Maduro chce odložit parlamentní volby, v březnu přitom tvrdil něco zcela jiného

Venezuelský prezident Nicolás Maduro v sobotu oznámil, že kvůli krizi spojené s koronavirem se v zemi možná odloží plánované parlamentní volby. Informovala o tom agentura DPA. Mezinárodní společenství autoritářského prezidenta viní z porušování lidských práv a z humanitární krize ve Venezuele.

"Nejsem si jist, zda letos volby budou, protože v současnosti máme prioritu (koronavirus) a z mé strany by bylo nezodpovědné, kdybych řekl, že se volby uskuteční," řekl Maduro ve vysílání rádia La Pizarra.

Prezident upřesnil, že v případě potřeby o konání voleb rozhodne nejvyšší soud. Přitom ještě v březnu, tři dny před potvrzením prvního případu koronaviru v této jihoamerické zemi, Maduro řekl, že volby se uskuteční, "i kdyby sněžilo nebo lilo jako z konve". Jejich datum ale oznámeno nebylo.

Maduro je vedle porušování lidských svobod viněn i za to, že přivedl zemi do hluboké krize a občany do extrémní chudoby. "V dříve nejbohatší zemi Latinské Ameriky se nyní lidé potýkají s akutním nedostatkem potravin, léků, vody a masivními výpadky elektřiny," uvádí na svých stránkách česká nezisková organizace Člověk v tísni.

Funkci prezidenta zastává Maduro i po volbách, ve kterých se utkal se svým protivníkem Juanem Guaidóem. Mnoho zemí včetně Evropské unie a Spojených států ale považuje volby za neplatné a jako prozatímní hlavu státu uznává právě vůdce venezuelské opozice Juana Guaidóa.

Vnitropolitickou krizí ve Venezuele se zabývají Spojené státy, které se situaci snaží řešit diplomatickým vyjednáváním i zaváděním ekonomických sankcí. Zároveň se však pokoušejí posílat do Venezuely humanitární pomoc pro strádající občany, v čemž jim Maduro brání.

Spojené státy na konci března nabídly, že uvolní sankce, pokud opozice a členové Madurovy socialistické strany vytvoří přechodnou vládu bez účasti současného prezidenta.

Podle údajů Univerzity Johnse Hopkinse má Venezuela k dnešku 227 potvrzených případů nákazy koronavirem a devět úmrtí.

Související

Nicolas Maduro

Maduro je připraven normalizovat vztahy Venezuely s USA

Venezuelský autoritářský prezident Nicolás Maduro uvedl, že je připraven pracovat na normalizaci vztahů se Spojenými státy. Informovala o tom agentura AFP. Maduro přerušil vztahy s Washingtonem v roce 2019, když administrativa tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa uznala opozičního politika Juana Guaidóa za prozatímního prezidenta Venezuely.
Maduro, Nicolas

Maduro se v Egyptě účastní klimatické konference, hovořil i s Macronem

Konference OSN o změnách klimatu v egyptském letovisku Šarm aš-Šajch se účastní i venezuelský autoritářský prezident Nicolás Maduro, který podle agentury Europa Press akce využívá k rehabilitaci své osoby na mezinárodní scéně. Rukou si na chodbě potřásl i s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, s nímž asi dvě minuty pohovořil o budoucí spolupráci.

Více souvisejících

Nicolas Maduro Venezuela volby ve Venezuele lidská práva člověk v tísni Juan Guaidó Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 23 minutami

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Estonsko, ilustrační foto

Pobaltí končí s Ruskem. Odpojí se od jeho elektřiny

Provozovatelé elektrických sítí tří pobaltských zemí v úterý oficiálně oznámili Rusku a Bělorusku, že ukončí dohodu z roku 2001, která spojuje Estonsko, Lotyšsko a Litvu s elektrickou přenosovou soustavou kontrolovanou Moskvou.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj chce sebrat státní vyznamenání "zrádcům" podporujícím Rusko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v úterý vyzval parlament, aby schválil zákon umožňující odebrání státních vyznamenání osobám označeným jako "zrádci". Podle serveru Ukrajinska pravda by se to týkalo těch, kteří podporují Rusko nebo se zapojili do jiných trestných činů proti Ukrajině.  

před 4 hodinami

před 7 hodinami

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

CNN: Tajné služby věděly o atentátu na Trumpa, měl ho spáchat Írán

Americké úřady v posledních týdnech získaly informace o plánovaném atentátu na bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa ze strany Íránu. Tajné služby proto zvýšily bezpečnostní opatření pro republikánského kandidáta na prezidenta. Tuto informaci přinesla v úterý americká televize CNN.

včera

včera

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Část munice, kterou Česko doručilo Ukrajině, se už používá na frontě

Část z první zásilky munice, kterou Česká republika doručila Ukrajině v červnu v rámci muniční iniciativy, už je podle ukrajinského premiéra Denyse Šmyhala používána na bojišti. Šmyhal to uvedl po společném jednání české a ukrajinské vlády v Praze. Také oznámil, že na Ukrajině vznikne nový závod na výrobu munice ve spolupráci s českou firmou Sellier & Bellot.

včera

Volodymyr Zelenskyj na mírovém summitu. (16.6.2024)

Rusko a USA zareagovaly na návrh Zelenského na další mírový summit

Spojené státy podporují návrh ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na účast ruských zástupců na další mírové konferenci o Ukrajině. Rusko uvedlo, že nejdřív musí pochopit, co ukrajinský prezident Zelenskyj myslí druhým mírovým summitem, než případně přijme pozvání k jednání, uvedl v úterý mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Předsedkyní Evropského parlamentu se stala Roberta Metsolaová

Evropský parlament (EP) zvolil v úterý ve Štrasburku Robertu Metsolovou z Evropské lidové strany (EPP) za svou předsedkyni, uvedl server Politico.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy