Chronický stres má neblahé účinky na lidské zdraví a může vést k řadě onemocnění, včetně zhoršení kognitivních funkcí. Nová studie zjistila, že rasová diskriminace může mít vliv na zdraví a rozpoznávací funkce žen tmavé pleti.
Kognitivní funkce mají svá centra v různých částech mozku. Nejsou zodpovědné jen za paměť, ale i za koncentraci, řečové funkce, rychlost myšlení a schopnost zpracovávat informace. Obecně platí, že čím je hladina kortizolu v krvi vyšší, tím se zhoršují i kognitivní funkce.
Práce na studii Black Women Health Study započaly v roce 1995, sbírala se data v periodických intervalech od 17 323 afroamerických žen. Cílem studie bylo zjistit, proč jsou více nemocné a jak případně zlepšit jejich zdraví. Vědci dospěli k závěru, že čím více jsou během každodenního života vystaveny rasismu, tím větší vliv to má na jejich kognitivní schopnosti.
Studie zjistila, že černošky, které se často setkávají s diskriminací ze strany policie nebo v práci mají zhoršené rozpoznávací schopnosti. „Zjištění nebyla překvapující, protože víme, že stres souvisí se špatnými kognitivními funkcemi. A rasismus je velký stresor pro Afroameričany,“ řekla hlavní autorka studie Lynn Rosenbergová.
V roce 2009 ženy odpovídaly na otázky týkající se rasové diskriminace v jejich každodenním životě. Mezi své zkušenosti černošky uváděly, že v obchodech nebo v restauracích dostávaly horší služby než ostatní, protože s nimi bylo jednáno jako s neinteligentními. Rovněž ženy uvedly, že diskriminaci pocítili u lékařů, ve školách, v práci, při jednání s policií nebo při koupi nového domu.
V roce 2015 byly ženy telefonicky kontaktovány a odpovídaly na otázky související s pamětí, například si měly zapamatovat krátký seznam věcí nebo porozumět mluvenému textu anebo grafům. Čím více ženy v roce 2009 uváděly, že se setkaly s diskriminací, tím horší byly jejich kognitivní funkce v roce 2015.
„Emocionální zážitek psychologického traumatu může změnit kognitivní procesy, jako je paměť, pozornost, plánování a řešení problémů,“ uvedla psychiatrička Danielle Hairstonová pro CNN. „Rasismus je zdrojem stresu a deprese, takže bych očekávala, že rasismus může negativně ovlivnit kognitivní funkce,“ dodala.
Hipokampus je součástí velkého mozku a má vysokou koncentraci receptorů citlivých na kortizol (stresový hormon). V případě, že receptory hormon detekují, vyšlou informaci do zbytku těla. Při Alzheimerově chorobě je hipokampus mezi prvními částmi mozku, které jsou poškozené. Černoši obecně trpí Alzheimerovou chorobou častěji než běloši. Podle slov Rosenbergové jsou nutné další studie, aby se prozkoumalo, zda expozice rasismu urychluje vývoj demence nebo zvyšuje biologické markery, které mohou demenci předpovědět.
„Existují afroameričtí a další pacienti z etnických menšin, kteří uvádí sníženou schopnost soustředit se, zapamatovat si věci v souvislosti se současnými rasovými a sociálními nepokoji," uvedla Hairstonová. „Lékaři by měli těmto zprávám věnovat pozornost,“ zdůraznila psychiatrička.
Související

V Bruselu po smrti černocha vypukly násilnosti a demonstrace, přes 100 zatčených

V rasismem nasáklé Brazílii padá tabu. Modelky černé pleti dobývají mola přehlídek
černoši , výzkum , Black lives matter , alzheimerova nemoc , věda , rasismus
Aktuálně se děje
Aktualizováno včera

MS v hokeji: Američané si po 65 letech došli pro zlato. V dramatickém finále porazili Švýcary v prodloužení
včera

Zelenskyj nechápe, proč Trump mlčí. Západ jen dodává Putinovi odvahu, tvrdí
včera

Druhý blackout za dva dny. Francie řeší podivnou sabotáž
včera

Tisíc za tisíc. Ukrajina a Rusko dokončily dosud největší výměnu vězňů
včera

Švédsko poráží Dánsko 6:2 a slaví bronz z mistrovství světa
včera

Dostáváte miliardy, chceme jména a země. Trumpův boj proti Harvardu pokračuje
včera

Torpédoborec se v Severní Koreji převrátil na bok. Úřady pozatýkaly pracovníky loděnice
včera

Evropa si pěstuje čínského hada na prsou. A začíná jí to docházet
včera

Šéfka SOCDEM a bývalý ministryně Maláčová má rakovinu
včera

"Chci domů za dcerou, ale pokud se vzdáme, vrátí se." Jak se žije na ukrajinské frontě?
včera

Největší ruský útok od začátku války: Na Ukrajině umíraly pod palbou raket a dronů i děti
včera

Experti se obávají nejhoršího: Rusko testuje zbraň, která může zvrátit situaci na Ukrajině
včera

"Svět se nestará, jestli všichni zemřeme." V troskách Gazy panuje hlad a zoufalství
včera

Trumpova strategie nevyšla. Kvůli clům zdražíme, ať si náklady zaplatí Američané, vzkazují firmy
včera

Počasí se příští týden citelně oteplí, dorazí ale déšť
24. května 2025 21:41

"Trochu respektu..." EU zareagovala na Trumpovu hrozbu 50% cel
24. května 2025 21:04

Švýcarsko rozdrtilo Dánsko 7:0 a postupuje do finále hokejového mistrovství světa
24. května 2025 20:30

Největší destrukce značky v dějinách? Expert popsal, jak Musk zničil Teslu
24. května 2025 19:21

Odpojení Ruska od SWIFTu, zákaz plynovodů Nord Stream. EU plánuje velmi tvrdé sankce
24. května 2025 18:05
Trump zablokoval sankce proti Rusku. Evropa ztrácí trpělivost a propadá se do zoufalství
Zatímco napětí mezi Ruskem a Ukrajinou přetrvává a evropské státy zoufale hledají způsoby, jak přimět Moskvu k příměří, Spojené státy vedené Donaldem Trumpem odmítají zavést slíbené tvrdé sankce proti Kremlu. Tato situace vyvolává mezi evropskými lídry narůstající frustraci, kterou neutišil ani dvouhodinový telefonát Trumpa s Vladimirem Putinem, jenž k žádnému posunu směrem k míru nevedl.
Zdroj: Libor Novák