Voda

Ilustrační fotografie.

Voda v přírodních koupalištích je většinou vhodná ke koupání, platí ale i zákazy

Kvalita vody ve většině českých přírodních koupališť v Česku, která kontrolují hygienici, je nadále dobrá a lidé se v nich mohou koupat. Stále ale platí také několik zákazů, například na Vysočině v rybníku Kachlička na Havlíčkobrodsku, v Plzni v jezírku Škodaland nebo v jihočeském kraji v nádrži Orlík u Podolska na Písecku. Zavřené zatím zůstává i přírodní koupaliště v Tanvaldu na Jablonecku, město už ho ale vyčistilo a znovu se napouští. Dnes hygienici v Karlovarském kraji vyhlásili zákaz koupání ve vodní nádrži Skalka.
Ilustrační fotografie.

Voda v Česku: Na většině míst je dál vhodná ke koupání

S pokračujícím horkým počasím má většina koupacích nádrží v Česku, které sledují hygienici, stále dobrou kvalitu vody a lidé se v nich mohou bez obav koupat. V některých jezerech či rybnících se však voda už zhoršila natolik, že pobyt v ní hygienici zakazují nebo nedoporučují. 
Emmanuel Macron

Macron představil národní plán hospodaření s vodou, týká se všech odvětví

Snížit spotřebu vody ve všech odvětvích o deset procent do konce desetiletí, omezit úniky vody z potrubí, znovu využít více odpadní vody a reformovat zemědělství, to jsou hlavní body francouzského národního plánu pro hospodaření s vodou, který dnes představil francouzský prezident Emmanuel Macron, píše web stanice TF1. 
Zdražení vody či tepla v Moravskoslezském kraji bude větší než obvykle

Zdražení vody či tepla v Moravskoslezském kraji bude větší než obvykle

Lidé v Moravskoslezském kraji od Nového roku zaplatí více za vodu i teplo. Jejich ceny se zvedají každoročně, tentokrát bude ale zdražení kvůli růstu nákladů ve všech firmách podstatně větší než obvykle. Města se snaží lidem pomoci tím, že nezvedají poplatky za odpad či cenu jízdného v hromadné dopravě, zjistila ČTK.
Dva litry vody denně jsou pro většinu lidí nadměrné množství, tvrdí studie

Pijete dva litry vody denně? Jde o plýtvání, tvrdí studie

Doporučení vypít osm sklenic vody denně je pro většinu lidí pravděpodobně přehnané. Informoval o tom list the Guardian s odvoláním na studii, podle které může tato rada například v Británii vést k tomu, že se každý den vyplýtvá 20 milionů litrů pitné vody.
Válka na Ukrajině: Následkem ruské invaze vznikají nedozírné škody na zdraví i majetku. Ilustrační foto

Voda se na Ukrajině stává vzácností. Po ostřelování může chybět milionu lidí

Na začátku května ruský nacionalistický web Russkaja vesna zveřejnil na Telegramu video vybuchujícího domu z dronů, doplněné o dramatickou hudbu. „V důsledku úderů neřízených bomb v oblasti Belogorovka byla zničena kasárna s ukrajinskou armádou. Letectvo podporuje ofenzívu jednotek ve směru Popasnyansky v Luhanské lidové republice,“ chlubila se vesna v článku na svém webu. Šlo přitom o kritickou infrastrukturu, která zásobovala vodou až milion lidí.
Koupelny, ilustrační fotografie

Americký úřad kvůli extrémnímu suchu omezil příděl vody pro dva státy a Mexiko

Americké federální úřady dnes oznámily, že státy Arizona a Nevada budou čelit omezením dodávek vody kvůli extrémnímu suchu, napsala agentura AP. Oba státy jsou závislé na vodě z řeky Colorado, konkrétně z přehrady Lake Powell a největší americké přehrady Lake Mead, která je teď plná asi ze čtvrtiny. Omezení se týká i sousedního Mexika.
Paříž, ilustrační fotografie.

Ve Francii je podle ministra kvůli suchu stovka měst bez pitné vody

Více než sto obcí ve Francii nyní nemá pitnou vodu. Podle agentury AFP to oznámil francouzský ministr pro ekologickou transformaci Christophe Béchu, který sucho v zemi označil za historické. Červenec 2022 byl po březnu 1961 druhým nejsušším měsícem, jaký byl kdy ve Francii zaznamenán.
Voda, ilustrační fotografie

Německo se chystá na nedostatek plynu. Hannover částečně vypne teplou vodu a omezí vytápění

Německé město Hannover hodlá na podzim a v zimě vypnout teplou vodu ve veřejných budovách nebo omezit vytápění kanceláří. Opatření dnes představili zástupci radnice ve snaze snížit o 15 procent spotřebu energií. Teplou vodu tak budou muset oželet například návštěvníci městských sportovišť a bazénů, napsala stanice Deutsche Welle. Radnice omezí také noční osvětlení veřejných budov a památek. K obdobnému kroku již přistoupil Berlín.
řeky

Strany slibují přísnější tresty za poškození přírody či vyšší ochranu vody

V ekologii slibují strany před volbami do Sněmovny zpřísnění pravidel pro nakládání s toxickými látkami i trestů za škody na životním prostředí. Také zdůrazňují potřebu nových protierozních opatřeních a rozvoje projektů pro zadržení vody v krajině. Strany se zaměřují i na téma snižování produkce odpadu a jeho efektivnější využití. Koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a ČSSD také požadují zakotvení ochrany vody v ústavě. Vyplývá to z volebních programů stran a vyjádření jejich zástupců.
Voda, ilustrační fotografie

Pro více než 80 procent Čechů je důležité šetřit vodou, ale pouze 28 procent ví, kolik měsíčně za vodu zaplatí

Šetřit vodou je důležité pro 83 procent českých obyvatel. Vyplývá to z červnového průzkumu společnosti Siko koupelny & kuchyně. Nicméně o způsoby, jak šetřit vodou, se aktivně zajímá jen každý desátý Čech, pouze 28 procent obyvatel ví přesně, kolik měsíčně za vodu zaplatí a dokonce 32 procent to vůbec netuší. Časté jsou také klasické chyby v podobě neekologických návyků.

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Na úvod fotbalového ME domácí Němci deklasovali Skoty 5:1

Lepší začátek evropského šampionátu si domácí německá fotbalová reprezentace nemohla přát. V úvodním zápase turnaje si poradila s neškodnými Skoty, kterým nepomohla ani mohutná fanouškovská podpora v Mnichově. Do karet Němcům hrál i fakt, že od konce prvního poločasu hráli Skotové o deseti lidech. Po prvním poločase už prohrávali 0:3, přičemž ve druhém poločase inkasovali další dvě branky. Ostrované si udělali radost jedinou brankou, která byla navíc ještě vlastní, když se nešťastně trefil Rüdiger. Byla to však jediná kaňka na bezchybném německém výkonu.

před 6 hodinami

Paul Rusesabagina

Hrdina Hotelu Rwanda slaví sedmdesátiny. Poslední roky ale protrpěl

Rwandou před třiceti lety zmítalo násilí, které připravilo o život stovky tisíc lidí. Kulaté sedmdesáté narozeniny slaví v sobotu 15. června muž, který během genocidy zachránil 1 268 lidských životů. Paul Rusesabagina je bývalý hotelový manažer, jehož činy byly mezinárodně oceněny. V posledních letech se však v rodné zemi stal terčem vládnoucích struktur. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Historie slovenských prezidentů má jednu anomálii. Mandát za 31 let obhájil jediný

Do kroniky slovenských prezidentů se dnes začne zaznamenávat šestá kapitola. Peter Pellegrini se v sobotu ujímá úřadu po Zuzaně Čaputové, jediné ženě, která prozatím byla hlavou státu. Historie prezidentů u našich východních sousedů má ještě jednu anomálii. Jen jeden z nich za 31 let obhájil mandát. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy