Ohnisko pandemie. Latinská Amerika eviduje už přes 100 tisíc úmrtí na covid-19

V Latinské Americe zemřelo již více než 100.000 lidí v souvislosti s onemocněním covid-19. Informovala o tom agentura Reuters. Tento region se stal v posledních týdnech ohniskem pandemie a některé jeho země, včetně nejhůře postižené Brazílie, ještě podle expertů vrcholu epidemie nedosáhly. Celkem evidují dosud země Latinské Ameriky 2,16 milionu nakažených, z toho 1,2 milionu lidí se už uzdravilo a na 100.500 pacientů s covidem-19 zemřelo.

Rekordní denní nárůst nakažených oznámilo dnes Mexiko či sousední Guatemala, nejpostiženější země regionu Brazílie hlásí druhé nejvyšší denní nárůsty úmrtí i nakažených od počátku pandemie a výrazně vyšší denní nárůst nakažených oznámil nově Ekvádor. Také argentinská metropole Buenos Aires registruje tento týden rekordní nárůsty nově potvrzených nakažených a tamní vláda proto zvažuje od příštího týdne opět zavést přísnou karanténu, včetně omezení veřejné dopravy.

Rekordní denní nárůst nově potvrzených případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2 oznámilo v noci na dnešek Mexiko, kde zaznamenali v úterý 6288 případů nákazy. Celkem se tak v této zemi se 128 miliony obyvatel potvrdilo už na 191.400 nakažených koronavirem, z toho téměř 23.400 lidí zemřelo, 793 za poslední den.

Nejhůře zasaženou zemí koronavirem v Latinské Americe je Brazílie, která za úterý oznámila 1374 úmrtí s covidem-19 a 39.436 infikovaných. Oba údaje jsou druhé nejvyšší od prvního odhaleného případu v zemi v polovině března. Celkem se v této zemi s 210 miliony obyvatel potvrdilo 1,14 milionu nakažených, z toho 52.645 lidí zemřelo a 613.345 se už uzdravilo.

K šíření nákazy v Brazílii podle některých expertů přispěly i rozporné informace dávané veřejnosti tamními úřady. Zatímco guvernéři nařídili před několika měsíci omezení pohybu a ekonomické činnosti, která už ale postupně uvolňují, brazilský prezident Jair Bolsonaro nemoc zlehčoval a omezení odmítal s tím, že uškodí hospodářství, a tudíž i ekonomické situaci obyvatel. Bolsonaro dál chodil mezi lidi, často bez roušky, proto mu tento týden soudce nařídil, aby ji na veřejnosti nosil, jinak mu jako ostatním lidem hrozí pokuta.

Druhá nejhůře postižená země v Latinské Americe Peru oznámila za úterý 3363 nových případů, čímž celkový počet dosud potvrzených nakažených v této zemi vzrostl na 260.810. To je šestý nejvyšší počet na světě. Peru nicméně posledních několik dní hlásí nižší denní přírůstky, za pondělí oznámilo nejnižší denní přírůstek nakažených (2511) od 11. května.

Třetí je v Latinské Americe co do počtu evidovaných případů nákazy Chile, které je s téměř 250.800 případy sedmé ve světovém srovnání podle americké Univerzity Johnse Hopkinse. Chile za poslední den oznámilo 3804 nových nakažených, což je méně než v předchozích dnech. V pondělí tam přibylo 4608 případů nákazy a v neděli 5607.

Latinská Amerika eviduje přes 2,1 milionu nakažených koronavirem SARS-CoV-2 z téměř 9,3 milionu zaznamenaných ve světě. Od začátku pandemie zemřelo ve světě podle těchto údajů s covidem-19 na 478.000 osob.

Související

Více souvisejících

Mexiko Brazílie Jair Bolsonaro Chile Peru Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

Pohřeb Alexeje Navalného se koná pod dohledem policie. Ta je připravena zatýkat

Rusové se dnes rozloučili s Navalným. Policie postavila bariéry, úřady vydaly tělo na poslední chvíli

Ruští policisté postavili bariéry na cestě z moskevského metra ke kostelu, kde dnes proběhlo poslední rozloučení s opozičním politikem Alexejem Navalným. K chrámu Ikony Matky Boží v moskevské čtvrti Marjino také přijely vozy pro přepravu zatčených. Ruské úřady příbuzným tělo zesnulého ruského opozičníka dlouho nevydaly, rodina jej obdržela až na poslední chvíli.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rakety Jars (dle NATO SS-29)

Rusko otestovalo mezikontinentální raketu Jars

Ruské ministerstvo obrany oznámilo zkoušku své mezikontinentální rakety Jars, která odstartovala z kosmodromu Pleseck u Archangelsku na severu evropské části Ruska a úspěšně zasáhla cíl ve vojenském prostoru Kura na Kamčatce na ruském Dálném východě.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelská armáda: Yahalom Unit

Masakr se stovkou mrtvých a stovkami zraněných. Střelba do davu u humanitárního konvoje světu vyrazila dech

Pásmem Gazy otřásá incident, při němž přišlo o život více než sto lidí. Ti měli být zastřeleni vojáky izraelské armády při rozdávání humanitární pomoci. Útok odsoudila řada států světa a mezinárodní společenství žádá vyšetřování střelby. Izrael ale tvrdí, že většina obětí zemřela při tlačenici, kdy se lidé snažili dostat k humanitárnímu konvoji.

včera

včera

včera

včera

Putin tvrdí, že se nechystá rozmístit jaderné zbraně ve vesmíru

Ruský prezident Vladimir Putin odmítl tvrzení o plánech Ruska na rozmístění jaderných zbraní ve vesmíru. Tuto informaci uvedl na nedávném jednání své bezpečnostní rady, kde současně diskutoval s nejbližšími spolupracovníky o neutralizaci hrozeb ve vesmíru.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy