Situace v Tibetu se vyostřuje. Čínská policie postřílela dav civilistů

Tibet - Tisíce tibeťanů dlouhá léta volají po svobodném státě, nezávislém na politickém uspořádání Číny. Té se však tyto protesty nelíbí a dala to tibetským obyvatelům jasně najevo..

Asijská rádiová stanice RFA (Radio Free Asia) přinesla škoující svědectví o aféře, která se odehrála minulý týden v autonomní oblasti Tibetu - Driru. Desítky vesničanů protestovaly proti nesmyslnému zatýkání lidí, kteří jakýmkoliv způsobem porušují nařízení Číny.

Demonstranté požadovali propuštění jednoho z věžňů, který byl zatčen za to, že odmítal podle pravidla Čínské lidové republiky pověsit na svůj dům státní vlajku a svou nespokojenost veřejně vyjádřil.

Ve chvíli, kdy šla místní policie prohledat jeho dům, se proti ní obořil dav nespokojených obyvatel. Ozbrojené složky naházely do davu slzný plyn a začaly po neozbrojených demonstrantech střílet.

Zraněno bylo více než 60 lidí, z toho několik těžce. Mnoho postřelených upadlo do bezvědomí, někteří začali velmi silně krvácet. Podle dostupných zdrojů mnozí ze zraněných dosud neobdrželi lékařskou péči.

Čínské úřady poslaly do oblasti zhruba 200 vozidel policejních i armádních složek, aby přispěly ke zklidnění situace. Tibeťanům tak byly zabaveny mobilní telefony, zablokovány všechny komunikační kanály včetně internetu a každý obyvatel dostal vlastní identifikační kartu, kterou bude prokazovat svou totožnost například při nákupech. Každý, kdo bude přistižen bez této karty, bude policií zatknut a souzen.

Tibet byl po dlouhá léta politicky nezávislým státem, pod křídla Čínské lidové republiky se dostal až po intervenci roku 1951. Spousta obyvatel se s tímto krokem dodnes nemůže smířit a masové protesty, které volaly po tibetské nezávislosti, policie tvrdě trestá. Jen za tento rok se tak na protest upálilo více než 120 tibeťanů.

Související

Tibetský duchovní vůdce Dalajláma Rozhovor

Povstání Tibeťanů proti čínské armádě vypuklo před 65 lety. Spustila jej fáma, uvádí odborník Kučera

Před 65 lety, 10. března 1959, vypuklo v tibetské Lhase rozsáhlé povstání. Přestože odpor místního obyvatelstva proti čínské nadvládě sílil již delší dobu, bezprostřední rozbuškou se stala fáma o chystaném zatčení tibetského duchovního vůdce Dalajlámy a jeho následný útěk, vysvětluje Ondřej Kučera v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Odborník na moderní čínské dějiny z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci také upozorňuje, že Tibet měl před čínskou anexí velice komplikované postavení a vnitřní uspořádání, nejednalo se však o otrokářský režim, jak bývá Pekingem podsouváno. Dále vysvětlil například to, jakou roli v eskalaci odporu v Tibetu sehrály Spojené státy, proč je obtížné určit počet obětí povstání a jaké mělo dopad na další vývoj Tibetu.
Jan Lipavský

Lipavský se podle Číny dopustil výtržnosti. Setkal se s Tibeťany

Mluvčí čínského velvyslanectví v Praze dnes vyzval Česko, aby se vyvarovalo dalších výtržností ve vztazích mezi oběma zeměmi a respektovalo závazek jedné Číny. Ambasáda tak reagovala na úterní schůzku ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) se zástupci tibetské komunity v Indii. Šéf české diplomacie po něm uvedl, že na setkání není nic špatného a že jde o běžnou záležitost.

Více souvisejících

tibet Demonstrace Čína

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety

Ruský prezident Vladimir Putin se snaží zastrašit západní spojence eskalací konfliktu, tvrdí bývalý velvyslanec USA při NATO Ivo Daalder. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy