Rasismus má nepříznivý dopad na zdraví osob tmavé pleti, tvrdí vědci

Chronický stres má neblahé účinky na lidské zdraví a může vést k řadě onemocnění, včetně zhoršení kognitivních funkcí. Nová studie zjistila, že rasová diskriminace může mít vliv na zdraví a rozpoznávací funkce žen tmavé pleti.

Black lives matter

Kognitivní funkce mají svá centra v různých částech mozku. Nejsou zodpovědné jen za paměť, ale i za koncentraci, řečové funkce, rychlost myšlení a schopnost zpracovávat informace. Obecně platí, že čím je hladina kortizolu v krvi vyšší, tím se zhoršují i kognitivní funkce.

Práce na studii Black Women Health Study započaly v roce 1995, sbírala se data v periodických intervalech od 17 323 afroamerických žen. Cílem studie bylo zjistit, proč jsou více nemocné a jak případně zlepšit jejich zdraví. Vědci dospěli k závěru, že čím více jsou během každodenního života vystaveny rasismu, tím větší vliv to má na jejich kognitivní schopnosti.

Studie zjistila, že černošky, které se často setkávají s diskriminací ze strany policie nebo v práci mají zhoršené rozpoznávací schopnosti. „Zjištění nebyla překvapující, protože víme, že stres souvisí se špatnými kognitivními funkcemi. A rasismus je velký stresor pro Afroameričany,“ řekla hlavní autorka studie Lynn Rosenbergová.

V roce 2009 ženy odpovídaly na otázky týkající se rasové diskriminace v jejich každodenním životě. Mezi své zkušenosti černošky uváděly, že v obchodech nebo v restauracích dostávaly horší služby než ostatní, protože s nimi bylo jednáno jako s neinteligentními. Rovněž ženy uvedly, že diskriminaci pocítili u lékařů, ve školách, v práci, při jednání s policií nebo při koupi nového domu.

V roce 2015 byly ženy telefonicky kontaktovány a odpovídaly na otázky související s pamětí, například si měly zapamatovat krátký seznam věcí nebo porozumět mluvenému textu anebo grafům. Čím více ženy v roce 2009 uváděly, že se setkaly s diskriminací, tím horší byly jejich kognitivní funkce v roce 2015.

„Emocionální zážitek psychologického traumatu může změnit kognitivní procesy, jako je paměť, pozornost, plánování a řešení problémů,“ uvedla psychiatrička Danielle Hairstonová pro CNN. „Rasismus je zdrojem stresu a deprese, takže bych očekávala, že rasismus může negativně ovlivnit kognitivní funkce,“ dodala.

Hipokampus je součástí velkého mozku a má vysokou koncentraci receptorů citlivých na kortizol (stresový hormon). V případě, že receptory hormon detekují, vyšlou informaci do zbytku těla. Při Alzheimerově chorobě je hipokampus mezi prvními částmi mozku, které jsou poškozené. Černoši obecně trpí Alzheimerovou chorobou častěji než běloši. Podle slov Rosenbergové jsou nutné další studie, aby se prozkoumalo, zda expozice rasismu urychluje vývoj demence nebo zvyšuje biologické markery, které mohou demenci předpovědět.

„Existují afroameričtí a další pacienti z etnických menšin, kteří uvádí sníženou schopnost soustředit se, zapamatovat si věci v souvislosti se současnými rasovými a sociálními nepokoji," uvedla Hairstonová. „Lékaři by měli těmto zprávám věnovat pozornost,“ zdůraznila psychiatrička.   

Exprezident Clinton opustil nemocnici, byl v ní od úterý

17.10.2021 17:44 Bývalý americký prezident Bill Clinton dnes opustil nemocnici v Kalifornii, kde byl od úterý…

USA umožní od listopadu vstup i turistům s vakcínou schválenou WHO

16.10.2021 21:00 Spojené státy umožní od 8. listopadu vstup na své území i turistům, kteří jsou naočkovaní proti…

NÁZOR: Připravme se na velkou dluhovou krizi, nabádá analytik

16.10.2021 00:01 Je opět populární odepisovat Mezinárodní měnový fond (MMF) jako dávno přežitou a neužitečnou…

Odborníci doporučují očkovat druhou dávkou vakcíny od firmy Johnson &…

15.10.2021 21:51 Panel nezávislých expertů při americkém Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) dnes doporučil…

Bílý dům: USA začnou plošně přijímat očkované návštěvníky 8. listopadu

15.10.2021 16:06 Aktuální pandemická omezení pro cesty do USA ze zemí Evropské unie a dalších států přestanou platit…

V USA se schyluje ke stávkám za vyšší mzdy a lepší pracovní podmínky

15.10.2021 12:52 Ve Spojených státech se do konce října schyluje k celostátním stávkám za vyšší mzdy a lepší…

Americký exprezident Bill Clinton je v nemocnici

15.10.2021 07:53 Bývalý americký prezident Bill Clinton je od úterý hospitalizován v kalifornské nemocnici. Na…

USA se po téměř čtyřech letech vrací do Rady OSN pro lidská práva

14.10.2021 21:08 Valné shromáždění OSN dnes zvolilo Spojené státy do Rady OSN pro lidská práva (HRC). USA z rady…

Biden se při plánované cestě do Říma setká s papežem a zřejmě i s Macronem

14.10.2021 18:15 Americký prezident Joe Biden se 29. října při své plánované cestě do Evropy setká ve Vatikánu s…

USA našly způsob, jak přimět lidi k očkování proti covidu

14.10.2021 10:10 Tempo očkovací kampaně v USA se zvýšilo o více než 20 procent poté, co začaly imunizaci povinně…

Související:

Právě se děje

reklama