
Jako "neomluvitelné" dnes americké ministerstvo zahraničí odsoudilo nedávné výroky maďarského premiéra Viktora Orbána, který se vyslovil proti "míšení" Maďarů s lidmi s kořeny mimo Evropu. Washington se tak připojil ke kritice, která míří proti Orbánovi od židovských organizací nebo různých evropských politiků. Slova maďarského premiéra jsou přirovnávána k idejím nacistického Německa.
Více než 75 let po holokaustu "je rétorika tohoto typu neomluvitelná", citovala agentura AFP mluvčího americké diplomacie Neda Price. Ten se ve své reakci odvolával na vyjádření Deborah Lipstadtové, což je zvláštní zmocněnkyně americké vlády pro otázky spojené s antisemitismem. Price také uvedl, že Orbánovy výroky neodrážejí "sdílené hodnoty" USA a Maďarska.
Maďarský premiér známý svou protiimigrační rétorikou ve víkendovém projevu zopakoval svůj nesouhlas s myšlenkou "multietnické" společnosti, tentokrát ovšem na rozdíl od dřívějších případů použil výraz rasa. Koncept lidských ras nesprávně připisuje vlastnosti celým skupinám lidí na základě fyzických odlišností, jako je barva pleti, a bývá součástí rasistických pohledů na svět.
"V Karpatské kotlině nejsme rasoví míšenci: jsme prostě směs národů žijících v naší evropské vlasti. Za to jsme vždy bojovali. Jsme ochotni se smísit jeden s druhým, ale nechceme se stát národy smíšené rasy," prohlásil mimo jiné v sobotu Orbán.
V následujících dnech kvůli tomu vyjádřily znepokojení maďarské židovské obce, Orbánova slova pak kritizoval Mezinárodní osvětimský výbor a nepřímo též místopředseda Evropské komise Margaritis Schinas. Z Orbánova týmu kromě toho odstoupila dlouholetá poradkyně a socioložka Zsuzsa Hegedüsová, která premiérův proslov označila za "čistě nacistický text".
Dnes se ke kritice připojil ředitel izraelského památníku holokaustu Dani Dajan, který výroky o "nesmíšené maďarské rase" odsoudil s tím, že "až příliš připomínají ideologie spojené s hroznými zvěrstvy holokaustu". "Jad Vašem vyzývá maďarskou vládu, aby dodržovala svůj deklarovaný závazek skutečně si připomínat holokaust a účinně bojovat proti antisemitismu a rasismu," uvedl Dajan v prohlášení.
Související

Budapešť vystupuje z ICC. Orbán to ohlásil během návštěvy, při níž měli Maďaři zatknout Netanjahua

Orbán si může dělat co chce. EU už ho nepotřebuje, diplomaté zvolili novou strategii
Viktor Orbán , Maďarsko , USA (Spojené státy americké) , holocaust
Aktuálně se děje
před 57 minutami

Výhled počasí na začátek léta. Meteorologové nastínili, co přinese červen
včera

OBRAZEM: Armáda zaplnila náplavku. Lidé tleskali bojovým ukázkám i výsadku
včera

Princ William jen tak neodpustí. Harry by mohl chybět na stěžejní události
včera

Britové mají Netanjahua dost. Předvolali si velvyslankyni, ruší jednání a ohlašují sankce
včera

Zemřela diplomatka Jana Hynková. Lipavský ocenil její úspěchy
včera

Trump se vrací k volebnímu boji s Harrisovou. Kvůli celebritám
Aktualizováno včera

Česko - USA 2:5. Vejmelka zářil, ale prohře nezabránil. Češi končí ve skupině až třetí
včera

Evropa jde po ruské stínové flotile. Sankcemi se snaží vytvořit mezinárodní tlak
včera

REPORTÁŽ: Po červeném koberci až do kanceláře Jiřího Bartošky. Češi mu dali sbohem
včera

Netanjahu se tvrdě opřel do lídrů Francie, Británie či Kanady
Aktualizováno včera

Česko se naposledy rozloučilo s Jiřím Bartoškou
včera

Zemřel Jan Šrámek. Meteorolog z ČT tragicky zahynul v Itálii
včera

Izrael do Gazy vpustí stovku vozů s pomocí. Není to dost, varují humanitární organizace a lékaři
včera

Metro C hlásí potíže už druhý den po sobě. Problémy dělá zabezpečovací zařízení
včera

Počasí jako skrytá hrozba pro svět? Vědci varují před ohromným rizikem, které si uvědomuje jen málokdo
včera

Slovenský ministr zahraničí přebírá kremelskou propagandu. Zpochybňuje Kosovo, relativizuje ruskou agresi a srovnává Ukrajinu s Irákem
včera

Svět schválil historickou pandemickou dohodu. USA zůstávají stranou
včera

Putin mír nechce. Evropa dnes uvalila na Rusko nové, tvrdé sankce
včera

OBRAZEM: Pohled do Rudolfina. Lidé se loučí s legendárním Jiřím Bartoškou
včera
Arabské monarchie posilují americkou ekonomickou nadvládu. Darem letadla pro Trumpa to nekončí
Když Donald Trump podepsal s Saúdskou Arábií zbrojní dohodu v hodnotě 142 miliard amerických dolarů, prohlásil, že vztahy mezi Spojenými státy a královstvím jsou „silnější než kdy dřív“. Současně podle některých zpráv obdržel i soukromé letadlo jako dar od Kataru. I když ne každý prezident USA dostane soukromý tryskáč, tyto projevy štědrosti nejsou náhodné – jsou součástí dlouhodobého a hluboce zakořeněného vztahu mezi USA a státy Perského zálivu, který zásadně ovlivnil globální mocenskou rovnováhu posledních desetiletí.
Zdroj: Libor Novák