Co dělat proti demenci? Nekouřit a hýbat se, doporučuje WHO

Dostatečně se hýbat a nekouřit - to Světová zdravotnická organizace (WHO) především doporučuje lidem jako způsob, jak předcházet demenci. Instrukce ohledně prevence této duševní choroby, kterou na světě trpí 50 milionů lidí, dnes WHO zveřejnila vůbec poprvé, upozorňují tiskové agentury.

"Aktivní životní styl je spojován se zdravým mozkem," uvádí se v doporučeních WHO. Velké studie prokázaly, že lidé, kteří mají dostatek pohybu, méně často trpí na Alzheimerovu chorobu a demenci. "Fyzická aktivita má podle všeho blahodárný vliv na strukturu mozku," píší odborníci WHO. Kromě toho působí tělesná námaha proti vysokému krevnímu tlaku, který s sebou rovněž nese riziko úbytku poznávacích funkcí, jako je paměť, intelekt a motivace.

Největším rizikovým faktorem pro rozvinutí demence je sice věk, ale podle WHO není toto onemocnění "přirozeným nebo nevyhnutelným následkem stárnutí". Lidé by měli přestat kouřit, měli by si hlídat, aby jejich strava byla zdravá a vyvážená, vhodná je středomořská kuchyně, a alkohol by měli pít jen v umírněném množství. Odborníci také doporučují, aby pacienti nezanedbávali léčbu vysokého tlaku, vysokého cholesterolu a cukrovky. Naopak odrazují od používání vitamínů a potravinových doplňků coby prevence demence. Prý k ničemu nepomohou, a pokud je lidé berou ve vysokých dávkách, mohou být dokonce nebezpečné. Týká se to například vitaminu B nebo E, tobolek s rybím olejem a multivitaminových přípravků.

Méně důkazů je zatím k dispozici ohledně toho, zda nástupu demence dokáže zabránit mentální trénink nebo společenská aktivita. "Žádná léčba demence sice neexistuje, ale aktivní přístup k rizikovým faktorům může nástup nebo rozvoj této nemoci zbrzdit nebo oddálit," píše se také ve zprávě.

Pojmem demence jsou označovány různé formy onemocnění, při nichž výrazně klesají duševní schopnosti člověka. Nejčastější příčinou demence je Alzheimerova choroba. Nemocným ubývá během let duševních schopností a mění se jejich osobnost, řada z nich nepoznává své blízké, někteří bývají agresivní. Onemocnění postupně vede k závislosti pacienta na každodenní pomoci druhých. Některé studie prokázaly souvislost mezi těmito nemocemi a životním stylem a dalšími zdravotními aspekty. Na jejich základě pak vznikla dnes zveřejněná doporučení WHO, píše agentura DPA.

V příštích letech bude pacientů s demencí výrazně přibývat. V roce 2030 jich podle WHO bude na celém světě asi 82 milionů, okolo roku 2050 tato nemoc postihne 152 milionů lidí.

Podle České alzheimerovské společnosti žilo koncem loňského roku v ČR kolem 183.000 lidí s demencí, do roku 2050 se jejich počet podle predikcí zdvojnásobí.

Související

Více souvisejících

WHO (Světová zdravotnická organizace) nemoci alzheimerova nemoc

Aktuálně se děje

před 52 minutami

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

před 3 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 17 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy