Ve Venezuele zatkli armádního důstojníka, který zřejmě chystal převrat proti autoritářské vládě prezidenta Nicoláse Madura. Kapitán Dimas Murillo plánoval přepadnout velký sklad se zbraněmi a poté osvobodit politické vězně z armádní věznice Ramo Verde v Caracasu. Informoval o tom dnes opoziční deník El Nacional. Venezuelská vláda událost zatím nekomentovala.
Venezuelská advokátka Tamara Sujúová dnes na twitteru uvedla, že z věznice Ramo Verde bylo přemístěno do jiného vězení několik armádních důstojníků. Podle venezuelské zpravodajky serveru Infobae bylo také zatčeno několik vojáků a kapitán Murillo, kteří se chystali ukrást zbraně z armádního skladu v Puerta Morocha (stát Miranda) asi 35 kilometrů od Caracasu. Poté chtěli osvobodit vojáky vězněné v Ramos Verde za "vlastizradu a podněcování k rebelii", aby se přidali na jejich stranu.
"Máme informaci, že kapitán chystal vzpouru ve státě Miranda. Podle zdroje z místa měl spojence na různých velitelstvích a posádkách, kteří čekali na jeho pokyny," citoval deník El Nacional novinářku Ángelu Lefeldovou.
Nejde o první pokus o převrat proti Madurovi, který stojí v čele země už sedm let a jehož vládu opozice i OSN viní z porušování lidských práv a pronásledování odpůrců. Kvůli represím a hluboké ekonomické krizi, za niž podle mnohých může také Madurův způsob vládnutí, uteklo ze země na pět milionů lidí.
Zatím poslední pokus o převzetí moci s pomocí armády se odehrál ve Venezuele loni 30. dubna, byl však jako všechny předchozí potlačen. Tehdy ho vedl šéf parlamentu a lídr opozice Juan Guaidó, který z kasáren na okraji Caracasu veřejně vyzval armádu k podpoře v konečné fázi svržení Madura. Guaidó se veřejně postavil do čela opozice loni v lednu, kdy se prohlásil prozatímním prezidentem poté, co poslanci odmítli nový Madurův prezidentský mandát s tím, že vzešel z nesvobodných voleb.
Guaidóa loni uznalo za prozatímní hlavu země, která má uspořádat svobodné prezidentské volby, na šest desítek států v čele s USA a včetně mnoha evropských (též ČR). Opoziční koalice má ve venezuelském parlamentu většinu už od ledna 2016, Maduro ale s pomocí soudu činnost parlamentu od té doby blokuje. U moci se Maduro drží díky podpoře Ruska nebo Číny a velení armády, i když řada důstojníků a vojáků už vyjádřila loajalitu Guaidóovi. Pokud ale neutekli ze země, skončili ve vězení.
Související
USA provedly úder na pozemní cíl přímo ve Venezuele, potvrdil Trump
Spor USA s Venezuelou má nečekaného vítěze. Zatím z něj těží pouze Čína
Venezuela , armáda Venezuela , Nicolas Maduro , Juan Guaidó
Aktuálně se děje
včera
USA provedly úder na pozemní cíl přímo ve Venezuele, potvrdil Trump
včera
Křehké příměří mezi Thajskem a Kambodžou dostává po pár hodinách vážné trhliny
včera
Putin chce, aby Ukrajina uspěla, prohlásil Trump. Zelenského kamenná tvář se rozpadla
včera
Ukrajinské drony zaútočily na Putinovu rezidenci, jednání o míru přehodnotíme, tvrdí Lavrov
včera
Konec nadvlády republikánů? Americkou politiku čekají příští rok významné změny, predikuje Pelosiová
včera
Nejvýznamnější vědecké objevy uplynulého roku: Prosakování zlata a bujarý život na místě, kam Slunce nedosáhne
včera
Pátrání po zmizelém letu Malaysia Airlines MH370 se po jedenácti letech obnovuje
včera
Zelenského vystřídá Netanjahu. Míří za Trumpem na Floridu
včera
Konec čekání na řidičák, zelená autonomním vozidlům. Jaké změny přinese rok 2026 v dopravě?
včera
Neobvyklý průzkum: Co si Evropané skutečně myslí o Trumpovi?
včera
Čínská armáda zahájila rozsáhlé vojenské cvičení s ostrou střelbou v těsné blízkosti Tchaj-wanu
včera
Mírová dohoda je blíž než kdykoli předtím, prohlásil Trump po jednání se Zelenským
včera
Předpověď počasí na závěr roku 2025. Meteorologové upozorňují na pocitovou teplotu
28. prosince 2025 21:50
V Česku se potvrdilo další ohnisko ptačí chřipky
28. prosince 2025 20:28
Zelenskyj i Putin chtějí ukončit válku na Ukrajině, prohlásil Trump
Aktualizováno 28. prosince 2025 19:32
Nebezpečné počasí hrozí už dnes večer. Výstraha se týká celé ČR
28. prosince 2025 19:09
Trump měl na telefonu Putina. Hovor byl dobrý a produktivní, tvrdí šéf Bílého domu
28. prosince 2025 18:21
Vážná nehoda na Benešovsku. Na místě hořelo
28. prosince 2025 17:36
Smrt Bardotové zasáhla i české politiky. Ozvali se Babiš či Klempíř
28. prosince 2025 16:42
Příměří u jaderné elektrárny v Záporoží. Začaly kritické opravy vedení
V oblasti kolem Záporožské jaderné elektrárny zavládlo příměří mezi ruskými a ukrajinskými vojáky. Během klidu zbraní dojde k opravám elektrického vedení, což povede ke zlepšení jaderné bezpečnosti, uvedla Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE).
Zdroj: Lucie Podzimková