Vědci jsou na stopě metodě, jak léčit Alzheimerovu chorobu

Stimulace vysokofrekvenčních mozkových vln pomocí blikajících světel a klikání by v budoucnu mohla pomoci léčit Alzheimerovu chorobu. Vyplývá to ze studie zveřejněné v únorovém čísle časopisu Nature. 

Vědecké studie odhalily, že stimulace vysokofrekvenčních mozkových vln zvaných gama vlny může pomoci mozku zbavit se odpadních látek, které mohou přispívat k vývoji neurologických onemocnění. Nová studie, provedená vědci z Massachusettského technologického institutu (MIT), se zaměřuje na metody dosažení tohoto efektu.

Při Alzheimerově chorobě se v mozku lidí vytvářejí lepkavé shluky bílkovin, známé jako amyloidové plaky. Zatím není jisté, zda tyto shluky přímo způsobují Alzheimerovu chorobu, neboť její skutečná příčina je pravděpodobně složitější.

Tým vědců z MIT zkoumal amyloidové plaky v mozku myší. Během studie zjistili, že záblesky světla a klikání s frekvencí 40 Hz (tedy 40krát za sekundu) pomáhaly glymfatickému systému mozku odstraňovat amyloidní proteiny. Glymfatický systém funguje jako "odpadové potrubí" mozku, které odstraňuje škodlivé látky.

Po aplikaci světelné a zvukové stimulace vědci pozorovali zvýšené množství mozkomíšního moku a rychlejší pulsování sousedních tepen, což ještě více podpořilo schopnost mozku eliminovat biologický odpad. Také zaznamenali zvýšení množství intersticiální tekutiny vylučované z mozku, což potvrdilo efektivnější vyplavování odpadních látek.

"Zatím nemáme kompletní popis přesných kroků, ale výsledky naší studie podporují teorii, že vyplavování probíhá prostřednictvím glymfatického systému," uvedl kognitivní vědec Mitchell Murdock z MIT.

Detailní analýza zdůraznila význam aquaporinu-4 jako kanálu v membránách astrocytů, buněk v centrální nervové soustavě, které podporují a chrání mozek. Blokování těchto kanálů vedlo k normalizaci hromadění amyloidních bílkovin, což naznačuje slibnou oblast pro další výzkum.

Analýza chemických signálů na úrovni RNA rovněž odhalila zvýšenou produkci peptidů spojených s potlačením Alzheimerovy choroby. Všechny tyto změny pravděpodobně vyvolala stimulace gama vlnami, která vedla neurony k produkci peptidů jako reakci.

"Naše zjištění odhalují nové mechanismy, které využívají glymfatický systém k odstraňování amyloidních proteinů z mozku," dodávají vědci ve studii. 

Související

Ilustrační fotografie.

Počet lidí léčených s Alzheimerovou nemocí se za deset let zdvojnásobil

Počet lidí, kteří se v Česku léčí s Alzheimerovou chorobou, se za posledních deset let více než zdvojnásobil. Loni se podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) léčilo s touto nemocí 68.120 lidí. Odborníci ale upozorňují, že onemocnění zůstává u velké části pacientů neodhaleno a bývá zaměňováno za náladovost, nešikovnost či jiné projevy stáří.

Více souvisejících

alzheimerova nemoc Vědci

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 12 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

Extrémní počasí spaluje Asii. Kvůli vedrům umírají desítky lidí

Thajské úřady varovaly ve čtvrtek před novou vlnou veder, v důsledku kterých v této zemi přišlo od začátku roku o život už nejméně 30 lidí. Podle agentury AP se extrémní vedra očekávají v metropoli Bangkok, ale také na severu a severovýchodě země. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy