Hazard se zdravím: Co hrozí při nedostatku spánku? Nové studie jsou alarmující

Vědci v poslední době zjišťují, jak moc důležitý je pro naše tělo spánek. V dnešním uspěchaném světě, plném technologických možností, mu však mnoho lidí nevěnuje dostatek času. Podle odborníků si přitom fenomén nedostatečně kvalitního spánku zasluhuje stejnou pozornost, jako epidemie obezity.

Že je spánek důležitý, víme asi všichni. Vědci, kteří se věnují výzkumu mozku, však teprve nyní zjišťují, jak zásadní roli v našich životech hraje. Velké pokroky se objevují například na poli medicíny.

Několik nových studií naznačuje, že spánková deprivace zvyšuje riziko propuknutí Alzheimerovy choroby. Podle deníku Independent, který se tématem zabýval, stačí i jedna probdělá noc k tomu, aby v mozku stoupla hladina bílkovin spojených s touto nemocí.

Nedostatek spánku má výrazný vliv na úzkostné stavy, a i poměrně malá „redukce“ času, který mu věnujeme, je podle vědců spojena s pocity sociální izolace a osamělosti.

„Mezi lidmi bývalo populární říkat – Vyspím se dost, až umřu. Ironické je, že právě nedostatek spánku vás k tomu může dovést dříve,“ řekl deníku Daniel Buysse, profesor spánkové medicíny z Univerzity v Pittsburgu.

Vědci varují, že se z nedostatku spánku stává rostoucí zdravotnická krize, která si zaslouží stejnou pozornost, jako epidemie obezity.

Stále více se také mezi vědci uchycuje koncept „zdravého spánku“. Podle toho by většina dospělých měla každou noc naspat přinejmenším sedm hodin. Realita je však často odlišná.

V roce 1942 zjistil průzkum Gallupova ústavu, že dospělí naspí v průměru 7,9 hodin. V roce 2013 to již bylo více jak o hodinu méně. Výzkum Centra pro kontrolu a prevenci nemocí z roku 2016 zjistil, že až třetina dospělých doporučených sedm hodin nesplňuje.

Optimální doba spánku přitom není něco, co by vědci uměle stanovili. Matthew Walker, profesor psychologie na univerzitě v Berkeley, upozorňuje, že jde o výsledek evolučního procesu. „Když spíte, je to vlastně ta nejidiotštější věc: Nepřijímáte potravu, s nikým se nespřátelíte. A co je ještě horší, jste zranitelní ze strany predátorů,“ vysvětlil. „Pokud by byla možnost ušetřit z toho času, byť jen 10 nebo 20 procent, matka příroda by to během milionů let evoluce udělala.“

Mnoho studií například prokázalo, že se spánkem obnovují naše schopnosti učit se. Zásadně také ovlivňuje naši paměť. V poslední době však vědci přicházejí na stále nové souvislosti. Podle jedné studie například lidé starší 50 let, kteří trpí nespavostí, častěji padají. Jiné studie zase spojily nedostatek spánku u starých lidí s intenzivnějším prožíváním bolesti.

„Na škole míváte přednášky o problematice bezpečného sexu, pití alkoholu, nebo drog. Proč nikdy nikdo nepřijde a nevysvětlí vám, jak je důležitý spánek?“ cituje The Independent profesora Walkera.

Související

Krok za krokem k dokonalému spánku: Jak vybrat matraci přesně na míru?

Krok za krokem k dokonalému spánku: Jak vybrat matraci přesně na míru?

Pro dobrou náladu je kvalitní spánek naprostou nezbytností. Dostatek odpočinku je důležitý pro zdraví. Mnoho lidí má přitom se spánkem problémy. Ty mohou být způsobeny různými faktory, jedním z těch nejdůležitějších je nevhodná matrace. Proto je důležité si postel pečlivě vybírat, abyste se v noci nepřevalovali.

Více souvisejících

spánek věda mozek alzheimerova nemoc psychologie

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

20. prosince 2024 20:03

20. prosince 2024 18:39

Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru

Konec epidemie marburského viru ve Rwandě, jak oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) a rwandská vláda, představuje důležitý milník v boji proti této smrtící infekci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy