alzheimerova nemoc

Ilustrační foto

Jak zabránit rozvoji demence? Změňte životní styl, nabádají odborníci

Demence je kolektivní název pro zhoršování různých funkcí mozku, které ovlivňují paměť, myšlení, chování a emoce. Podle Alzheimer´s Disease International demence postihuje 50 milionů lidí na celém světě a nový případ se na světě objeví každé 3 sekundy. Nová studie představila další faktory, které mohou zvyšovat riziko demence.
Donald Trump

Rodina bodla Trumpovi nůž do zad. Neteř ho označila za nejnebezpečnějšího muže na světě

Americký prezident Donald Trump, který je od okamžiku, kdy dostal klíče od Bílého domu, terčem kritiky svých odpůrců, ať už z řad feministek, transgender, Afroameričanů či prostě obecně těch, kteří toužili po jeho někdejší sokyni Hillary Clintonové, čelí novým problémům v souvislosti s blížícími se prezidentskými volbami. Jeho soupeři mají nové eso v rukávu, které jim paradoxně poskytla jeho neteř.
senioři

Alzheimerova nemoc kosí Čechy. Pomůže akční plán? Toto se chystá

Národní akční plán pro Alzheimerovu nemoc, který připravují ministerstvo zdravotnictví a Národní ústav duševního zdraví (NUDZ) spolu s 11 odbornými společnostmi, pomůže s včasnou diagnózou. Měl by tak přispět k prodloužení doby, po kterou jsou lidé s touto nemocí soběstační.
Žena v důchodovém věku, ilustrační fotografie

Pacientů s Alzheimerem za pět let přibylo o 38 procent, hlásí VZP

Pacientů s Alzheimerovou chorobou přibylo mezi klienty Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) za posledních pět let téměř o 38 procent. Vloni náklady na jejich léčbu překročily 1,27 miliardy korun. Pojišťovna o tom dnes informovala v tiskové zprávě. VZP je největší česká zdravotní pojišťovna, jejími klienty je přibližně 5,9 milionu Čechů. U druhé největší pojišťovny, Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR (ZPMV), meziročně počet pacientů vzrostl asi o šest procent.
Ilustrační foto

Lékaři přepisují učebnice: Pětina seniorů trpí novou nemocí mozku, mylně ji považovali za Alzheimera

Vědci i lékaři z celého světa budou muset změnit pohled, jakým nahlíží na Alzheimerovu chorobu. Nová studie totiž zjistila, že u mnoha lidí, kterým byla choroba diagnostikována, došlo ke špatné diagnóze. Ve skutečnosti trpí až pětina seniorů starších 80 let zcela novým typem neurodegenerativního onemocnění. A ten lze diagnostikovat jedině po smrti pacienta.
Světová zdravotnická organizace (WHO)

Co dělat proti demenci? Nekouřit a hýbat se, doporučuje WHO

Dostatečně se hýbat a nekouřit - to Světová zdravotnická organizace (WHO) především doporučuje lidem jako způsob, jak předcházet demenci. Instrukce ohledně prevence této duševní choroby, kterou na světě trpí 50 milionů lidí, dnes WHO zveřejnila vůbec poprvé, upozorňují tiskové agentury.
Máte problémy se spánkem?

Špatně spíte? Čechům hrozí smrtelné nemoci, ústav zakázal volně prodávat melatonin

Dostatečný a kvalitní spánek je prevencí před infekcemi, nádorovým bujením, vznikem obezity a snižuje riziko Alzheimerovy demence. Množství a kvalita spánku ovlivňuje nejen imunitu a paměť, ale také kreativitu a regeneraci fyzických sil. Délka spánku se v posledních desetiletích výrazně zkracuje, což má za následek zdravotní a psychické problémy. Zaznělo to dnes na tiskové konferenci při příležitosti Světového dne spánku, který letos vychází na 15. března.
mozek

Záhada lidského stárnutí: Mají ženy mladší mozek než muži?

Mozek samozřejmě stárne, a to sebou přináší stárnutí řadu problémů mezi které patří i řada chorob. Všeobecně nejznámější je Alzheimerova nemoc nebo stařecká demence. Asi jste se také už někdy pozastavili nad tím, jak je možné, že mozek všech lidí nestárne stejně – zatímco někteří profesoři dokáží v osmdesáti ohromovat svými vědomostmi na univerzitních přednášek, mnoho lidí v tomto věku po cestě do obchodu zapomene nejenom to, co chtěli nakoupit, ale kam vůbec šla.

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 2 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Laureáti Nobelovy ceny za fyziku

Nobelovu cenu za fyziku dostali tři vědci za výzkum elektronů

Nobelova cena za fyziku pro rok 2023 byla udělena třem vědcům za jejich práci v oblasti využití extrémně krátkých světelných pulzů k studiu chování elektronů v atomech a molekulách. Laureáty jsou francouzsko-americký vědec Pierre Agostini, Rakušan maďarského původu Ferenc Krausz a Francouzka působící ve Švédsku Anne L'Huillierová.

včera

Arménie, ilustrační foto

Arménský parlament schválil přistoupení k ICC, navzdory ruskému odporu

Arménský parlament podle agentury Anadolu schválil ratifikaci Římského statutu, na jehož základě vznikl Mezinárodní trestní soud (ICC), což znamená, že Arménie bude podléhat jeho jurisdikci. Plán Arménie přistoupit k ICC, která nedávno vydala zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina, byl kritizován Ruskem.

včera

včera

včera

včera

včera

Vlak na Strakonicku srazil skupinu lidí. Dva z nich zemřeli

K tragické události došlo v úterý dopoledne na Strakonicku. Vlak srazil u Bělčic čtyři osoby. Dva lidé zemřeli, další dva utrpěli těžká zranění. Na místě zasahovaly složky integrovaného záchranného systému.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy