Mexický prezident chce na sobě otestovat ruskou vakcínu, v Brazílii přibylo 50 tisíc nakažených

V Brazílii za posledních 24 hodin přibylo téměř 50.000 potvrzených případů nákazy koronavirem. S odvoláním na místní ministerstvo zdravotnictví o tom dnes informovala agentura Reuters. S covidem-19 zemřelo za uplynulý den v této zemi 1212 lidí. V Kolumbii mezitím překonal počet nakažených hranici půl milionu. Naopak v Chile za uplynulý den zaznamenali nejméně případů nákazy za tři měsíce.

Brazílie, která má 210 milionů obyvatel, je po Spojených státech co do počtu nakažených i mrtvých druhou nejpostiženějších zemí světa. Za posledních 24 hodin se nákaza virem SARS-CoV-2 potvrdila u 49.298 lidí, o den dříve to bylo 47.784. Celkem se tak od počátku epidemie nákaza prokázala už u více než 3,45 milionu obyvatel Brazílie. S covidem-19 tu zemřelo již 111.100 infikovaných.

Dosud nejhorším dnem v brazilských koronavirových statistikách byl 29. červenec, kdy bylo ohlášeno bezmála 70.000 nových nákaz a 1595 úmrtí.

Nejhůře postiženou zemí světa jsou nadále Spojené státy, které podle Univerzity Johnse Hopkinse dosud zaznamenaly přes 5,5 milionu nakažených a více než 172.000 mrtvých s covidem-19.

Pandemie covidu-19 zasáhla silně nejen Brazílii, ale celou Latinskou Ameriku. Na šestém místě nejhůře postižených zemí světa, který sestavila Univerzita Johnse Hopkinse, je Peru, na sedmém Mexiku, na osmém Kolumbie a na devátém Chile.

V Kolumbii, která má 50 milionů obyvatel, dnes počet potvrzených případů nákazy koronavirem překonal hranici půl milionu. S covidem-19 zemřelo v zemi již téměř 16.000 lidí.

Třiatřicetimilionové Chile, které dosud zaznamenalo přes 390.000 potvrzených infekcí, zatím doufá, že má již nejhorší za sebou. Za posledních 24 hodin zaregistrovala země 1233 nových případů nákazy koronavirem, což je nejméně za poslední tři měsíce. S covidem-19 v Chile zemřelo už 10.578 lidí.

Nejen Latinská Amerika netrpělivě čeká na vakcínu proti covidu-19. Závěrečnou fází testů neprošla zatím žádná, ačkoliv Rusko již schválilo široké nasazení tamní očkovací látky nazvané Sputnik V. Začalo ji rovněž průmyslově vyrábět.

Mexiko dnes projevilo zájem o to, aby mohlo být součástí závěrečné fáze testování Sputniku V, tedy zkoušení očkovací látky na lidech. Cílem je podle ministra zahraničí Marcela Ebrarda dostat se k látce "co nejdříve to bude možné". Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador tento týden podle Reuters řekl, že bude mezi prvními, kteří se dobrovolně přihlásí a vyzkouší ruskou vakcínu, pokud se ukáže být účinnou.

V Mexiku se potvrdila infekce virem SARS-CoV-2 u více než 530.000 lidí. S covidem-19 jich zemřelo 58.841.

S pandemií se potýkají i menší latinskoamerické země. Například Salvador dnes oznámil, že kvůli ní nechá uzavřené školy až do konce tohoto kalendářního roku. Žáci se budou učit přes internet. Salvador, který má asi 6,4 milionu obyvatel, hlásí přes 23.000 případů nákazy a 622 mrtvých.

Související

Jair Bolsonaro Rozhovor

Příklad antisystémového politika. Bolsonaro před 5 lety otevřel Pandořinu skříňku, říká Vrbata

Uplynulo pět let od chvíle, kdy v brazilských prezidentských volbách dne 28. října 2018 zvítězil kontroverzní politik Jair Bolsonaro. Jeho nástup do čela státu ukázal, že Brazílie není ve svém úsilí o opětovnou demokratizaci tak úspěšná, jak se mohlo zdát, konstatuje iberoamerikanista Aleš Vrbata. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz dále uvedl, že Bolsonaro se s demokratickou politikou nikdy neidentifikoval a naopak oživil ve své době oficiálně zavrženou krajně pravicovou minulost země. Odborník na brazilskou politiku také vysvětlil, proč bolsonarismus přežil loňskou volební porážku svého lídra, a nastínil jeho další perspektivu. 

Více souvisejících

Brazílie Mexiko Kolumbie Chile Manuel López Obrador Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

Sebastian Kurz

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl odsouzen

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl shledán vinným z křivé výpovědi, když před parlamentním vyšetřovacím výborem minimalizoval svou roli při jmenování dozorčí rady významné státní investiční společnosti ÖBAG. 

včera

včera

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

včera

včera

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Putin přišel o spojence. Ztratil kontrolu nad zemí ve své alianci

Arménie pozastavila své členství ve vojenské alianci Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OZKB), kterou vede Rusko. Premiér Nikol Pašinjan to v rozhovoru odvysílaném ve čtvrtek odůvodnil tím, že aliance Arménii zklamala.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy