Covid-19 se valí Latinskou Amerikou. Počet mrtvých roste, nakazil se ministr financí Mexika

Brazílie oznámila za poslední den opět skoro 40.000 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a znovu přes tisíc úmrtí pacientů s covidem-19. Druhý nejvyšší denní nárůst nových případů nákazy od počátku pandemie (6104) oznámilo Mexiko, kde celkový počet dosud registrovaných nakažených překročil 200.000. V celé Latinské Americe zaznamenali od počátku pandemie už 2,3 milionu nakažených, z toho 106.000 pacientů zemřelo a 1,3 milionu lidí se už uzdravilo.

V Mexiku, které je se 128 miliony obyvatel druhou největší zemí Latinské Ameriky, za poslední den přibylo 6104 potvrzených případů infekce a 736 úmrtí s covidem-19. Od prvního odhaleného případu koncem února tak tato země zaznamenala už 202.951 nakažených a 25.060 úmrtí. Za poslední tři týdny se ale počet nakažených i úmrtí s covidem-19 v Mexiku zdvojnásobil. Mezi nově nakaženými v Mexiku je i ministr financí Arturo Herrera, oznámil ministr ve čtvrtek na twitteru.

Me acaban de comunicar que di positivo en la prueba de Covid19. Tengo síntomas muy menores. A partir de este momento estaré en cuarentena, y continuaré trabajando desde mi casa.

— Arturo Herrera Gutiérrez (@ArturoHerrera_G) June 25, 2020

Nejhůře postižená země Latinské Ameriky a druhá nejzasaženější země na světě v této pandemii - Brazílie - oznámila za poslední den 39.483 nově potvrzených případů, o den dříve to bylo 42.725. Úmrtí s covidem-19 přibylo za den 1141, o den dříve to bylo 1185. Celkem tak tato země s 210 miliony obyvatel eviduje už 1,228.114 potvrzených případů nákazy, z toho 54.971 pacientů zemřelo a zhruba polovina se už uzdravila.

V počtu úmrtí i potvrzených případů infekce je Brazílie ve světovém srovnání podle americké Univerzity Johnse Hopkinse druhá po USA. Počty nakažených v Brazílii jsou ale podle expertů mnohem vyšší, země totiž provádí málo testů na koronavirus SARS-CoV-2. Vrchol epidemie experti navíc v Brazílii očekávají až v červenci.

Brazilský prezident Jair Bolsonaro nemoc covid-19 od počátku zlehčuje a odmítá omezení pohybu lidí či uzavření obchodů a restaurací, která kvůli koronaviru zavedly jednotlivé státy této federace. Státy už ale začaly s postupným uvolňováním omezení, aby zmírnily ekonomické dopady karanténních opatření.

Druhý nejvyšší počet nakažených koronavirem v Latinské Americe hlásí Peru, které je s 268.602 evidovanými případy šesté na světě. Za poslední den v této třicetimilionové zemi přibylo 3913 potvrzených nakažených a 175 úmrtí, zhruba stejně jako v posledních několika dnech.

Třetí v regionu je Chile, kde oznámilo ministerstvo zdravotnictví za poslední den 172 úmrtí s covidem-19 a 4648 nových případů, což je více než od den dříve (3649). Ministr zdravotnictví Enrique Paris nicméně hovořil o "mírném zlepšení", protože poklesl podíl pozitivních případů mezi testovanými. Od počátku pandemie eviduje Chile 259.064 nakažených, což je podle JHU sedmý nejvyšší počet na světě. Tato země s asi 18 miliony obyvatel ale stejně jako Peru relativně hodně testuje a provedla už přes milion testů. Například mnohonásobně větší Brazílie jich dosud udělala jen necelé tři miliony.

Související

Více souvisejících

Brazílie Mexiko Chile Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Teroristé Hamásu

Dohoda o příměří se bortí. Hamás nesplní požadavky Izraele, ten odmítl jednat

Palestinské radikální hnutí Hamás odmítlo vyjednávat o požadavcích Izraele, které byly podmínkou účastí izraelské delegace na jednáních o nové dohodě o příměří v egyptském Káhiře. Izrael tak v neděli nevyšle svou delegaci do Káhiry, informoval zpravodajský web The Times of Israel s odvoláním na nejmenovaného vládního úředníka.

před 4 hodinami

Jozef Síkela

Síkela: Česko se odkloní od uhlí do roku 2033

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela chce připravit do poloviny roku 2025 zákon, který by zajistil řízený odchod od uhlí v energetice do roku 2033. Tento plán oznámil v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

Pozemní síly IDF operují v severním pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izraelská armáda dočasně přerušuje operace v části Pásma Gazy

V rámci snahy usnadnit dodávky humanitární pomoci, izraelská armáda dočasně přeruší své operace ve městech Rafáh a Dajr al-Balah v Pásmu Gazy. Toto opatření platí od soboty do čtvrtka od 09:00 do 14:00 SEČ, aby civilisté mohli bezpečně dosáhnout distribučních center. 

před 13 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Aktivisté zveřejnili počet zadržených během pohřbu Navalného

Během pohřbu ruského opozičního politika Alexeje Navalného došlo k zadržení více než 100 lidí v různých městech napříč Ruskem. Podle médií to uvedl lidskoprávní projekt OVD-Info, který monitoruje počty zadržených během protestů a poskytuje právní pomoc.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy