Jihoindická metropole Čennaí čelí vážné krizi kvůli nedostatku vody. Čtyři hlavní městské zásobárny pitné vody vlivem extrémních veder a nedostatku srážek v posledních týdnech zcela vyschly. Většina obyvatel je přitom odkázána na veřejnou distribuční síť, neboť menší studny nemají vodu už dávno, informoval zpravodajský server BBC.
Akutní nedostatek vody nutí úřady improvizovat - narychlo hloubí nové vrty a čerpají vodu ze zatopených lomů, kterou pak rozvážejí v cisternách na nákladních autech.
Obyvatelé každodenně prostojí celé hodiny ve frontách na vodu. Hotely a restaurace kvůli jejímu nedostatku dočasně zavírají, ve stanicích metra přestala z úsporných důvodů fungovat klimatizace a úřady i firmy ve snaze šetřit vodou vybízejí své zaměstnance, aby pracovali z domova.
"Ale voda dochází i domácnostem, tak co máme dělat?" zeptal se reportéra BBC jeden zaměstnanec v IT sektoru.
Čennaí z této situace může podle úřadů vysvobodit jedině déšť. Bezmála pětimilionové město, které je podle sčítání lidu z roku 2011 šesté největší v Indii, bojuje s nedostatkem životodárné tekutiny už několik týdnů.
Krizová situace již způsobila potyčky mezi obyvateli. Minulý týden zatkla policie muže, který pobodal svého souseda při sporu o přidělovanou vodu.
"Jediný způsob, jak (situaci) zlepšit je zvýšit hladinu povrchových vod. Už jsme zažili suché roky, ale povrchová voda byla vždy naší záchranou," uvedl další z dotázaných.
Indický subkontinent se kromě sucha potýká i s nebývalou vlnou veder. Minulý týden v metropoli Dillí zaznamenali 48 stupňů Celsia, což byla nejvyšší teplota v historii měření. V severoindickém státě Bihár zemřelo v důsledku neutuchajícího žáru několik desítek lidí.
Květen a červen jsou v Indii obvykle nejteplejšími měsíci. Teploty pravidelně přesahují 40 stupňů Celsia, než zemi ochladí monzunové deště.
22. července 2026 14:52
Trump schválil dohodu, která umožní Saúdské Arábií obohacovat palivo pro jaderné reaktory
Související
Válku proti Íránu vedou nejbohatší státy. Největší cenu za ni ale platí nejchudší země
Tragédie v nočním klubu v Goa: Při požáru zemřelo nejméně 25 lidí včetně turistů
Aktuálně se děje
včera
Na Klatovsku hoří les. Platí třetí stupeň poplachu
včera
Hradec si odváží z Norska senzační výhru, Jablonec duel plný zvratů v Chorvatsku nezvládl
včera
Česko chce zlepšit proočkovanost proti chřipce. Inspiraci bere ze zahraničí
včera
Hasiči budou mít nového šéfa. Vlček skončil po pěti letech v nejvyšší funkci
včera
Může to být nejhorší epidemie eboly v historii, varují experti z Afriky
včera
Ukončování reprezentačních kariér nebere konce. V národním týmu nebude pokračovat Zelený
včera
Policejní manévry na Klatovsku. Muž měl použít zbraň proti příbuzným
včera
Babiš jednal s černohorským premiérem o evropské integraci a obranné spolupráci
včera
Foldyna stále nesmí domů. Soud prodloužil předběžné opatření
včera
Nebezpečné počasí. Meteorologové varovali před požáry na dalších místech
včera
Babišova vláda chce změnit jednací řád. Premiér prý nedostane více pravomocí
včera
Sparta se na úvod boje o Ligu mistrů utká s Lyonem, pohárové soupeře znají i další české týmy
včera
Trump znovu pohrozil Íránu. Američané zasáhli a znehybnili tanker
včera
Čeští hasiči opět bojují s požárem ve Francii. Lidé museli být evakuováni
včera
Macinka zmínil nové informace v případu Čecha zadrženého v Číně
včera
Rusové zaútočili na ukrajinskou výstavu dronů. Zemřelo nejméně 10 lidí
včera
Počasí příští týden: Do Česka se vrátí tropy, vedra mohou být extrémní
24. července 2026 21:58
Ukrajinské drony soustavně devastují "ruský Amazon". Putin k útokům mlčí
24. července 2026 20:40
Peníze výměnou za reformy? Třetina zemí se bouří proti revolučnímu plánu EU
24. července 2026 19:27
Zelenskyj se příští týden sejde v Bílém domě s Trumpem
V Bílém domě se v úterý 28. července uskuteční klíčové jednání mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským. Zprávu podle webu Kyiv Post v pátek oficiálně potvrdil představitel americké administrativy pod podmínkou anonymity. Schůzka se odehraje v době, kdy se Washington snaží vystupovat v roli hlavního vyjednávače a stupňuje svůj diplomacie zaměřený na ukončení ruské agrese vůči Ukrajině.
Zdroj: Libor Novák