Rasismus má nepříznivý dopad na zdraví osob tmavé pleti, tvrdí vědci

Chronický stres má neblahé účinky na lidské zdraví a může vést k řadě onemocnění, včetně zhoršení kognitivních funkcí. Nová studie zjistila, že rasová diskriminace může mít vliv na zdraví a rozpoznávací funkce žen tmavé pleti.

Black lives matter
doporučujeme

Kognitivní funkce mají svá centra v různých částech mozku. Nejsou zodpovědné jen za paměť, ale i za koncentraci, řečové funkce, rychlost myšlení a schopnost zpracovávat informace. Obecně platí, že čím je hladina kortizolu v krvi vyšší, tím se zhoršují i kognitivní funkce.

Práce na studii Black Women Health Study započaly v roce 1995, sbírala se data v periodických intervalech od 17 323 afroamerických žen. Cílem studie bylo zjistit, proč jsou více nemocné a jak případně zlepšit jejich zdraví. Vědci dospěli k závěru, že čím více jsou během každodenního života vystaveny rasismu, tím větší vliv to má na jejich kognitivní schopnosti.

Studie zjistila, že černošky, které se často setkávají s diskriminací ze strany policie nebo v práci mají zhoršené rozpoznávací schopnosti. „Zjištění nebyla překvapující, protože víme, že stres souvisí se špatnými kognitivními funkcemi. A rasismus je velký stresor pro Afroameričany,“ řekla hlavní autorka studie Lynn Rosenbergová.

V roce 2009 ženy odpovídaly na otázky týkající se rasové diskriminace v jejich každodenním životě. Mezi své zkušenosti černošky uváděly, že v obchodech nebo v restauracích dostávaly horší služby než ostatní, protože s nimi bylo jednáno jako s neinteligentními. Rovněž ženy uvedly, že diskriminaci pocítili u lékařů, ve školách, v práci, při jednání s policií nebo při koupi nového domu.

V roce 2015 byly ženy telefonicky kontaktovány a odpovídaly na otázky související s pamětí, například si měly zapamatovat krátký seznam věcí nebo porozumět mluvenému textu anebo grafům. Čím více ženy v roce 2009 uváděly, že se setkaly s diskriminací, tím horší byly jejich kognitivní funkce v roce 2015.

„Emocionální zážitek psychologického traumatu může změnit kognitivní procesy, jako je paměť, pozornost, plánování a řešení problémů,“ uvedla psychiatrička Danielle Hairstonová pro CNN. „Rasismus je zdrojem stresu a deprese, takže bych očekávala, že rasismus může negativně ovlivnit kognitivní funkce,“ dodala.

Hipokampus je součástí velkého mozku a má vysokou koncentraci receptorů citlivých na kortizol (stresový hormon). V případě, že receptory hormon detekují, vyšlou informaci do zbytku těla. Při Alzheimerově chorobě je hipokampus mezi prvními částmi mozku, které jsou poškozené. Černoši obecně trpí Alzheimerovou chorobou častěji než běloši. Podle slov Rosenbergové jsou nutné další studie, aby se prozkoumalo, zda expozice rasismu urychluje vývoj demence nebo zvyšuje biologické markery, které mohou demenci předpovědět.

„Existují afroameričtí a další pacienti z etnických menšin, kteří uvádí sníženou schopnost soustředit se, zapamatovat si věci v souvislosti se současnými rasovými a sociálními nepokoji," uvedla Hairstonová. „Lékaři by měli těmto zprávám věnovat pozornost,“ zdůraznila psychiatrička.   

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Biden nařídil po vpádu do Kapitolu přezkoumat hrozby vnitřního terorismu

23.01.2021 17:39 Prezident USA Joe Biden nařídil federálním úřadům a zpravodajským službám zmapovat nebezpečí, které…

Zemřel legendární moderátor americké CNN Larry King (†87)

23.01.2021 16:32 Aktualizováno Ve věku 87 let zemřel legendární americký moderátor Larry King. Dnes o tom informovala televize CNN…

Proces s Trumpem začne v americkém Senátu v týdnu od 8. února

23.01.2021 13:27 Aktualizováno Proces s bývalým americkým prezidentem Donaldem Trumpem začne v Senátu Kongresu Spojených států v…

KOMENTÁŘ: Spojené státy načínají novou kapitolu. Jen slova ale stačit…

23.01.2021 13:10 KOMENTÁŘ - Po krušných a vyčerpávajících měsících se Joe Biden ve středu stal oficiálním 46.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama