Rasismus má nepříznivý dopad na zdraví osob tmavé pleti, tvrdí vědci

Chronický stres má neblahé účinky na lidské zdraví a může vést k řadě onemocnění, včetně zhoršení kognitivních funkcí. Nová studie zjistila, že rasová diskriminace může mít vliv na zdraví a rozpoznávací funkce žen tmavé pleti.

Kognitivní funkce mají svá centra v různých částech mozku. Nejsou zodpovědné jen za paměť, ale i za koncentraci, řečové funkce, rychlost myšlení a schopnost zpracovávat informace. Obecně platí, že čím je hladina kortizolu v krvi vyšší, tím se zhoršují i kognitivní funkce.

Práce na studii Black Women Health Study započaly v roce 1995, sbírala se data v periodických intervalech od 17 323 afroamerických žen. Cílem studie bylo zjistit, proč jsou více nemocné a jak případně zlepšit jejich zdraví. Vědci dospěli k závěru, že čím více jsou během každodenního života vystaveny rasismu, tím větší vliv to má na jejich kognitivní schopnosti.

Studie zjistila, že černošky, které se často setkávají s diskriminací ze strany policie nebo v práci mají zhoršené rozpoznávací schopnosti. „Zjištění nebyla překvapující, protože víme, že stres souvisí se špatnými kognitivními funkcemi. A rasismus je velký stresor pro Afroameričany,“ řekla hlavní autorka studie Lynn Rosenbergová.

V roce 2009 ženy odpovídaly na otázky týkající se rasové diskriminace v jejich každodenním životě. Mezi své zkušenosti černošky uváděly, že v obchodech nebo v restauracích dostávaly horší služby než ostatní, protože s nimi bylo jednáno jako s neinteligentními. Rovněž ženy uvedly, že diskriminaci pocítili u lékařů, ve školách, v práci, při jednání s policií nebo při koupi nového domu.

V roce 2015 byly ženy telefonicky kontaktovány a odpovídaly na otázky související s pamětí, například si měly zapamatovat krátký seznam věcí nebo porozumět mluvenému textu anebo grafům. Čím více ženy v roce 2009 uváděly, že se setkaly s diskriminací, tím horší byly jejich kognitivní funkce v roce 2015.

„Emocionální zážitek psychologického traumatu může změnit kognitivní procesy, jako je paměť, pozornost, plánování a řešení problémů,“ uvedla psychiatrička Danielle Hairstonová pro CNN. „Rasismus je zdrojem stresu a deprese, takže bych očekávala, že rasismus může negativně ovlivnit kognitivní funkce,“ dodala.

Hipokampus je součástí velkého mozku a má vysokou koncentraci receptorů citlivých na kortizol (stresový hormon). V případě, že receptory hormon detekují, vyšlou informaci do zbytku těla. Při Alzheimerově chorobě je hipokampus mezi prvními částmi mozku, které jsou poškozené. Černoši obecně trpí Alzheimerovou chorobou častěji než běloši. Podle slov Rosenbergové jsou nutné další studie, aby se prozkoumalo, zda expozice rasismu urychluje vývoj demence nebo zvyšuje biologické markery, které mohou demenci předpovědět.

„Existují afroameričtí a další pacienti z etnických menšin, kteří uvádí sníženou schopnost soustředit se, zapamatovat si věci v souvislosti se současnými rasovými a sociálními nepokoji," uvedla Hairstonová. „Lékaři by měli těmto zprávám věnovat pozornost,“ zdůraznila psychiatrička.   

Související

Belgická policie

V Bruselu po smrti černocha vypukly násilnosti a demonstrace, přes 100 zatčených

Belgická policie dnes přislíbila důkladné vyšetření smrti černocha, kvůli níž ve středu v Bruselu demonstrovalo na 500 lidí proti údajnému policejnímu násilí proti menšinám. Třiadvacetiletý mladík podle pitvy zemřel na srdeční infarkt, advokát jeho rodiny však dnes médiím sdělil, že měl po policejním zásahu na těle modřiny. Policie po násilném protestu, při němž bylo zraněno pět lidí, zadržela více než stovku osob. Jeden vážně zraněný policista je stále v péči lékařů.

Více souvisejících

černoši výzkum Black lives matter alzheimerova nemoc věda rasismus

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

20. prosince 2024 20:03

20. prosince 2024 18:39

Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru

Konec epidemie marburského viru ve Rwandě, jak oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) a rwandská vláda, představuje důležitý milník v boji proti této smrtící infekci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy