Azovská krize

Ruská armáda

Rusko předá zadržované lodě Ukrajině v pondělí. Normandský summit zatím nebude?

Rusko předá předá v pondělí Ukrajině tři její vojenské lodě zadržené loni v listopadu při incidentu v Kerčském průlivu. Agentuře TASS to dnes sdělila tisková služba krymského oddělení ruské bezpečnostní služby (FSB). Média dopoledne informovala, že z přístavu v Kerči jsou již tři dotyčná plavidla tažena směrem na Černé moře.
Vladimir Putin, prezident Ruské federace

Rusko učinilo ústupek, před normandským summitem vrátí Ukrajině lodě

Rusko je připraveno vrátit Ukrajině tři lodě zadržené loni při incidentu v Kerčském průlivu. Stát by se tak mělo ještě před plánovaným summitem takzvané normandské čtyřky, který se 9. prosince bude v Paříži zabývat řešením krize na východě Ukrajiny. Napsal to dnes ruský list Kommersant s odvoláním na dva nezávislé informované zdroje.
Ruská armáda, ilustrační fotografie

Odplata za kerčský incident: Ukrajinci zabavili ruský tanker. Moskva běsní +VIDEO

Ukrajina zabavila v dunajském přístavu Izmajil ruský tanker Nika Spirit. Ten se pod názvem Neyma podílel na incidentu v Kerčském průlivu, kde loni v listopadu Rusové ostřelovali a pak zadrželi tři ukrajinské lodě i s jejich posádkami. Oznámila to ukrajinská média. Podle ruských diplomatů dnes Ukrajinci posádku ruské lodi po výslechu propustili a její členové jsou na cestě domů. Loď v přístavu zůstává.
Ruská armáda, ilustrační fotografie

Rusko ignoruje soud v Hamburku. Ukrajinským námořníkům prodloužilo vazbu

Moskevský soud dnes o další tři měsíce prodloužil vazbu všem 24 ukrajinským námořníkům, kteří jsou v ruském vězení od loňského podzimního incidentu. Informovala o tom ruská média. Loni v listopadu ruské pohraniční jednotky u Kerčského průlivu mezi Černým a Azovským mořem ostřelovaly a zadržely tři lodě ukrajinského vojenského námořnictva a zajaly jejich posádky. Moskva Ukrajince obviňuje, že ilegálně vpluli do ruských vod, což Kyjev popírá.
Evropská Unie

EU rozšířila sankce na osm Rusů, nesou vinu za incident v Kerči

O dalších osm lidí rozšířila Evropská unie svá opatření vůči lidem, kteří porušují územní celistvost Ukrajiny. O právním dokončení kroku, na kterém se před měsícem shodli ministři zahraničí EU kvůli zásahu Ruska proti ukrajinským lodím v Kerčské úžině, dnes v tiskové zprávě informovala Rada EU.
Evropská Unie

EU tvrdě proti Rusku: Na osoby odpovědné za Kerčskou krizi uvalí sankce

Země Evropské unie uvalí sankce na konkrétní osoby zodpovědné za ozbrojenou námořní operaci, které se loni v listopadu v Kerčské úžině dopustilo Rusko a která vyústila v zadržení několika ukrajinských plavidel i s námořníky. Novinářům to dnes po jednání se svými kolegy v Bruselu řekl český ministr zahraničí Tomáš Petříček.
Miroslav Lajčák

EU je nasupená na Rusko, zvažuje nové sankce kvůli zajetí ukrajinských lodí

Ministři zahraničí zemí Evropské unie by dnes mohli potvrdit sankce vůči dalším občanům Ruska v souvislosti s nedávným zajetím ukrajinských lodí v Kerčské úžině. Novinářům to při příchodu na jednání řekl slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák s tím, že nevidí důvod, proč by se tak nemělo stát už dnes.
Tomáš Petříček, ministr zahraničí ČR

Petříček navštívil frontový přístav Mariupol, opět kritizoval Rusko

Přístavní a zároveň frontové východoukrajinské město Mariupol navštívil dnes český ministr zahraničí Tomáš Petříček během posledního dne své návštěvy na Ukrajině. V doprovodu ukrajinského partnera Pavla Klimkina obhlédl kontrolní stanoviště u frontové linie mezi vládními vojsky a proruskými separatisty, vzdálené asi 25 kilometrů od ukrajinského přístavu Mauriopol u Azovského moře a 45 kilometrů od hranic s Ruskem.
Vladimir Putin, prezident Ruské federace

Mezinárodní monitoring Kerčského průlivu? Putin kývl na návrh Merkelové

Ruský prezident Vladimir Putin minulý měsíc souhlasil s návrhem německé kancléřky Angely Merkelové na vyslání německých expertů k monitorování Kerčského průlivu. Při setkání s německým ministrem zahraničí Haikem Maasem to dnes v Moskvě řekl šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. Poznamenal, že ale žádný expert zatím nedorazil.
Ukrajina, ilustrační foto

Ukrajinským námořníkům prodloužili Rusové vazbu. Stráví v ní minimálně půlrok

Moskevský soud dnes rozhodl o prodloužení vazby pro polovinu z 24 ukrajinských námořníků, kteří byli loni v listopadu zatčeni při námořním incidentu v Kerčském průlivu. Posádka tří zadržených ukrajinských vojenských plavidel je obviněna z porušení ruských hranic. O prodloužení vazby do konce dubna pro zbylých dvanáct námořníků má soud rozhodnout v nejbližší době.
Sergej Lavrov

Rusko by letos mohlo předat Ukrajině zajaté námořníky. Co za to bude chtít?

Moskva by letos mohla předat Kyjevu 24 ukrajinských námořníků, které ruské bezpečnostní složky zajaly loni v listopadu u Kerčského průlivu. S odvoláním na vysoce postavené ruské diplomaty o tom dnes informoval deník Izvestija. Ukrajinské námořníky, které chce Rusko postavit před soud, by podle listu mohli po vynesení rozsudku vyměnit za Rusy vězněné na Ukrajině.
Angela Merkelová, německá kancléřka

Vy budete poučovat? Rusko zpražilo Merkelovou a Macrona: Podívejte se, co dělá Kyjev

Ruské ministerstvo zahraničí dnes dotčeně reagovalo na páteční výroky německé kancléřky Angely Merkelové a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona týkající se rusko-ukrajinského incidentu v Kerčském průlivu a Ruskem okupovaného Krymu. Ministerstvo podle agentury TASS mimo jiné prohlásilo, že Německo a Francie by se místo "poučování" Ruska o lidských právech měly podívat na to, jak tato práva porušuje Kyjev.
Vladimir Putin, prezident Ruské federace

Pustit ukrajinské námořníky? Reakce Putina byla zlostná, pak si rýpl do Západu

Ruský prezident Vladimir Putin ani na dnešní tiskové konferenci nenaznačil ochotu vyslyšet výzvy ze světa k osvobození ukrajinských námořníků zajatých minulý měsíc u Kerčského průlivu, kde Rusové ostřelovali a následně se zmocnili tří lodí ukrajinského vojenského námořnictva. Incident vedl k dalšímu vyhrocení vztahů s Kyjevem. Rusko nicméně podle Putina nehodlá bránit v plavbě Kerčským průlivem mezi Černým a Azovským mořem, a to ani ukrajinským vojenským plavidlům.
Vladimír Putin a Donald Trump

Ultimátum Rusku? Musí propustit ukrajinské námořníky, jinak žádný summit s USA, řekl Bolton

Americký prezident Donald Trump se s ruským vůdcem Vladimirem Putinem nesejde, dokud Moskva nepropustí zadržené ukrajinské námořníky a jejich plavidla. Novinářům to dnes ve Washingtonu řekl bezpečnostní poradce Bílého domu John Bolton. Rusko na konci listopadu uvěznilo 24 Ukrajinců a zabavilo tři jejich lodě při ozbrojeném incidentu v Kerčském průlivu, který odděluje Černé a Azovské moře.

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 3 minutami

před 26 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Volby by ovládlo Babišovo ANO, získalo by přes třetinu hlasů, ukázal průzkum

V říjnových parlamentních volbách by hnutí ANO vyhrálo s 35 procenty hlasů, což představuje zlepšení o jeden procentní bod ve srovnání se zářijovým průzkumem. Druhé místo by patřilo ODS s 13,5 procenty, zatímco třetí příčku obsadilo hnutí SPD s 10,5 procenty. ODS by si polepšila o půl procentního bodu a SPD o jedno procento.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Změny počasí působí škody za bilion dolarů. 100 miliard ročně opravdu nestačí

Jak už server EuroZprávy.cz informoval ve čtvrtek, účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. A podle jiných odhadů částka v následujících letech raketově vzroste.

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

včera

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude jednodušší se opětovně zmocnit poloostrova Krym, nikoliv Donbasu. Řekl to na středečním setkání s vysokoškoláky. Zelenskyj se domnívá, že oblast Donbasu je silně militarizovaná a v části populace panují proruské nálady a postoje. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy