nasazených u Avdijivky v Doněcké oblasti na Ukrajině se zastávají jejich blízcí, kteří se rozhodli obrátit na prezidenta Vladimira Putina. Stěžují si například na to, že vojáci musí zůstat v zákopech v přední linii i se zraněním. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy