Víme, co pijeme? Vědce znepokojil nový objev, čistírny vody v jednom případě nedokáží zničit viry a bakterie

Čistírny odpadních vod jsou zásadní pro odstraňování kontaminantů z vody, která se následně vrací do přírody nebo je recyklována pro jiné účely. Nová studie však naznačuje, že tyto čistírny nemusí být dostatečně účinné v boji proti patogenům, které se uchytí na mikroplastech. Pokud se některé lidské patogeny přichytí na mikroplasty, mohou přežít čisticí procesy a představovat nebezpečí pro lidské zdraví, varuje nová studie publikovaná ve vědeckém žurnálu Plos One.

Výzkum, který vedla Ingun Lund Witsová z Norské univerzity biologie, se zaměřil na to, jak mikroplasty v odpadních vodách mohou ovlivnit proces čištění. Mikroplasty, tedy malé částice plastů o velikosti menší než 5 milimetrů, jsou často neodstranitelné běžnými čistícími technologiemi a mohou se stát substrátem pro růst mikrobiálních komunit, známých jako plastisféry. Tyto komunity se tvoří na povrchu plastů a mohou obsahovat různé mikroorganismy, včetně patogenů.

Tým vědců zjistil, že plastisféry mohou být místem, kde se uchytí nebezpečné bakterie a viry. V rámci studie vědci identifikovali přítomnost několika jídlem přenášených patogenů, včetně bakterie Listeria monocytogenes, která způsobuje listeriózu, a bakterie Escherichia coli, která je přítomná v trávicím traktu lidí a může způsobit vážné střevní infekce. Dále byly identifikovány viry jako norovirus, jenž způsobuje průjmy, a adenovirus, který může vést k respiračním onemocněním či gastroenteritidám.

Výzkumníci zjistili, že patogeny byly přítomny jak v nevyčištěné, tak i ve vyčištěné odpadní vodě. To naznačuje, že některé mikroorganismy mohou přežít čisticí procesy díky ochraně, kterou poskytuje biofilm tvořený plastisférami. Tento biofilm může fungovat jako štít, který brání patogenům v destrukci během standardních čisticích cyklů.

Mezi identifikované patogeny patřily i bakterie, které mohou způsobit závažné onemocnění, jako je Klebsiella pneumoniae, známá svou schopností způsobovat zápal plic, nebo bakterie Acinetobacter spp., které jsou často spojovány s nemocničními nákazami. Přítomnost těchto bakterií ve vyčištěné odpadní vodě ukazuje, že biofilmy na mikroplastech mohou chránit patogeny před zničením, což má vážné důsledky pro bezpečnost recyklované vody.

Tato studie poukazuje na znepokojivý problém, že mikroplasty a s nimi spojené patogeny mohou představovat riziko pro veřejné zdraví, zejména pokud se taková voda dostane zpět do potravinového řetězce. Efektivní čištění odpadních vod musí být schopno nejen odstranit mechanické znečištění, ale také eliminovat mikroorganismy, které se na plastech uchytí. Pokud to není možné, může to mít dalekosáhlé důsledky pro zdraví lidí a ekosystémy.

Vědci se shodují, že efektivní odstranění mikroplastů a patogenů, které se na nich uchytí, si vyžaduje pokročilejší čisticí technologie a neustálé inovace v oblasti čištění odpadních vod. Současné metody nejsou dostatečné, aby se vypořádaly s novými výzvami spojenými s mikroplasty, které se staly běžnou součástí naší každodenní existence.

Tým vědců zdůrazňuje potřebu dalšího výzkumu v oblasti čištění odpadních vod, který by měl zahrnovat vývoj nových technologií zaměřených na odstranění mikroplastů a patogenů. Je nezbytné pochopit, jak mikroplasty interagují s mikroorganismy a jak mohou ovlivnit ekologické a zdravotní systémy. Současná studie ukazuje, že v oblasti ochrany veřejného zdraví a životního prostředí je stále mnoho neprozkoumaných oblastí, které vyžadují naléhavou pozornost.

Související

Více souvisejících

Voda Vědci

Aktuálně se děje

před 2 minutami

Policie zasahuje kvůli hlášené střelbě na ZČU v Plzni. (4.12.2024)

Policie našla výtržníky, kteří způsobili zásah na ZČU v Plzni. Jde o studenty

Policie po pouhých dvou dnech od incidentu oznámila, že našla a obvinila dvojici mladíků, kteří svým chováním vzbudili ve středu důvodnou obavu z útoku na Západočeské univerzitě v Plzni, kde v pozdních odpoledních hodinách došlo k rozsáhlému policejnímu zásahu. Mladíci čelí obvinění ze spáchání přečinu výtržnictví ve formě spolupachatelství. 

před 14 minutami

Ilustrační foto

Putin změnil zavedená pravidla. Obešel sankce USA

Ruský prezident Vladimir Putin oznámil změnu pravidel pro platby za ruské fosilní palivo, aby obešel nové sankce uvalené Spojenými státy na Gazprombank, klíčovou banku pro platby za plyn a ropu. Tyto sankce ohrožují především dodávky zemního plynu do Maďarska a Slovenska, které jsou na ruském plynu silně závislé.

před 57 minutami

Ursula von der Leyenová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Politico: EU tříští obchodní dohoda. Pro Německo je klíčová, Francie mobilizuje spojence

Evropská unie čelí vážnému rozkolu kvůli obchodní dohodě s jihoamerickým blokem Mercosur, která vyvolává ostré spory mezi Francií a Německem. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová odletěla do Uruguaye s cílem uzavřít tuto historickou dohodu, která je v jednání již několik desetiletí. Zatímco Berlín tuto dohodu považuje za klíčovou pro oživení průmyslu, Paříž ji vnímá jako hrozbu pro své zemědělství a národní suverenitu, uvedl server Politico.

před 1 hodinou

Syrští rebelové v Aleppu

Vůdce syrských rebelů potvrdil, co je cílem „revoluce“

Abú Mohammad al-Džolání, vůdce hlavní skupiny ozbrojené opozice v Sýrii Haját Tahrír aš-Šám (HTS), exkluzivně pro americkou stanici CNN promluvil o cílech současného konfliktu s vládními silami. „Když mluvíme o cílech, cílem revoluce zůstává svržení tohoto režimu. Je naším právem použít všechny dostupné prostředky k dosažení tohoto cíle,“ řekl.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

NASA zveřejnila unikátní snímky z misí Apollo

NASA stanovila nové datum, kdy se člověk vrátí na Měsíc

NASA oznámila další zpoždění v programu Artemis, který má poprvé za více než 50 let vrátit astronauty na Měsíc. Mise plánovaná na rok 2026 se nyní odkládá nejdříve na polovinu roku 2027. I průkopnická mise, během níž měli astronauti obletět Měsíc v září 2025, byla posunuta nejdříve na duben 2026.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 10 hodinami

včera

Bakterie, ilustrační foto

Afrikou se šíří nová záhadná nemoc. Počty mrtvých rostou, lékaři o ní nic netuší

Záhadné onemocnění, které zasáhlo Demokratickou republiku Kongo, vyvolává stále větší obavy nejen mezi místními úřady, ale i na mezinárodní úrovni. Dosud neznámá nemoc, která se projevuje chřipkovými příznaky, si v provincii Kwango na jihozápadě země vyžádala životy desítek lidí. Podle místních zpráv počet obětí dosahuje mezi 67 a 143, přičemž nejvíce postiženi jsou ženy a děti.

včera

Emmanuel Macron, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Neodstoupím. Macron v reakci na politickou krizi ve Francii promluvil k národu

Prezident Emmanuel Macron se obrátil na francouzský národ v reakci na politickou krizi, která otřásá zemí po pádu vlády vedené Michelem Barnierem. V desetiminutovém projevu zdůraznil své odhodlání zůstat v úřadu až do konce svého mandátu v roce 2027, přestože někteří političtí oponenti požadují jeho rezignaci.

včera

včera

Očkování, ilustrační foto

Smrtelná nemoc 19. století se vrátila. Závod o vakcínu proti černému kašli začíná

Závod o nalezení dlouhodobější ochrany proti černému kašli odstartoval. Vakcíny, které jsou v současnosti k dispozici, sice chrání před závažným průběhem nemoci, ale jejich účinnost časem klesá. Tento problém se stává stále naléhavějším, neboť černý kašel, kdysi smrtelná nemoc 19. století, se vrací v mnoha zemích světa. S epidemiologickými cykly této nákazy a s poklesem proočkovanosti zejména mezi těhotnými ženami je nutné hledat inovativní přístupy k prevenci.

včera

včera

Aktualizováno včera

Markéta Pekarová Adamová na sněmu TOP 09. (11.11.2023)

Pekarová Adamová ustála hlasování o odvolání z čela Sněmovny

Hnutí ANO neuspělo ve snaze odvolat Markétu Pekarovou Adamovou z čela Poslanecké sněmovny. Opozice ji kritizuje za nezvládnutí funkce a omezování opozičních iniciativ. Například podle Aleny Schillerové jedná proti pravidlům Poslanecké sněmovny a dokonce protiústavně.

včera

Věznice

14letý terorista? V ruských věznicích končí i nezletilí, stačí aby kritizovali Putina

Během chladného listopadového rána si Irina Turbina balí tašky plné jídla, přidává dvě velká balení sprchového gelu, objemné balíky toaletního papíru, kleštičky na nehty, román a atlas geografie. Poté se vydává na vyčerpávající dvoudenní cestu. Tyto věci jsou pro jejího šestnáctiletého syna Arsenije. Možná je to její poslední šance ho spatřit, než bude poslán do nápravného zařízení pro mladistvé, kde má strávit pětiletý trest.

včera

včera

Aktualizováno včera

Útok na ZČU se nepotvrdil, případ pokračuje. Hledá se šiřitel poplašné zprávy

Policie se nadále zabývá případem ohlášené střelby na fakultě Západočeské univerzity v Plzni. Útok se nepotvrdil, oznámili ve středu večer strážci zákona a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Nyní se pátrá po neznámém pachateli, který je podezřelý ze šíření poplašné zprávy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy