Voda se na Ukrajině stává vzácností. Po ostřelování může chybět milionu lidí

Na začátku května ruský nacionalistický web Russkaja vesna zveřejnil na Telegramu video vybuchujícího domu z dronů, doplněné o dramatickou hudbu. „V důsledku úderů neřízených bomb v oblasti Belogorovka byla zničena kasárna s ukrajinskou armádou. Letectvo podporuje ofenzívu jednotek ve směru Popasnyansky v Luhanské lidové republice,“ chlubila se vesna v článku na svém webu. Šlo přitom o kritickou infrastrukturu, která zásobovala vodou až milion lidí.

Belogorovka je město právě v Luhanské oblasti. Video bylo vytvořeno ze dvou různých směrů. Jeden byl přímo nad budovou a natočil osobu, která šla po jejím pozemku. Druhý úhel byl pomocí geolokace určen jako místo za ruskými liniemi. „Statický typ videí napovídá, že šlo u obou videí šlo o stejný typ dronu v podobě kvadroptéry. Oba byly pravděpodobně komerčně dostupné,“ popsal investigativní web Bellingcat.

Russkaja vesna zapomněla zmínit fakt, že šlo o budovu, která pomáhala zajistit pitnou vodu zhruba jednomu milionu lidí v regionu. Celá struktura budov byla určená k zadržování vody a první stupeň vodního potrubí Popasna, která „pumpuje“ vodu z řeky Doněck směrem k několika sídlům na severu Luhanského regionu.

Není to od února poprvé, kdy tento ozbrojený konflikt ohrozil vodní infrastrukturu východní Ukrajiny. Vodní infrastruktura na Donbasu se často dělí mezi teritoria kontrolovaná ruskými okupačními silami a ukrajinskou vládou. Již před ruskou únorovou invazí byl celý tento systém v havarijním stavu a potřeboval rozsáhlou opravu.

„Vodní situace v Donbaském regionu byla komplikovaná již od války v roce 2014. Region má málo vodních zdrojů. Je to dáno intenzivní spotřebou hutního a koksárenského průmyslu, který je náročný na vodu. Navíc je zde dost obydlených oblastí. Kromě několik výjimek všechna tato voda proudí z malé řeky Doněck na severu,“ vysvětlila webu Bellingcat odbornice na východní Evropu Sophie Lambroschiniová.

Lambroschiniová upozornila, že rozsáhlá síť vodních potrubí je náchylná na výpadky elektřiny a chemického ošetřování. Jakékoli narušení může mít humanitární následky stovky kilometrů daleko. „Jakmile je přerušen takto kritický uzel, jsou ovlivněny všechny osady po proudu,“ upozornila.

Doněck je jedním z nejdůležitějších vodních toků v Donbaské oblasti. Protéká přes města Izjum či Lysyčansk směrem do Ruska, kde se slévá s řekou Don. Řeka je významná také strategicky. Ruská vojska se při postupu hlouběji do Donbaské oblasti snažila vytvořit přes řeku provizorní mosty.

Tři dny po likvidaci budovy se Rusové pokusili překročit řeku na sever od ní. Po těžkých bojích ukrajinské ozbrojené složky okupační jednotky zlikvidovali.

8. května hlava luhanské regionální vojenské administrativy a guvernér Luhanské oblasti Serhei Haidai oznámil, že jedna z filtračních stanic byla poškozena. „Kvůli ostřelování vodního potrubí Popasna může být milion lidí bez vody,“ varoval Haidai.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Voda Ukrajina

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy