Přes 250 tisíc obětí koronaviru v Latinské Americe, Mexiko má dostat 2000 dávek ruské vakcíny

Celkový počet zemřelých s nemocí covid-19 v Latinské Americe dnes přesáhl 250.000. Stalo se tak poté, co Brazílie za posledních 24 hodin ohlásila 1204 úmrtí a 45.323 nově nakažených koronavirem. Celkový počet infikovaných v největší latinskoamerické zemi tím přesáhl 3,5 milionu.

Zemřelých s covidem-19 je v Brazílii už více než 112.000, tedy téměř polovina všech obětí v Latinské Americe, informovala agentura Reuters.

Brazílie je co do počtu nakažených i mrtvých druhou nejpostiženějších zemí světa po Spojených státech, které podle Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) evidují přes 5,5 milionu nakažených a více než 174.000 úmrtí.

Silně zasažená současnou epidemií je prakticky celá Latinská Amerika. Na šestém místě žebříčku nejhůře postižených zemí světa, který sestavila JHU, je Peru, na sedmém Mexiku, na osmém Kolumbie a na devátém Chile.

Předchozí den hlásily brazilské úřady téměř 50.000 potvrzených případů nákazy a 1212 obětí. Celkově již země s 210 miliony obyvatel registrovala 3.501.975 nakažených a 112.304 osob, které komplikacím doprovázejícím covid-19 podlehly.

Mexiko dostane nejméně 2000 dávek kontroverzní ruské vakcíny proti covidu-19 nazvané Sputnik V, aby je otestovalo na své populaci. Ve čtvrtek o tom informoval mexický ministr zahraničí Marcelo Ebrard.

"Mexiku bylo nabídnuto nejméně 2000 dávek vakcíny, abychom ji začali testovat. To je velmi dobrá zpráva, protože tak získáme čas," řekl Ebrard. Mexická vláda ve středu sdělila Moskvě, že by ráda prováděla třetí fázi testování vakcíny. Mexiko se tak snaží zajistit si včasné dodávky účinného léku, aby dostalo pod kontrolu šíření koronaviru, dodal Reuters.

19 de agosto el Embajador de #Rusia, Víktor Koronelli, se reunió con el Secretario de Relaciones Exteriores de #México @m_ebrard, a instancias de la Parte Mexicana.Abordaron las posibilidades de proporcionar a México el acceso a #SputnikV, la #vacuna rusa contra #Covid19. pic.twitter.com/W0FGjeF0pU

— Embajada de Rusia en México (@EmbRusiaMexico) August 19, 2020

Kolem ruské vakcíny panují kontroverze, protože látka byla zatím vyzkoušena jen na malém počtu dobrovolníků. Ve čtvrtek oznámil Denis Logunov z ruského ústavu, který vakcínu Sputnik V vyvinul, že příští týden začne její testování na 40.000 dalších lidech, informovala agentura TASS.

Dosavadní klinické testy Logunov označil za úspěšné; protilátky se podle něj vytvořily u 100 procent testovaných a po podání vakcíny nebyly hlášeny "žádné závažné vedlejší účinky".

Vláda mexického prezidenta Andrése Manuel Lópeze Obradora se snaží mít v Mexiku co nejdříve funkční vakcínu. Mexiko už souhlasilo, že bude pomáhat vyrábět potenciální vakcíny, které nyní vyvíjí britská firma AstraZeneca a Oxfordská univerzita, jež by byly určeny pro latinskoamerický trh

Připravuje se také provést závěrečné klinické zkoušky pro americkou společnost Johnson & Johnson a dvě čínské firmy.

Související

Více souvisejících

Brazílie Mexiko Peru Kolumbie Chile očkování Manuel López Obrador Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

Pohřeb Alexeje Navalného se koná pod dohledem policie. Ta je připravena zatýkat

Rusové se dnes rozloučili s Navalným. Policie postavila bariéry, úřady vydaly tělo na poslední chvíli

Ruští policisté postavili bariéry na cestě z moskevského metra ke kostelu, kde dnes proběhlo poslední rozloučení s opozičním politikem Alexejem Navalným. K chrámu Ikony Matky Boží v moskevské čtvrti Marjino také přijely vozy pro přepravu zatčených. Ruské úřady příbuzným tělo zesnulého ruského opozičníka dlouho nevydaly, rodina jej obdržela až na poslední chvíli.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rakety Jars (dle NATO SS-29)

Rusko otestovalo mezikontinentální raketu Jars

Ruské ministerstvo obrany oznámilo zkoušku své mezikontinentální rakety Jars, která odstartovala z kosmodromu Pleseck u Archangelsku na severu evropské části Ruska a úspěšně zasáhla cíl ve vojenském prostoru Kura na Kamčatce na ruském Dálném východě.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelská armáda: Yahalom Unit

Masakr se stovkou mrtvých a stovkami zraněných. Střelba do davu u humanitárního konvoje světu vyrazila dech

Pásmem Gazy otřásá incident, při němž přišlo o život více než sto lidí. Ti měli být zastřeleni vojáky izraelské armády při rozdávání humanitární pomoci. Útok odsoudila řada států světa a mezinárodní společenství žádá vyšetřování střelby. Izrael ale tvrdí, že většina obětí zemřela při tlačenici, kdy se lidé snažili dostat k humanitárnímu konvoji.

včera

včera

včera

včera

Putin tvrdí, že se nechystá rozmístit jaderné zbraně ve vesmíru

Ruský prezident Vladimir Putin odmítl tvrzení o plánech Ruska na rozmístění jaderných zbraní ve vesmíru. Tuto informaci uvedl na nedávném jednání své bezpečnostní rady, kde současně diskutoval s nejbližšími spolupracovníky o neutralizaci hrozeb ve vesmíru.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy