Washington/Peking - Ministerstvo zahraničí Spojených států schválilo Tchaj-wanu možný prodej náhradních dílů na stíhačky F-16 a další vojenské letouny v hodnotě 330 milionů dolarů (7,2 miliardy Kč). V pondělí to podle agentury Reuters oznámil Pentagon. Čína, která považuje Tchaj-wan za svou vzbouřenou provincii, dnes kvůli tomu předložila Washingtonu oficiální protest.
Z prohlášení Pentagonu vyplývá, že souhlas s tchajwanskou žádostí se týká náhradních dílů na F-16, transportní letouny C-130, stíhačky F-5, tchajwanské stíhací stroje IDF a také systémů a podsystémů pro další letouny.
Pentagon v prohlášení uvádí, že předpokládaný prodej přispěje k zahraniční politice a bezpečnosti Spojených států tím, že obchod posílí obranné kapacity Tchaj-wanu, čímž bude zároveň posílena politická stabilita, vojenská rovnováha a ekonomický pokrok v regionu.
Posilování vojenských možností Tchaj-wanu tradičně nese s nelibostí Čína. Peking se proto snaží o mezinárodní politickou izolaci Tchaj-wanu a chce také zamezit jakýmkoli zbrojním transakcím.
Mluvčí čínské diplomacie Keng Šuang na dnešní tiskové konferenci vyjádřil nespokojenost s rozhodnutím USA a prohlásil, že Čína předložila Spojeným státům kvůli tomu protestní nótu.
Agentura Reuters připomněla, že Tchaj-wan musí ohledně zmíněného nákupu vojenské techniky ještě dojednat s americkými firmami podrobnosti.
Související
Dal Trump Číně do rukou „dokonalý manuál“ proti Tchaj-wanu?
Čínská armáda zahájila rozsáhlé vojenské cvičení s ostrou střelbou v těsné blízkosti Tchaj-wanu
Tchaj-Wan , F-16 , C-130 Hercules , Americká armáda (U.S. AIR FORCE) , Čína
Aktuálně se děje
včera
Tragickou nehodu na Šumpersku nepřežil důchodce. Žena utrpěla zranění
včera
Po potyčce cizinců v Chebu panuje podezření z pokusu o vraždu
včera
Klempíř na debatu s umělci nedorazil. Vymluvil se na jednání vlády
včera
České hokejistky s Kanadou zopakovaly stejně vysokou prohru jako s USA
včera
Pavel popíchl Motoristy po setkání s legendárním formulovým pilotem
včera
Běžec na lyžích Tuž se překvapivě postaral o nejlepší český úterní výsledek
včera
První informace o rozloučení s Brejchovou. Dva ministři přišli s návrhem
včera
Zimní počasí se pomalu začíná loučit, potvrzuje měsíční výhled meteorologů
včera
Jednání o míru je pro Putina jen zástěrka, varuje estonská rozvědka. Zanalyzovala, zda Rusko za rok napadne NATO
včera
Vytrvalostní biatlonový závod se českým mužům nevydařil. Nejlepší byl Hornig
včera
Tlak Washingtonu neustává. O budoucnosti Grónska budeme ještě mluvit, potvrdil Vance
včera
Kongres: Trumpovi úředníci začernili Epsteinovy spisy, aby zakryli jména významných osob
včera
MSC: Svět vstoupil pod vedením Trumpa do éry „politiky demoliční koule“
včera
Svět se stává příliš teplým i na umělý sníh. Počasí uvrhá zimní olympijské hry do nejisté budoucnosti
včera
Macron vyzval Evropu, aby konečně začala vystupovat jako skutečná velmoc
včera
Policie vyšetřuje možné ublížení na zdraví u stovek pacientů s defibrilátory
včera
Evropská komise chystá bezpečnostní opatření, kterým sníží vliv Číny v Evropě
včera
Putinovi se bezpečnostní záruky pro Ukrajinu nelíbí. Evropu to ale nesmí zajímat
včera
Jak Trump změnil Ameriku? Většině lidí se do USA nechce, zvažují i zrušení dovolené
včera
Starmer utnul výzvy k rezignaci. Odstoupit nehodlá
Britský premiér Keir Starmer čelí nejvážnější krizi svého úřadu poté, co lídr skotských labouristů Anas Sarwar veřejně vyzval k jeho rezignaci. Starmer na pondělním zasedání parlamentní frakce prohlásil, že není připraven odejít a uvrhnout zemi do chaosu, jeho pozice je však po sérii rezignací klíčových spolupracovníků vážně oslabena.
Zdroj: Libor Novák