Pitný režim našich předků. Dnes mají lidé často problém ho dodržovat

Dbát na pitný režim je důležité, nejenom v horkých letních dnech. Dnes přísun tekutin doplňujeme celou řadou nápojů, vybrat si můžeme dle chuti. A co pili naši předci?

Voda byla nejběžnějším nápojem

Základním nápojem v dějinách lidstva byla vždy voda. V dobách starověku i středověku se naši předci při výběru vody ke konzumaci řídili pravidlem, že je lepší voda tekoucí, tedy říční nebo potoční, která se také označovala jako „živá voda“. Stojaté vodě, například jezerní nebo studniční, se říkalo „voda mrtvá“ a lidé její pití považovali za nebezpečné. Tomuto názoru přispíval i fakt, že do studny se mnohdy házely odpadky, mršiny zvířat nebo dokonce lidské mrtvoly. Další ukazatel dobré kvality vody spatřovali lidé ve skutečnosti, že se ve vodním zdroji vyskytovaly žáby nebo ryby. Pokud ve vodě žil nějaký tvor, musela být dobrá i pro člověka.

Již ve starověku lidé znali a využívali minerální vody, jejich konzumace se však v našem prostředí rozšířila až v období středověku. Kupříkladu prodávání chebské kyselky je písemnými prameny doloženo od roku 1416. Další rozvoj v distribuci stáčených minerálních vod nastal v 16. století. Počátkem 18. století se již české minerálky dovážely i za hranice, například do Vídně a dalších významných evropských měst.

Pivo a víno znají lidé od pradávna

Ve všech dějinných obdobích se objevovaly alkoholické nápoje, které nesloužily pouze k utišení žízně, ale také k nejrůznějším rituálům a společenským událostem. Pravěké zemědělské společnosti popíjely nápoje s obsahem alkoholu připravované nejčastěji formou kvašení z obilí, ovoce nebo třeba medu. Nejstarší doklady o vaření piva pocházejí již ze 3. tisíciletí před naším letopočtem, a to ze starověkých říší Egypta a Mezopotámie. Zachované staroegyptské texty hovoří o několika druzích piva. Znalost piva je doložena také u Keltů, Germánů nebo Slovanů. Základ nápoje tvořil ječmen nebo pšenice. Starověké a pravěké pivo bylo nefiltrované a odborníci předpokládají, že se konzumovalo pomocí brček, protože se  něm vyskytovaly poměrně velké kusy obilí. Při přípravě piva se tehdy nevyužíval chmel, ten nahrazovaly nejrůznější bylinky či koření – například šalvěj, dobromysl, maliníkové listy, rozmarýn, jalovec, levandule a meduňka. Písemné prameny dokládající pěstování chmele pro výrobu piva na našem území pocházejí ze 12. století. V této době bylo běžné vaření piva doma pro svou osobní potřebu, teprve v průběhu 14. století vznikaly pivovary a sladovny.

Víno prý považovali za nejdůležitější nápoj staří Řekové a Římané, kteří ho pili prokazatelně již ve 4. tisíciletí před naším letopočtem. Vinné hrozny sbírali a využívali i naši pravěcí předci v období neolitu, o čemž svědčí archeologické nálezy. První vinice vznikaly na území jižní Moravy již od 7. století, v 9. století pak i v Čechách. Dle staré legendy údajně sám svatý Václav sklízel hrozny na vinicích a vyráběl z nich mešní víno.

Ve středověku bylo pití piva spojeno především s chudšími vrstvami obyvatelstva, víno pak konzumovaly spíše vyšší společenské třídy, tedy panovníci, šlechtici a bohatí měšťané. Pivo se brzy stalo každodenním nápojem chudých, víno těch bohatých. Víno tedy představovalo nápoj luxusnější a oproti pivu dražší, mnohdy se také využívalo coby lék na nejrůznější zdravotní potíže.

Čaj a káva představovaly luxus

Za drahé a luxusní komodity platily v minulosti čaj a káva, jejichž konzumace se masově prosadila teprve v 19. století. Čaj pili nepochybně již staří Číňané, kteří jeho znalost zprostředkovali dalším starověkým státům, Japonsku a Indii. Ve starověku se konzumace čaje stala především součástí rituálů či meditací. Na území Evropy se čajové lístky dostaly až po polovině 16. století díky zámořským plavbám. Ve střední Evropě se čaj objevil teprve v polovině 19. století, jeho pití představovalo (podobně jako v případě kávy) společenskou záležitost vyšších vrstev.

Káva se ve střední Evropě vyskytla někdy koncem 17. století, kdy byla luxusním a drahým nápojem z exotických zemí, ale rovněž lékem. Zrnka kávy tak bylo možné zakoupit u lékařů a apatykářů, kteří šálek kávy doporučovali pro povzbuzení smyslů, při únavě nebo žaludečních a srdečních onemocněních. První kavárna na našem území se otevřela v Praze roku 1714. Kávu si mohly až do počátku 20. století dovolit pouze vyšší společenské vrstvy, v chudším prostředí se připravovaly její lacinější náhražky z kořene čekanky (cikorky), šípkových jadérek nebo obilí.

Související

Ronald Reagan Komentář

Opravdové „hvězdné války“. Reagan je zahájil před 40 lety, odhalily zaostalost Sovětů

Před čtyřiceti lety, 23. března 1983, vystoupil tehdejší americký prezident Ronald Reagan v televizním projevu s apelem na vědeckou komunitu ve Spojených státech, aby vyvinula prostředek, který zbaví zemi hrozby jaderného napadení. Výsledkem byl projekt, který se do historie zapsal jako Strategická obranná iniciativa (Strategic Defense Initiative, SDI), případně „hvězdné války“, jak jej Reaganovi kritici začali záhy posměšně nazývat. Ambiciózní protiraketový štít spoléhající do značné míry na zbraně rozmístěné ve vesmíru nakonec zůstal na papíře, přesto výrazně ovlivnil světovou politiku. Stal se jedním z článků řetězce faktorů, které vedly k ukončení studené války za západních, především amerických podmínek.

Více souvisejících

historie pitný režim Voda víno Pivo

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 19 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

včera

dron MQ-9 Reaper

Americké drony létají po incidentu s ruskou stíhačkou dále od Krymu, mají ale méně informací

Americká průzkumná bezpilotní letadla začala po nedávném incidentu se zapojením ruské stíhačky a amerického dronu MQ-9 Reaper létat dále od ukrajinského poloostrova Krym, který v roce 2014 v rozporu s mezinárodním právem anektovalo Rusko. Rozhodnutí létat jižněji nad Černým mořem přitom omezuje schopnost Američanů shromažďovat zpravodajské informace o ruské invazi na Ukrajinu, napsala dnes stanice CNN s odvoláním na nejmenovaný vysoce postavený zdroj z americké armády.

včera

Íránský dron Šáhid-136

Součástky dronů, kterými Rusko útočí na Ukrajinu, lze sehnat i na AliExpressu

Řada vnitřních součástek íránských dronů Šáhed je natolik jednoduchá, že je lze běžně zakoupit i v internetových obchodech, uvedl v reportáži Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL) nejmenovaný představitel ukrajinské rozvědky. Právě těmito drony ve vlnách útočí Rusko na ukrajinská města, naposledy během noci na dnešek.

včera

včera

Donald Trump a Mike Pence

Soud přikázal Penceovi vypovídat v kauze Trumpovy snahy zvrátit volby

Federální soudce nařídil bývalému viceprezidentovi Spojených států Mikeu Penceovi předstoupit před velkou porotu v rámci vyšetřování snahy někdejšího prezidenta Donalda Trumpa zablokovat výsledky prezidentské volby roku 2020. S odvoláním na své zdroje to uvádí televize CNN a další americká média. Pence se obsílce od zvláštního vyšetřovatele Jacka Smithe bránil s tím, že vzhledem k jeho dřívější dvojí funkci viceprezidenta a předsedy Senátu ho vláda nemůže nutit svědčit.

včera

Sisyfův balvan valili střídající se dobrovolníci v čele protestního pochodu Prahou směrem na Hrad.

"Vysoká škola, nízká mzda? Nejsme socky! Protestující studenti a učitelé se vydali na Hrad

Vysokoškolští pedagogové i studenti dnes v celém Česku protestovali proti nízkým platům vyučujících humanitních a společenskovědních oborů. Ministr školství Vladimír Balaš (STAN) médiím řekl, že rozčarování pedagogů chápe, ale zatím čeká na informace o systémových krocích škol, které má dostat do 21. dubna. Zástupci škol, zapojených do dnešní protestní akce Hodina pravdy, označili podfinancování veřejných vysokých škol a nízké platy vyučujících za ostudu, hanebnost a katastrofu. V Praze se akademici z několika fakult Univerzity Karlovy vydali na pochod před úřad vlády, kde přečetli otevřený dopis pro premiéra Petra Fialu (ODS), a poté pokračovali k Pražskému hradu.

Aktualizováno včera

Olympijské hry, ilustrační foto

Spor o ruské a běloruské sportovce: MOV nedodržuje doporučení OSN, z Česka zaznívá kritika

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) doporučil mezinárodním sportovním federacím, aby umožnily návrat neutrálních ruských a běloruských sportovců do soutěží. Na tiskové konferenci po dnešním jednání výkonné rady MOV to uvedl prezident MOV Thomas Bach. Ve všech sportech by měly být respektovány jasně dané podmínky pro neutralitu. MOV zatím nerozhodl, zda povolí účast sportovců z Ruska a Běloruska na olympijských hrách 2024 v Paříži a zimních olympijských hrách 2026 v Miláně a Cortině d'Ampezzo.

Aktualizováno včera

Francouzská policie, ilustrační foto

Francie pokračuje ve stávkách proti penzijní reformě, v ulicích je 13 tisíc policistů

V Paříži a dalších francouzských městech dnes znovu vypukly střety mezi demonstranty a policií při už desátém kole protestů proti nepopulární penzijní reformě, která mimo jiné zvyšuje věkovou hranici pro nárok na plný důchod. V ulicích je podle ministerstva vnitra 13.000 policistů, z toho 5500 v Paříži, kde krátce po začátku odpolední manifestace skončilo ve vazbě 22 lidí. Ráno byla ve Francii narušená železniční doprava, protestující také zablokovali silnice v okolí měst Rennes a Nantes, uvedla agentura AFP.

včera

Záporožská jaderná elektrárna

Boje u Záporožské JE zesílily. Podle MAAE se rýsuje dohoda

Dohoda, která má ochránit ukrajinskou Záporožskou jadernou elektrárnu před havárií, by mohla být blízko. Agentuře AP to dnes řekl šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi. Zároveň upozornil, že v oblasti zesílily boje, což zvyšuje rizika týkající se této největší evropské atomové elektrárny.

včera

Bílý dům, Washington D.C., USA

USA chtějí zvláštní tribunál, který který by soudil Rusko za agresi proti Ukrajině

Spojené státy podporují zřízení zvláštního tribunálu, který by soudil Rusko za zločin agrese proti Ukrajině, oznámilo americké ministerstvo zahraničí. Navrhuje, aby takový orgán byl zakotven v ukrajinském soudním systému a zároveň měl "mezinárodní prvky". Washington tak podle agentury Reuters poprvé informuje o tom, jak plánuje podporovat snahu Kyjeva pohnat Rusy k zodpovědnosti za válku, kterou zahájili před více než rokem.

včera

Uprchlíci, ilustrační foto

Britská vláda chce vystěhovat tisíce afghánských uprchlíků z hotelů

V Británii se mají v příštích měsících vystěhovat tisícovky afghánských uprchlíků z hotelů, které jim Londýn na státní útraty nabídl jako dočasné útočiště. Konzervativní vláda premiéra Rishiho Sunaka dnes podle deníku The Times oznámila, že dotyční obdrží na konci dubna dopis s příslušnou výzvou.

včera

Zvažte očkování proti covidu u dětí, vyzvala státy WHO

Světová zdravotnická organizace (WHO) vzhledem k aktuálnímu vývoji pandemie covidu-19 upravila svá doporučení k očkování proti této nemoci a například doporučuje zemím, aby zvážily, zda je potřebná imunizace zdravých dětí a dospívajících. Lidé z vysoce rizikových skupin by si podle WHO měli pro posilující dávku dojít po šesti až 12 měsících od poslední injekce.

Zdroj: ČTK

Další zprávy