Bolsonaro dál brojí proti očkování. Nejlepší vakcínou proti koronaviru je prý sám koronavirus

Nejlepší vakcínou proti koronaviru SARS-CoV-2 je samotný koronavirus, prohlásil ve středu podle agentury EFE brazilský prezident Jair Bolsonaro. Tento politik, který nemoc covid-19 v létě prodělal, už dříve uvedl, že se očkovat nenechá. Brazílie, která má na 210 milionů obyvatel a v této pandemii patří k nejhůře postiženým zemím, zatím žádnou vakcínu neschválila.

"Já jsem měl nejlepší vakcínu: byl to virus. A bez vedlejších účinků," prohlásil Bolsonaro na setkání se svými příznivci ve městě Sao Francisco do Sul. Většina z účastníků mítinku neměla roušky, uvedla EFE. Také Bolsonaro, který nemoc covid-19 dlouhodobě zlehčuje, se v posledních týdnech účastnil různých veřejných akcí i zasedání vlády bez roušky.

Brazilský prezident sice odmítá očkování proti koronaviru, ale veřejně podporuje léky, které podle něj zmírňují průběh nemoci, i když nejsou vědecky potvrzené jako medikamenty proti covidu-19. Bolsonaro například opakovaně vychvaloval hydroxychlorochin, který se používá proti malárii a jehož účinek při léčbě koronaviru není vědecky prokázán.

Brazílie, kde se dosud potvrdilo na 7,4 milionu nákaz koronavirem a která eviduje 189.220 úmrtí s covidem-19, zatím žádnou vakcínu proti této nemoci neschválila a nemá ani jasný harmonogram očkování. Ve středu ministr zdravotnictví Eduardo Pazuello řekl, že by se s ním mohlo začít koncem ledna. Podle nedávného verdiktu nejvyššího soudu by mělo být očkování povinné, s čímž ale nesouhlasí ani prezident a mnozí ministři.

V metropoli největšího brazilského státu Sao Paulu testuje místní institut Butantan navzdory Bolsonarově nesouhlasu čínskou vakcínu Coronavac. Ve středu guvernér tohoto státu Joao Doria řekl, že klinické studie čínské vakcíny v Sao Paulu skončily a že vakcína má podle nich účinnost přes 50 procent; přesná data se ale ještě zpracovávají. Tuto vakcínu vyrábí přímo v institutu Butantan a podle Dorii budou mít koncem roku k dispozici 10,8 milionu dávek. Před použitím by ji ale měla schválit vládní agentura pro kontrolu léčiv Anvisa.

Jako první v Latinské Americe začnou dnes očkovat proti koronaviru Mexiko a Chile, které budou aplikovat zatím vakcínu vyvinutou firmami Pfizer a BioNTech. Použití této americko-německé vakcíny schválily v Latinské Americe mimo jiné i Ekvádor, Panama či Kostarika.

Argentina ve středu schválila pro nouzové použití k očkování proti koronaviru SARS-CoV-2 ruskou vakcínu Sputnik V. Podle agentury Reuters je Argentina po Bělorusku teprve druhou zemí mimo Rusko, která tuto vakcínu povolila. Už dnes by měl speciální letoun přivézt z Moskvy do Argentiny na 300.000 dávek ruské vakcíny. Ruskou vakcínu se chystá použít k očkování začátkem příštího roku také Venezuela.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Jair Bolsonaro očkování Brazílie Mexiko Chile

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 48 minutami

Aktualizováno před 49 minutami

Pohřeb Alexeje Navalného se koná pod dohledem policie. Ta je připravena zatýkat

Živě Rusové se dnes rozloučili s Navalným. Policie postavila bariéry, úřady vydaly tělo na poslední chvíli

Ruští policisté postavili bariéry na cestě z moskevského metra ke kostelu, kde dnes proběhlo poslední rozloučení s opozičním politikem Alexejem Navalným. K chrámu Ikony Matky Boží v moskevské čtvrti Marjino také přijely vozy pro přepravu zatčených. Ruské úřady příbuzným tělo zesnulého ruského opozičníka dlouho nevydaly, rodina jej obdržela až na poslední chvíli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Rakety Jars (dle NATO SS-29)

Rusko otestovalo mezikontinentální raketu Jars

Ruské ministerstvo obrany oznámilo zkoušku své mezikontinentální rakety Jars, která odstartovala z kosmodromu Pleseck u Archangelsku na severu evropské části Ruska a úspěšně zasáhla cíl ve vojenském prostoru Kura na Kamčatce na ruském Dálném východě.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Izraelská armáda: Yahalom Unit

Masakr se stovkou mrtvých a stovkami zraněných. Střelba do davu u humanitárního konvoje světu vyrazila dech

Pásmem Gazy otřásá incident, při němž přišlo o život více než sto lidí. Ti měli být zastřeleni vojáky izraelské armády při rozdávání humanitární pomoci. Útok odsoudila řada států světa a mezinárodní společenství žádá vyšetřování střelby. Izrael ale tvrdí, že většina obětí zemřela při tlačenici, kdy se lidé snažili dostat k humanitárnímu konvoji.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Marian Jurečka

Důchody se dočkají změn. Jurečka představil reformu penzí

Ministerstvo práce dokončilo návrh zákona týkající se reformy penzí, který představuje důležité změny v systému penzijního zabezpečení. Tento návrh upravuje několik klíčových aspektů, včetně růstu důchodového věku v závislosti na očekávané délce života, stanovení minimálního důchodu na úrovni 20 procent průměrné mzdy a možnosti dřívějšího odchodu do penze pro osoby vykonávající náročné profese.

před 6 hodinami

Alexej Navalnyj

Postrach Kremlu a plamen demokracie v Rusku. Kdo byl Alexej Navalnyj?

Alexej Navalnyj, prominentní ruský opoziční politik a aktivista, byl známý svou nekompromisní kritikou ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho vlády. Jeho odvaha veřejně se postavit vůči autoritářskému režimu ho učinila klíčovou postavou v ruské politické scéně a zajistila mu obdiv, jak doma, tak i v zahraničí. Zároveň však byl vystaven nebezpečí a pronásledování ze strany ruských úřadů.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ukrajina a Izrael tříští nejmocnější státy světa. G20 se kvůli válkám nedokáže dohodnout

První letošní setkání ministrů financí skupiny G20 skončilo ve čtvrtek bez přijetí společného prohlášení. Mohou za to neshody členských zemí, které souvisejí s probíhajícími geopolitickými konflikty.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy