Americký prezident Donald Trump se s ruským vůdcem Vladimirem Putinem nesejde, dokud Moskva nepropustí zadržené ukrajinské námořníky a jejich plavidla. Novinářům to dnes ve Washingtonu řekl bezpečnostní poradce Bílého domu John Bolton. Rusko na konci listopadu uvěznilo 24 Ukrajinců a zabavilo tři jejich lodě při ozbrojeném incidentu v Kerčském průlivu, který odděluje Černé a Azovské moře.
"V dohledné době nevidím podmínky (vhodné) pro uspořádání takové schůzky, pokud lodě a jejich posádky nebudou propuštěny," řekl Trumpův poradce.
Rusko tvrdí, že ukrajinská vojenská plavidla porušila ruské výsostné vody, což Kyjev popírá. Čtyřiadvacet námořníků čeká ve vazební věznici v Moskvě na soud. Kreml dal najevo, že o jejich osvobození či výměně je ochoten hovořit až po vynesení rozsudku. Ve vazbě mají být do 25. ledna, hrozí jim šest let vězení.
Podle ukrajinských médií velitel ukrajinského konvoje odmítá odpovídat na otázky ruských vyšetřovatelů a označuje se za válečného zajatce. Několik Ukrajinců bylo při incidentu zraněno, podle ruských médií jejich život nic neohrožuje.
Trump s odkazem na kerčský incident odvolal schůzku s Putinem plánovanou na přelom listopadu a prosince do Buenos Aires, kde se sešli nejvyšší představitelé států sdružených ve skupině G20. Na twitteru napsal, že do vyřešení rusko-ukrajinského incidentu je v zájmu všech stran rokování zrušit.
Související
Bolton a Pence už mu nestojí po boku. Trumpův mírový návrh podrobili ostré kritice
Jak zajistit mír v Asii? Vyzbrojte Jižní Koreu jadernými zbraněmi, navrhuje Bolton
John Bolton , Donald Trump , Vladimír Putin , Rusko , USA (Spojené státy americké) , Azovská krize
Aktuálně se děje
před 49 minutami
Na Přerovsku spadla větrná elektrárna. V Česku se to dosud nestalo
před 1 hodinou
Zeman prý koketuje s další prezidentskou kandidaturou
před 2 hodinami
Volby za války nejsou realistické, zní z okolí Zelenského
před 3 hodinami
Stát opět jedná se společností Sev.en, obce prý o peníze nepřijdou
před 4 hodinami
Počasí: Bouřky hrozí dnes i v pátek, může spadnout až 70 milimetrů srážek
před 4 hodinami
Schillerová neustoupí. EET prosadíme, vzkázala po hlasování v Senátu
před 5 hodinami
Trump vyhlásil Íránu ekonomickou válku historických rozměrů
před 6 hodinami
Češi mohou vybrat předmět, který astronaut Svoboda vezme do vesmíru
před 7 hodinami
Nečekaný vývoj v královské rodině. Harry a Meghan se vracejí do Británie
před 7 hodinami
V Kyjevě a okolí při ruském útoku umírali lidé. Do Rumunska pronikl dron
před 9 hodinami
Počasí ve čtvrtek nabídne další bouřky. Meteorologové očekávají silný vítr
včera
ZZ Top ztratili bubeníka. Zemřel Frank Beard, bylo mu 77 let
včera
Více lékařů a zdravotníků pro české zdravotnictví. Programy nesou první výsledky
včera
Málem to odhalila jako první. Camilla promluvila o rakovině britského krále Karla
včera
Juchelka může s maximálním možným zvýšením důchodů narazit u koaličního partnera
včera
Levákům udělali jméno. Do dějin se zapsala celá řada umělců
včera
Írán promýšlí reakci na možnou další eskalaci. V ohrožení by byla i Evropa
včera
Návrat EET se komplikuje. Senátoři vrací zákon do Poslanecké sněmovny
včera
Detaily vraždy v Českých Budějovicích. K činu mělo dojít před zraky dětí
včera
Trump dosáhl svého. Jihokorejci potvrdili zkrácení cvičení s Američany
Jižní Korea oznámila, že každoroční společné vojenské cvičení s americkou armádou bude o šest dní kratší. Potvrdilo to jihokorejské ministerstvo obrany s tím, že vyhovělo žádosti Washingtonu. Zcela zjevně jde o reakci na vyjádření amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Zdroj: Lucie Podzimková