Chronický stres má neblahé účinky na lidské zdraví a může vést k řadě onemocnění, včetně zhoršení kognitivních funkcí. Nová studie zjistila, že rasová diskriminace může mít vliv na zdraví a rozpoznávací funkce žen tmavé pleti.
Kognitivní funkce mají svá centra v různých částech mozku. Nejsou zodpovědné jen za paměť, ale i za koncentraci, řečové funkce, rychlost myšlení a schopnost zpracovávat informace. Obecně platí, že čím je hladina kortizolu v krvi vyšší, tím se zhoršují i kognitivní funkce.
Práce na studii Black Women Health Study započaly v roce 1995, sbírala se data v periodických intervalech od 17 323 afroamerických žen. Cílem studie bylo zjistit, proč jsou více nemocné a jak případně zlepšit jejich zdraví. Vědci dospěli k závěru, že čím více jsou během každodenního života vystaveny rasismu, tím větší vliv to má na jejich kognitivní schopnosti.
Studie zjistila, že černošky, které se často setkávají s diskriminací ze strany policie nebo v práci mají zhoršené rozpoznávací schopnosti. „Zjištění nebyla překvapující, protože víme, že stres souvisí se špatnými kognitivními funkcemi. A rasismus je velký stresor pro Afroameričany,“ řekla hlavní autorka studie Lynn Rosenbergová.
V roce 2009 ženy odpovídaly na otázky týkající se rasové diskriminace v jejich každodenním životě. Mezi své zkušenosti černošky uváděly, že v obchodech nebo v restauracích dostávaly horší služby než ostatní, protože s nimi bylo jednáno jako s neinteligentními. Rovněž ženy uvedly, že diskriminaci pocítili u lékařů, ve školách, v práci, při jednání s policií nebo při koupi nového domu.
V roce 2015 byly ženy telefonicky kontaktovány a odpovídaly na otázky související s pamětí, například si měly zapamatovat krátký seznam věcí nebo porozumět mluvenému textu anebo grafům. Čím více ženy v roce 2009 uváděly, že se setkaly s diskriminací, tím horší byly jejich kognitivní funkce v roce 2015.
„Emocionální zážitek psychologického traumatu může změnit kognitivní procesy, jako je paměť, pozornost, plánování a řešení problémů,“ uvedla psychiatrička Danielle Hairstonová pro CNN. „Rasismus je zdrojem stresu a deprese, takže bych očekávala, že rasismus může negativně ovlivnit kognitivní funkce,“ dodala.
Hipokampus je součástí velkého mozku a má vysokou koncentraci receptorů citlivých na kortizol (stresový hormon). V případě, že receptory hormon detekují, vyšlou informaci do zbytku těla. Při Alzheimerově chorobě je hipokampus mezi prvními částmi mozku, které jsou poškozené. Černoši obecně trpí Alzheimerovou chorobou častěji než běloši. Podle slov Rosenbergové jsou nutné další studie, aby se prozkoumalo, zda expozice rasismu urychluje vývoj demence nebo zvyšuje biologické markery, které mohou demenci předpovědět.
„Existují afroameričtí a další pacienti z etnických menšin, kteří uvádí sníženou schopnost soustředit se, zapamatovat si věci v souvislosti se současnými rasovými a sociálními nepokoji," uvedla Hairstonová. „Lékaři by měli těmto zprávám věnovat pozornost,“ zdůraznila psychiatrička.
Související
V Bruselu po smrti černocha vypukly násilnosti a demonstrace, přes 100 zatčených
V rasismem nasáklé Brazílii padá tabu. Modelky černé pleti dobývají mola přehlídek
černoši , výzkum , Black lives matter , alzheimerova nemoc , věda , rasismus
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 6 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
včera
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
včera
Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh
Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
20. prosince 2024 22:32
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
20. prosince 2024 21:43
Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským
20. prosince 2024 20:03
Deset zemí EU včetně Česka předložilo návrh nových sankcí proti Rusku
20. prosince 2024 18:39
Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru
Konec epidemie marburského viru ve Rwandě, jak oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) a rwandská vláda, představuje důležitý milník v boji proti této smrtící infekci.
Zdroj: Libor Novák