armáda Venezuela

Nicolas Maduro

Pokus o převrat ve Venezuele ztroskotal

Ve Venezuele zatkli armádního důstojníka, který zřejmě chystal převrat proti autoritářské vládě prezidenta Nicoláse Madura. Kapitán Dimas Murillo plánoval přepadnout velký sklad se zbraněmi a poté osvobodit politické vězně z armádní věznice Ramo Verde v Caracasu. Informoval o tom dnes opoziční deník El Nacional. Venezuelská vláda událost zatím nekomentovala.
Maduro, Nicolas

Maduro uspořádal bombastické vojenské cvičení. Nastaly i tragikomické situace

Vojenské cvičení, jehož se o víkendu ve Venezuele podle vlády zúčastnilo přes dva miliony vojáků a milicionářů, mělo podle socialistického prezidenta Nicoláse Madura prokázat schopnost lidu bránit svrchovanost země. Na sociálních sítích se ale objevily i tragikomické záběry, které připomněly hlubokou ekonomickou krizi v této jihoamerické zemi.
Venezuela, ilustrační foto

Venezuelské bezpečnostní složky nezákonně zastřelily tisíce mladých lidí

Venezuelské bezpečnostní složky v rámci snahy o neutralizaci politických oponentů prezidenta Nicoláse Madura nezákonně zabily tisíce mladých mužů. K tělům některých z nich nastražily zbraně či drogy a manipulovaly s důkazy, aby se zdálo, že se bránili zatčení. Ve dnes zveřejněné zprávě to uvedla Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová. V pátek má svoje zjištění představit Radě OSN pro lidská práva.
Guaidó, Juan

Ve Venezuele přituhuje. Policie zablokovala opozici přístup do parlamentu

Venezuelské bezpečnostní složky dnes zablokovaly opozičním poslancům vstup do parlamentu, jehož předseda Juan Guaidó se pokouší sesadit autoritářského prezidenta Nicoláse Madura. Důvodem k uzavření parlamentní budovy byl údajný bombový poplach, informovala média. Madurův režim minulý týden zesílil pronásledování opozičních poslanců a zadržel místopředsedu parlamentu. Guaidó na dnešní akci bezpečnostních složek reagoval slovy, že se poslanci nenechají zastrašit.
Guaidó, Juan

Guaidó utržil porážku. Armáda se nenechala zviklat ke svržení Madura

Lídr venezuelské opozice a šéf parlamentu Juan Guaidó v sobotu připustil, že jeho tým špatně odhadl podporu armády, když tento týden oznámil závěrečnou fázi svržení autoritářského prezidenta Nicoláse Madura. Guaidó, jehož od ledna uznalo na 60 zemí za prozatímního prezidenta, v rozhovoru s deníkem The Washington Post rovněž uvedl, že nevylučuje vojenskou pomoc Spojených států. Maduro v sobotu při návštěvě posádky kadetů vyzval vojáky, aby byli připraveni na možnou americkou intervenci.
Guaidó, Juan

Guaidó burcuje k demonstracím u armádních základen. Maduro mu poslal ostrý vzkaz

Lídr venezuelské opozice Juan Guaidó vyzval své příznivce, aby se v sobotu shromáždili u hlavních vojenských základen v zemi. Cílem demonstrací je přesvědčit armádu, aby se přidala na stranu politika uznávaného více než 50 zeměmi za prozatímního prezidenta Venezuely. Podle autoritářského prezidenta Nicoláse Madura, k němuž je vedení vojska loajální, je armáda připravena na akce "zrádců a pučistů".
Guaidó, Juan

Guaidó vyzval armádu ke svržení Madura: Rozhodující fáze převzetí moci začala +VIDEO

ůdce venezuelské opozice Juan Guaidó dnes vyzval armádu a lid ke svržení vlády prezidenta Nicoláse Madura, přičemž prohlásil, že má podporu mnoha vojáků. Jeden z ministrů Madurovy vlády krátce poté tvrdil, že vládní jednotky potlačují "menší skupinu vojáků-zrádců" v posádce na okraji Caracasu. Právě tam byl podle opozičních médií i Guaidó, který za několik hodin odjel. Ministr obrany Vladimir Padrino řekl, že celá armáda stojí za Madurem. Jeden voják věrný Madurovi byl podle něj zraněn při střelbě.
Maduro, Nicolas

Maduro chce posílit milice, najme milion nových civilních vojáků

Milion nových členů chce venezuelský prezident Nicolás Maduro vidět do konce roku ve skupině civilní obrany, která je zamýšlena jako doplněk armády a zodpovídá se přímo hlavě státu. Prezident na sobotním shromáždění v Caracasu milicionáře chválil za připravenost bránit suverenitu vlasti "se zbraní v ruce", také je ale vyzval, aby se zapojovali do zemědělských prací.
Maduro, Nicolas

Maduro nechává brutálně mučit vojáky, poručík zveřejnil videa z vězení

Poručík venezuelské armády, který nedávno emigroval, zveřejnil tajně natočená videa z věznice, kde režim prezidenta Nicoláse Madura zadržuje a mučí vojáky. Poručík Ronald Dugarte uvedl, že v armádě zůstávají mnozí loajální Madurovi jen proto, že se bojí o své rodiny. Brutální potlačování opozice odsoudila ve středu ze Ženevy i komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová, jejíž projev vysílala i venezuelská státní televize, která ho ale přerušila, když Bacheletová začala hovořit o represích.
Maduro, Nicolas

Přijde Maduro o armádu? Parlament dal důstojníkům záruky, opustí-li uzurpátora

Venezuelský parlament schválil dokument, který zaručí důstojníkům tamní armády stejné postavení i hodnost, když přestanou podporovat autoritářského prezidenta Nicoláse Madura. Informovala o tom agentura EFE. Jde o další krok, jímž se opozice snaží dostat na svou stranu armádu a přimět Madura k odstoupení, aby mohla uspořádat svobodné volby.
Maduro, Nicolas

Madurova vláda zadržovala léky. Pak si jimi kupovala voliče, prozradil generál

Režim venezuelského autoritářského prezidenta Nicoláse Madura zamezoval distribuci léků, které skladoval a rozděloval je až před volbami, aby si tak koupil hlasy voličů. Řekl to v pondělí v rozhovoru s kolumbijskou televizí NTN24 venezuelský generál Carlos Rotondaro, který stál deset let v čele venezuelského úřadu sociálního zabezpečení (IVSS) a který před necelými třemi týdny utekl do Kolumbie.
Maduro, Nicolas

Venezuelský generál uprchl do Kolumbie, v rozhovoru ostře napadl Madura

Venezuelský generál, který čelí sankcím Spojených států, uprchl do Kolumbie a v televizním rozhovoru označil vládu prezidenta Nicoláse Madura za neschopnou a zkorumpovanou. Zároveň generál uznal vůdce venezuelské opozice Juana Guaidóa jako prozatímního prezidenta. Informovala o tom dnes agentura Reuters.
Venezuela, ilustrační foto

Maduro se potýká s dezercí vojáků. Od soboty jich 280 uteklo přes hranice

Z Venezuely od soboty zběhlo do Kolumbie už 274 vojáků, informovala dnes kolumbijská média s odvoláním na kolumbijský migrační úřad. Další asi desítka členů venezuelské armády uprchla od soboty do Brazílie. Vojáci uznali za hlavu své země opozičního lídra a předsedu parlamentu Juana Guaidóa, stejně jako to od ledna udělalo už více než 60 zemí, včetně USA.
Maduro, Nicolas

Pád Madura je nezvratitelný? Opět se spekuluje o vojenské intervenci

O venezuelské krizi budou dnes jednat v kolumbijské Bogotě desítky zemí regionu s americkým viceprezidentem Mikem Pencem a Juanem Guaidóem, jehož přes 50 států uznalo od ledna prezidentem Venezuely. A zatímco někteří spekulují o vojenské intervenci, která by svrhla autoritářského prezidenta Nicoláse Madura, jiní, včetně prezidentů Kolumbie či Peru ji považují za špatné řešení nynější venezuelské krize.
Maduro, Nicolas

Madurova armáda se sype? Od soboty dezertovalo 156 vojáků, utekli do Kolumbie

Od soboty dezertovalo a odešlo do sousední Kolumbie 156 příslušníků venezuelských bezpečnostních sil. Oznámila to v neděli venezuelská migrační služba. Opoziční předák Juan Guaidó, který vystupuje jako prozatímní prezident Venezuely, už dříve nabídl amnestii vojákům, pokud mu pomohou obnovit v zemi ústavní pořádek a demokracii.
Venezuela, ilustrační foto

Drama na venezuelské hranici: Vojáci prorazili Madurovu bariéru a emigrovali do Kolumbie

Na kolumbijsko-venezuelské hranici se dnes časně ráno místního času začaly shromažďovat skupiny lidí, které svolala venezuelská opozice k masovým demonstracím. Jejich prostřednictvím chce dostat na svou stranu armádu a také zajistit, aby se do Venezuely dostala humanitární pomoc. Podle televize TV Venezuela už tři venezuelští vojáci přeběhli do Kolumbie.
Venezuela, ilustrační foto

Venezuelští vojáci u hranic zabili dva lidi, 15 lidí zranili

Venezuelští vojáci dnes při střetu v oblasti přiléhající k brazilským hranicím zabili dva domorodé obyvatele a dalších nejméně 15 lidí zranili, z toho několik vážně. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury s odvoláním na opozici a nevládní organizace. Podle jedné z nich zajali domorodci tři vojáky a na místě panuje napjatá situace.

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

Policie, ilustrační fotografie.

Policie chce jezdit k méně nehodám na silnicích. Návrh už řeší s ministerstvem a pojišťovnami

Policisté si přejí zvýšení hranice škody, při které mají řidiči povinnost oznámit dopravní nehodu. Vzniknout by měla speciální on-line platforma, jejímž prostřednictvím by se nehoda nahlašovala včetně dokumentace pro pojišťovny. Nyní jsou podle ředitele dopravní policie Jiřího Zlého hlášeny některé nehody zbytečně, přičemž policisté poté chybí jinde. 

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Má se hrát fotbal v zimě?

Sněhová kalamita zavařila vedení Ligové fotbalové asociace. Zaslouženě

To, že se nejvyšší fotbalové soutěže hrají i přes Vánoce a Silvestra v Anglii či ve Španělsku, je známá věc, přeci jenom tam ale panují trochu jiné klimatické podmínky umožňující fotbal hrát. Pravda, situace, která nastala o prvním prosincovém víkendu v Česku, je v mnoha ohledech mimořádná a nemusí nastávat každý rok, přeci jenom je ale větší pravděpodobnost v tom, že v českých zeměpisných šířkách a délkách nastane takováto situace častěji. 

včera

včera

Pavel Nedvěd

Hledání trenéra fotbalové reprezentace se dostalo do další fáze. Šanci má Hašek s Nedvědem

Jak známo, česká fotbalová reprezentace je pouhý půlrok do mistrovství Evropy v Německu bez trenéra. Stalo se tak poté, co po úspěšné kvalifikaci v listopadu na svůj post rezignoval kouč Jaroslav Šilhavý. Od té doby se v médiích přetřásalo mnoho jmen, která by ho mohla nahradit, od představitelů Fotbalové asociace ČR (FAČR) ale žádné jméno případného nového trenéra nedostanete. Jak sám předseda FAČR Petr Fousek v pondělí uvedl, do doby, než bude něco jistého, žádné jméno neřekne. Obecně se ale nejvíce spekuluje o tom, že by měl národní tým převzít tandem Ivan Hašek-Pavel Nedvěd.

včera

včera

včera

UEFA

Češi znají soupeře na Euru 2024. Utkají se s Portugalskem, Tureckem a vítězem baráže

V německém Hamburku se v sobotu v podvečer dozvěděli fotbaloví fanoušci složení základních skupin nadcházejícího mistrovství Evropy, které se v příštím roce uskuteční v Německu. Český tým se tak po losu, kterého se zúčastnil i Tomáš Rosický, dozvěděl, že první zápas v rámci šampionátu sehraje 18. června v Lipsku proti Portugalsku s Cristianem Ronaldem. Dále se pak ve skupině F utká s postupujícím z barážové větvě C (Řecko, Gruzie, Kazachstán nebo Lucembursko) a na závěr pak s Tureckem. Tyto dva duely se odehrají v Hamburku.

včera

Ilustrační foto

Počasí v Česku lámalo rekordy. Meteorologové podobně teplý podzim nepamatují

Letošní podzim v pražském Klementinu zaznamenal nejteplejší teploty od počátku měření v této stanici v roce 1775. Podle tiskové zprávy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) byla průměrná teplota od září do konce listopadu 13,6 stupňů Celsia, což představuje odchylku od normálu let 1991 až 2020 o 2,6 stupně.

včera

včera

včera

včera

Fiala se uzdravil, ústavní činitelé se konečně sejdou na Hradě kvůli zahraniční politice

Na Pražském hradě se ve čtvrtek uskuteční jednání nejvyšší ústavních činitelů k zahraniční politice. O směřování české diplomacie se budou bavit prezident, premiér a předsedové obou parlamentních komor. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy