Tokio - Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová v pátek během návštěvy Japonska vyzvala k potrestání Severní Koreje. Stalinistický stát by měl stihnout trest za to, že potopil jihokorejskou korvetu Cheonan, informuje agentura Reuters.
Při zkáze válečné lodě zahynulo 46 námořníků
"Myslím, že je důležité vyslat jasné poselství Severní Koreji, že provokace mají důsledky. Nemůžeme dopustit, aby útok na Jižní Koreu zůstal bez odpovědi," prohlásila Clintonová v Tokiu, kde řeší spor o další přítomnost americké vojenské základny Futenma na ostrově Okinawa.
"Vybereme nejlepší možnost a vyšleme jednoznačné poselství Severní Koreji, které bude odrážet obavy mezinárodního společenství a hlavně jejích sousedů z chování Severní Koreje," dodala.
Hlavním budem pátečních rozhovorů Clintonové a japonského ministra zahraničí Kacuja Okady bylo stěhování americké základny z města Futenma. Na základně je nasazena více než polovina ze 47 000 amerických vojáků v Japonsku. Proti jejich přítomnosti ve městě tamní obyvatelé často protestují.
Clintonová a japonský ministr zahraničí Kacuja Okada vydali prohlášení, že 50 let staré spojenectví Spojených států a Japonska stojí na pevných základech a přítomnost amerických základen v Japonsku je nyní důležitější, než kdy předtím.
"Chtěla bych upřímně japonskému lidu vysvětlit, že přítomnost amerických vojáků je ve světle posledních událostí nezbytná pro zajištění japonské bezpečnosti a pro udržení míru a stability v oblasti," řekla Clintonová, a varovala před Severní Koreou.
Mezinárodní vyšetřovací tým složený z 24 expertů ze Spojených států, Austrálie, Británie a Švédska potvrdil, že jihokorejskou korvetu 26. března potopilo torpédo vypálené ze severokorejské ponorky. Výbuch roztrhl loď ve dví. V trupu lodi zahynulo 46 jihokorejských námořníků.
Severokorejci oznámili, že Jižní Korea si důkazy o potopení korvety jejich torpédem vymyslela a pohrozili jihu válkou, pokud na jejich stát Rada bezpečnosti uvalí sankce.
12. června 2026 10:09
Zemřela princezna Bha. Budoucí thajská královna strávila poslední roky života v kómatu
Související
Clintonová prý Epsteina nikdy nepotkala. Vyzvala k výslechu Trumpa
Hillary Clintonová před sněmovním výborem vypovídá o aktivitách Epsteina
Hillary Clintonová , Severní Korea (KLDR) , Jižní Korea
Aktuálně se děje
včera
Epsteinova oběť ve výpovědi zmínila Andrewa. Dostal ji do královského paláce
včera
Prodejny Penny ve čtvrtek zavřou dříve. Má to zajímavý důvod
včera
Norská princezna se zřejmě nevyhne transplantaci, naznačil to manžel
včera
ODS uspořádala ideovou konferenci. Bouřlivě se řešila otázka přijetí eura
včera
Mírová dohoda mezi USA a Íránem nikdy nebyla tak blízko, tvrdí Šaríf
včera
Stovkám tisíc řidičáků letos vyprší platnost. Výměna je oproti minulosti jednodušší
včera
Moravec trvá na neplatnosti doložky. ČT tvrdí, že uplatňuje sankce
včera
Britové při Trooping the Colour oslavili narozeniny krále. Letos mu bude 78 let
včera
Pavel toho vyjedná více než vy, udeřil Rakušan v diskuzi s Macinkou
včera
Policie obvinila strojvedoucího, který řídil opilý. Nadýchal přes dvě promile
včera
Čech už má výhru v Eurojackpotu na svém kontě. Daň putuje do státní kasy
včera
Trumpa k odvolání útoků na Írán přesvědčili lídři zemí Perského zálivu
včera
Předpověď počasí pro vodáky. Medard pomohl, brzy se však oteplí
včera
Zemřela česká trenérská fotbalová legenda Petr Uličný
včera
Pohřeb Zdeny Mašínové proběhne příští týden v Olomouci
včera
Dohoda by otevřela Hormuzský průliv, přiznal Teherán. Rozhodnutí ale nepadlo
včera
Vražda v Praze. Případ se stal na Chodově, policisté zadrželi muže
včera
Počasí: Do Česka se příští týden vrátí tropické teploty
12. června 2026 21:08
Německo musí být do roku 2029 v bojové pohotovosti, hrozí válka s Ruskem, varoval tamní generál
12. června 2026 19:52
Státy NATO zvažují zásadní změnu. Chtějí udělit nejvyššímu veliteli pravomoc sestřelovat drony
Členské státy Severoatlantické aliance usilují o to, aby měl nejvyšší vojenský velitel NATO v Evropě větší pravomoci při sestřelování cizích bezpilotních letounů. Nový návrh by měl být schválen do nadcházejícího červencového summitu lídrů v Ankaře. Podle informací od aliančních diplomatů a představitelů by tak americký generál Alexus Grynkewich získal podstatně větší flexibilitu při operativním přesouvání prostředků protivzdušné obrany a určování stupňů bojové pohotovosti bez nutnosti zdlouhavého schvalování.
Zdroj: Libor Novák