Vědci tvrdí, že existuje spojitost mezi pesimismem a demencí

Britská studie zjistila, že existuje spojitost mezi negativním myšlením v pozdním věku a Alzheimerovou chorobou, která způsobuje pokles takzvaných kognitivních funkcí (myšlení, paměti, úsudku) a bývá nejčastěji příčinou demence.

Dvouletému výzkumu se podrobilo více než 350 lidí nad 55 let, z toho třetina podstoupila pozitronovou emisní tomografii (PET), která měřila tau protein a amyloid beta. Oba proteiny se ukládají v mozku a mohou za Alzheimerovou chorobu. Výsledky snímků ukázaly, že lidé, kteří jsou pesimističtí, mají více nahromaděných tau a beta proteinů v mozku a snížené kognitivní funkce než pozitivní lidé. Podle CNN vedoucí výzkumu Natalie Marchantová z University College London se svými kolegy uvedla v prohlášení, že navrhují zařadit negativní myšlení jako nový rizikový faktor demence.

Studie se zaměřila i na výzkum depresí ve spojitosti s kognitivními funkcemi a zjistila, že pokles byl zřejmý. Podle Marchantové se studie doplňují. „S dalšími studiemi, které spojují depresi s rizikem demence, očekáváme, že chronické negativní myšlení může zvýšit riziko demence,“ tvrdí Marchantová. Podle slov Fiony Carragherové, ředitelky Alzheimerovy společnosti v Londýně, jsou důležité další studie, které poslouží k lepšímu porozumění dopadu dlouhodobého negativního myšlení na vznik demence, protože většina respondentů ve studii již trpěla Alzheimerovou chorobou, takže není jasné, jestli negativní myšlení způsobilo demenci, anebo naopak.

Podle CNN vědci plánují zahájit studii, která by zkoumala vliv optimismu pomocí meditace nebo mentálního tréninku, aby otestovali svou teorii. Spoluautor studie Gael Chételat naznačil, že péče o duševní zdraví by se měla stát hlavní prioritou v oblasti veřejného zdraví.

Optimismus nemá vliv jen na zdravý mozek, ale podle studie z roku 2019 může ovlivnit i činnost srdce a tím zvyšuje ochranu před infarktem. Podle kardiologa Alana Rozanskiho je to pravděpodobně způsobeno lepšími zdravotními návyky. „Optimisté mají tendenci lépe jíst, cvičit a lépe zvládají stres,“ řekl kardiolog pro CNN a dodal, že optimisté jsou lepší v předvídání problémů a jsou aktivnější v jejich nápravě.

Tak jako trénujete svaly, můžete trénovat mozek, aby přemýšlel více optimisticky. Výzkum tvrdí, že k vytvoření měřitelného optimismu můžete meditovat 30 minut denně po dobu dvou týdnů nebo můžete zvolit metodu „nejlepší já“. Ta spočívá v představě sebe sama, jak jste dosáhli svých nejvyšších cílů a na všechny problémy nalezli své řešení. Můžete také vyzkoušet techniku vděčnosti, na kterou vám stačí pár minut denně. Stačí napsat, za co jste každý den vděční, a to podle odborníků může změnit pohled na život. „Pesimismus je cesta k depresi a víme, že kognitivní behaviorální terapie jsou účinnou léčbou pro negativní myšlení,“ dodal Rozinski pro CNN.

Související

Ilustrační fotografie.

Počet lidí léčených s Alzheimerovou nemocí se za deset let zdvojnásobil

Počet lidí, kteří se v Česku léčí s Alzheimerovou chorobou, se za posledních deset let více než zdvojnásobil. Loni se podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) léčilo s touto nemocí 68.120 lidí. Odborníci ale upozorňují, že onemocnění zůstává u velké části pacientů neodhaleno a bývá zaměňováno za náladovost, nešikovnost či jiné projevy stáří.

Více souvisejících

alzheimerova nemoc nemoci psychologie věda důchodci, senioři

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 4 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy