Americký ministr zahraničí Antony Blinken v televizi NBC News řekl, že očekává, že Rusko do rána podnikne invazi na Ukrajinu. Stále však podle něho existuje šance "odvrátit zásadní agresi".
"Vypadá to, že vše je připraveno na to, aby se Rusko podniklo zásadní agresivní kroky proti Ukrajině," řekl šéf americké diplomacie. Dodal ale, že nemůže být konkrétní ohledně místa a času možného ruského útoku.
Lídři východoukrajinské separatistické Doněcké lidové republiky a Luhanské lidové republiky ve středu požádali ruského prezidenta Vladimira Putina, aby jim pomohl odvrátit "agresi ze strany ukrajinské armády". Rusko už v pondělí uznalo jejich nezávislost a rozhodlo o vyslání vojáků na jejich území.
Server časopisu Newsweek ve středu napsal, že Spojené státy očekávají široký útok Ruska proti Ukrajině do 48 hodin. Na Ukrajině ode dneška platí výjimečný stav. Vztahuje se na všechny regiony kromě Luhanské a Doněcké oblasti, kde operují povstalci a kde mimořádný režim platí již delší dobu.
Rusko podle agentury Reuters částečně uzavřelo vzdušný prostor v Rostovské oblasti hraničící s Ukrajinou s cílem "zajistit bezpečnost" pro civilní lety. V instrukcích pro piloty se uvádí, jakým oblastem a výškám se mají vyhýbat.
Související
Janukovyč se Putina bál. Každý akt ruské agrese vede k hlubší integraci Ukrajiny do EU, ukázal krvavý Euromajdan
Euromajdan byl prvním ukrajinským vítězstvím ve válce s Ruskem, řekl Zelenskyj
Ukrajinská krize , Ukrajina , Rusko , Ruská armáda , Antony Blinken , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
před 53 minutami
Evropu spaluje stále extrémnější počasí. Proč s tím vlády nic nedělají?
před 2 hodinami
Politico: EU zahájí ještě v červnu přístupové rozhovory s Ukrajinou
před 3 hodinami
Historie se opakuje. Trump pohrozil zavedením cel 60 obchodním partnerům
před 4 hodinami
Rozhodnutí Trumpa jmenovat nového šéfa amerických tajných služeb vyvolalo vlnu kritiky a údivu
před 5 hodinami
Poslanci jednají o návratu EET. Zasedat mohou až do noci
před 6 hodinami
Křehké příměří opět narušeno. Evropská komise ostře zkritizovala plán USA
před 7 hodinami
Sledujeme vlakové neštěstí v přímém přenosu. Situace se vymkne kontrole, varuje uznávaný expert na ebolu
před 7 hodinami
Designové sprchové sety mění pravidla možností
před 8 hodinami
Schillerová představila zásadní změny důchodového systému
před 8 hodinami
Rusko války proti Ukrajině nelituje. Jedna věc se přesto mění
před 9 hodinami
Ukrajina vrací úder. Na Rusko posílá stovky dronů
před 10 hodinami
Bahrajn likviduje íránské rakety a drony, Kuvajt po útocích zavřel letiště
před 11 hodinami
Deštivé počasí úřaduje. Došlo i na bouřky, místy má občasně pršet až do neděle
před 12 hodinami
Američané a Íránci na sebe vzájemně útočili. Mírová jednání jsou na mrtvém bodě
před 13 hodinami
Počasí bude do víkendu poměrně deštivé. Nejtepleji má být zítra
včera
Britská monarchie čelí nařčením z ochrany Andrewa. Ozvala se Epsteinova oběť
včera
Útočník z Havířova není schopen výslechu. Vyšetřování tragédie se komplikuje
včera
Dva lidé mohou skončit za mřížemi kvůli tragickému požáru restaurace v Mostě
včera
Řidiče čekají zásadní změny. Mýtný systém je přežitý, vláda chystá modernizaci
včera
Tragédie na okraji Prahy. Do pole spadlo letadlo, dva lidé zemřeli
Tragédie se v úterý odpoledne stala u letiště na okraji hlavního města Prahy. Dva lidé zemřeli po pádu soukromého letadla do pole. Případem se zabývají policisté a pracovníci Úřadu pro civilní letectví.
Zdroj: Jan Hrabě