V Latinské Americe zemřelo již více než 100.000 lidí v souvislosti s onemocněním covid-19. Informovala o tom agentura Reuters. Tento region se stal v posledních týdnech ohniskem pandemie a některé jeho země, včetně nejhůře postižené Brazílie, ještě podle expertů vrcholu epidemie nedosáhly. Celkem evidují dosud země Latinské Ameriky 2,16 milionu nakažených, z toho 1,2 milionu lidí se už uzdravilo a na 100.500 pacientů s covidem-19 zemřelo.
Rekordní denní nárůst nakažených oznámilo dnes Mexiko či sousední Guatemala, nejpostiženější země regionu Brazílie hlásí druhé nejvyšší denní nárůsty úmrtí i nakažených od počátku pandemie a výrazně vyšší denní nárůst nakažených oznámil nově Ekvádor. Také argentinská metropole Buenos Aires registruje tento týden rekordní nárůsty nově potvrzených nakažených a tamní vláda proto zvažuje od příštího týdne opět zavést přísnou karanténu, včetně omezení veřejné dopravy.
Rekordní denní nárůst nově potvrzených případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2 oznámilo v noci na dnešek Mexiko, kde zaznamenali v úterý 6288 případů nákazy. Celkem se tak v této zemi se 128 miliony obyvatel potvrdilo už na 191.400 nakažených koronavirem, z toho téměř 23.400 lidí zemřelo, 793 za poslední den.
Nejhůře zasaženou zemí koronavirem v Latinské Americe je Brazílie, která za úterý oznámila 1374 úmrtí s covidem-19 a 39.436 infikovaných. Oba údaje jsou druhé nejvyšší od prvního odhaleného případu v zemi v polovině března. Celkem se v této zemi s 210 miliony obyvatel potvrdilo 1,14 milionu nakažených, z toho 52.645 lidí zemřelo a 613.345 se už uzdravilo.
K šíření nákazy v Brazílii podle některých expertů přispěly i rozporné informace dávané veřejnosti tamními úřady. Zatímco guvernéři nařídili před několika měsíci omezení pohybu a ekonomické činnosti, která už ale postupně uvolňují, brazilský prezident Jair Bolsonaro nemoc zlehčoval a omezení odmítal s tím, že uškodí hospodářství, a tudíž i ekonomické situaci obyvatel. Bolsonaro dál chodil mezi lidi, často bez roušky, proto mu tento týden soudce nařídil, aby ji na veřejnosti nosil, jinak mu jako ostatním lidem hrozí pokuta.
Druhá nejhůře postižená země v Latinské Americe Peru oznámila za úterý 3363 nových případů, čímž celkový počet dosud potvrzených nakažených v této zemi vzrostl na 260.810. To je šestý nejvyšší počet na světě. Peru nicméně posledních několik dní hlásí nižší denní přírůstky, za pondělí oznámilo nejnižší denní přírůstek nakažených (2511) od 11. května.
Třetí je v Latinské Americe co do počtu evidovaných případů nákazy Chile, které je s téměř 250.800 případy sedmé ve světovém srovnání podle americké Univerzity Johnse Hopkinse. Chile za poslední den oznámilo 3804 nových nakažených, což je méně než v předchozích dnech. V pondělí tam přibylo 4608 případů nákazy a v neděli 5607.
Latinská Amerika eviduje přes 2,1 milionu nakažených koronavirem SARS-CoV-2 z téměř 9,3 milionu zaznamenaných ve světě. Od začátku pandemie zemřelo ve světě podle těchto údajů s covidem-19 na 478.000 osob.
Související
Mexiko v plamenech. Nevycházejte z domu, nabádají USA Američany. Varování kvůli nepokojům vydalo i Česko
Hořící barikády, přestřelky, blokády dálnic. Mexiko zachvátila vlna extrémního násilí
Mexiko , Brazílie , Jair Bolsonaro , Chile , Peru , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
40,6 stupně. Česko hlásí nový absolutní teplotní rekord
před 1 hodinou
Čapek nebo Hrabal. Měli špatné vysvědčení, přesto se zapsali do dějin
před 2 hodinami
Školní podzimní prázdniny se mohou změnit. TOP 09 navrhuje fixních pět dnů
před 3 hodinami
Česko zná termín příštích voleb. Prezident Pavel ho stanovil na říjen
před 3 hodinami
Trumpova celní válka s Evropou ožívá. USA hrozí odvetou za danění Mety či Amazonu
před 4 hodinami
Vojtěch prosazuje omezení dostupnosti energetických nápojů
před 5 hodinami
Tropické počasí a maxima až 41 °C. Meteorologové opět varují před výhní
před 6 hodinami
Češi letí pomáhat do Venezuely. Hasiči vysílají specializovaný tým
před 7 hodinami
Drama kvůli dětem v rozpáleném autě. Hasiči museli rozbít okénko
před 7 hodinami
Historických teplotních rekordů může padnout víc, naznačili experti
před 8 hodinami
Rady na extrémně teplý víkend. Víme, kteří lidé by vůbec neměli chodit na slunce
před 9 hodinami
Nové napětí v Íránu. Američané podnikli odvetu za útok na nákladní loď
před 10 hodinami
Počasí se po žhavém víkendu ochladí. Příští týden dorazí déšť
včera
Extrémní vlna veder už v červnu? Vědci vysvětlují, co se děje s počasím
včera
Trump označil dronový útok Íránu na loď v Hormuzském průlivu za porušení příměří
včera
Babiš si není jistý, jestli Macinka přihlásil Pavla na summit NATO
včera
Extrémní počasí činí život v Evropě nesnesitelným. Experti mluví o nejhorší vlně veder v historii
včera
Počet obětí zemětřesení ve Venezuele dvojnásobně vzrostl
včera
Do nejvyššího mrakodrapu v čínském Pekingu narazilo letadlo
včera
Zavřené školy, stovky mrtvých, výpadky proudu. Počasí dál sužuje západ Evropy
Ve Velké Británii bylo nalezeno tělo dospívajícího chlapce, který ve čtvrtek vstoupil do jezera Meynell Lake v hrabství Leicestershire a utopil se. Policie potvrdila, že tělo mladíka z vody vytáhli specialisté, přičemž událost se stala během dne, který se s teplotou 36,7 stupně Celsia zaznamenanou v Somersetu stal předběžně nejteplejším červnovým dnem v historii země.
Zdroj: Libor Novák