Jak zabránit rozvoji demence? Změňte životní styl, nabádají odborníci

Demence je kolektivní název pro zhoršování různých funkcí mozku, které ovlivňují paměť, myšlení, chování a emoce. Podle Alzheimer´s Disease International demence postihuje 50 milionů lidí na celém světě a nový případ se na světě objeví každé 3 sekundy. Nová studie představila další faktory, které mohou zvyšovat riziko demence.

Podle České alzheimerovské společnosti bylo v roce 2013 v České republice 143 000 lidí s diagnostikovanou demencí. Ve Velké Británii je toto číslo odhadováno na 850 000 a do roku 2040 se předpokládá, že se zvýší na 1,2 miliónů. Podle odborníků je mnoho faktorů, které jsou dány převážně genetikou, ale mnoho jich spočívá ve špatném životním stylu.

„Demenci je možné předcházet, ať už jste v jakékoliv fázi života,“ uvedla psychiatrička Gill Livingstonová, autorka studie. Podle jejích slov lze demenci předejít změnou životního stylu a snížit tak šanci na rozvoj demence i u lidí s genetickými předpoklady.

Podle Guardian se nová studie opírá o studii z roku 2017, kdy bylo zveřejněno 9 faktorů, které mohou zvýšit riziko demence. Patří sem hypertenze, sluchové postižení, kouření, obezita, diabetes, nízký sociální kontakt, fyzická nečinnost, nízká vzdělanost a deprese. Nová studie objevila další tři faktory, které mohou riziko zvýšit. Jedná se o nadměrné pití alkoholu, úraz hlavy a znečištěné ovzduší.

Podle zjištěných dat britské studie lze 3 % případů demence přičíst zraněním hlavy, 2 % znečištěnému ovzduší a 1 % nadměrnému pití alkoholu. Podle odborníků by se až o 40 % snížil počet případů demence po celém světě, kdyby se lidé vyvarovali těchto 12 faktorů. Podle Livingstonové je tato hodnota optimistická, protože tyto faktory nebudou pravděpodobně zcela nikdy vymýceny.

Výzkum naznačil, že výskyt demence v Evropě a v Severní Americe klesl o 15 % za desetiletí. „Nemyslím si, že je náhoda, že ke snížení demence došlo u vzdělaných lidí, kteří mají kontrolu nad svým prostředím,“ řekla Livingstonová a dodala, že odborníci očekávají do roku 2050, že dvě třetiny lidí s demencí budou pocházet ze zemí s nízkými příjmy.

Epidemioložka Fiona Matthewsová, která se této studie nezúčastnila, uvedla, že zaměření na životní styl neznamená, že by se lidé měli cítit zodpovědní v případě, že se u nich demence objeví. „Skutečně můžeme pracovat na sníženi rizika, ale i tak s těmito faktory se jedná o méně než 50 % vývoje demence,“ konstatovala s tím, že když budou lidé riziko naopak zvyšovat, neznamená to, že se u nich demence vyvine.

Související

Alkohol, ilustrační fotografie.

Zdraví neprospívá ani střídmé pití alkoholu, ukazuje analýza

Ani umírněná konzumace alkoholu není zdraví prospěšná. Vyplývá to z analýzy více než stovky studií za posledních 40 let, která vyšla letos v březnu, píše list The New York Times. Dosavadní výzkum hovořil o možné souvislosti střídmého pití alkoholu s nižší úmrtností, především v případě červeného vína. Podle vědců byl ale do značné míry zkreslený. 

Více souvisejících

výzkum nemoci alzheimerova nemoc důchodci, senioři

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 5 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy