Obama i přes rozpory velebil Čínu. A co ta žvýkačka? +VIDEO

Peking - Prezident USA Barack Obama a jeho čínský protějšek Si Ťin-phing našli na summitu v Pekingu i přes mnohé rozpory společnou řeč. Podle Obamy je Čína mírumilovná a stabilní země. Došlo i na otázku ekologie. Média si povšimla i nevhodného chování šéfa Bílého domu, například při příjezdu na jednání žvýkal žvykačku.

"Jsou mezi námi důležité rozdíly, ale velmi mě povzbudila vaše ochota se angažovat v konstruktivním dialogu," řekl čínskému prezidentovi Obama. "Věřím, že se s prezidentem Si Ťin-pchingem shodujeme na tom, jak by se měly vztahy mezi našimi dvěma zeměmi vyvíjet," prohlásil Obama na závěr třídenního pobytu v Číně. "Tam, kde jsou mezi námi neshody, budeme otevření v našich záměrech a budeme usilovat o zmenšení rozporů všude, kde to bude možné."

Si Ťin-pching řekl Obamovi, že obě země by měly rozšířit oblasti své spolupráce a zesílit spolupráci v mezinárodních otázkách. "Čína si přeje spolupracovat se Spojenými státy," zdůraznil čínský prezident.

USA se podle Obamy nově zavazují, že do roku 2025 sníží emise skleníkových plynů o 26 až 28 procent oproti roku 2005. Čína, která je největším znečišťovatelem ovzduší na světě, slíbila dosáhnout nejvyššího stupně svých emisí nejpozději kolem roku 2030. Spojené státy a Čína mají společně na svědomí 45 procent celkových emisí oxidu uhličitého ve světě, který způsobuje na planetě dramatické klimatické změny.

Společný plán na redukci emisí je jednou z několika dohod, kterých Obama a Si Ťin-pching dosáhli během intenzivních dvoustranných rozhovorů. Spojené státy a Čína mají silné ekonomické a obchodní vazby, ale názorově se rozcházejí prakticky ve všem, ať už jde o čínské územní nároky ve východní a jihovýchodní Asii, o kybernetickou špionáž nebo o obchodní a lidská práva.

Obama na Si Ťin-pchinga naléhal kvůli lidským právům a prodemokratickým protestům v Hongkongu, zatímco Si opakovaně svému americkému hostu připomínal, že jeho země si přeje, aby ji Spojené státy vnímaly jako rovnocenného partnera.

VIDEO: Obama měl při příjezdu na summit v puse žvýkačku

Zdroj: YouTube

Související

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Trump sdílel rasistické video proti Obamovi

Donald Trump vyvolal vlnu pobouření poté, co během noční série příspěvků na své sociální síti Truth Social sdílel video, které obsahuje rasistické vyobrazení bývalého prezidentského páru Baracka a Michelle Obamových. 

Více souvisejících

Barack Obama Si Ťin-pching Čína

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

Juraj Loj v úspěšném filmu Sbormistr.

Sbormistra zatím televize neuvede. Soudní rozhodnutí obstálo

Problémy úspěšného filmu Sbormistr pokračují. Další soud totiž potvrdil stopku pro jeho televizní vysílání. Soud konstatoval, že pro tvůrce, kteří se věnují trestným činům inspirovaným skutečnými událostmi, platí zvýšené nároky ve vztahu k obětem trestné činnosti.

včera

HC Sparta Praha

Trenérem hokejové Sparty bude Augusta. Pomáhat mu mají Šmíd s Netíkem

Koncem dubna se potvrdilo to, o čem se v tuzemském hokejovém prostředí spekulovalo už delší dobu. Novým trenérem hokejové Sparty se stává Patrik Augusta, bývalý úspěšný trenér hokejových reprezentantů do 20 let. Spolu s ním budou nový sparťanský realizační tým tvořit asistenti Ladislav Šmíd a Tomáš Netík. Brankáře pak nově bude mít na starosti Michal Neuvirth. Šestapadesátiletý Augusta má sparťany vést alespoň dva roky, neboť právě na tak dlouho dobu s pražským klubem podepsal smlouvu.

včera

včera

včera

Tomáš Portlík

ODS chce vyhrát volby v Praze spolu s TOP 09. Primátorem má být Portlík

Členové pražské ODS a TOP 09 dnes v parku Přátelství na Praze 9 odstartovali kampaň pro letošní komunální volby. Stvrdili tím, že do boje o magistrát půjdou strany společně. Tento krok představuje pokračování skvělé spolupráce v rámci končícího volebního období – koalice proto ponese název SPOLU pro Prahu. 

včera

včera

včera

Andrej Babiš a Karel Havlíček přicházejí na zasedání nové vlády

Babiš zakončil asijskou pracovní cestu. V Uzbekistánu se snažil pomoci českým firmám

V Uzbekistánu zakončili premiér Andrej Babiš a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (oba ANO) pracovní cestu po střední Asii. Delegaci doprovázela podnikatelská mise čítající přibližně 50 zástupců českých firem. Na programu byla i účast na česko-uzbeckém podnikatelském fóru, jednání s nejvyššími představiteli země i návštěva průmyslových podniků. Škoda Group podepsala miliardový kontrakt o dodávce a servisu elektrických vlaků.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Pardubice se po čtrnácti letech konečně dočkaly. Titul jim vystřelil Červenka

Tuzemská extraligová sezóna 2025/26 je po úterku definitivně minulostí. To proto, že Východočeši ovládli šestý finálový zápas mezi Třincem a Pardubicemi a celou finálovou sérii vyhráli 4:2 na zápasy. Průběh závěrečného zápasu byl vyrovnaný, takže za stavu 4:4 musel jít až do prodloužení. To však trvalo pouhých 57 vteřin, neboť právě za tak krátkou dobu rozhodl ten z nejzkušenějších – Roman Červenka, který se díky dvěma brankám v tomto zápase dostal na metu 201 gólů v české extralize a je tak výrazně pod tímto titulem pro Pardubice podepsán.

Zdroj: David Holub

Další zprávy