Jižní Korea oznámila, že vůbec poprvé od začátku šíření koronaviru na začátku ledna zaznamenala více uzdravených než nově nakažených. Jihokorejské Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (KCDC) dnes uvedlo, že zaznamenalo 110 nových případů nákazy koronavirem, což je o čtyři méně než hlásilo ve čtvrtek.
Celkový počet nakažených tak v zemi stoupl na 7979. Zároveň však bylo podle pátečního sdělení jihokorejských úřadů dalších 177 uzdravených pacientů propuštěno z nemocnice, informuje Reuters.
Jižní Korea, je považována za druhou koronavirem nejpostiženější zemi v Asii. Je to však vůbec poprvé, od prvního potvrzeného případů nákazy v zemi 20. ledna, co počet uzdravených za den přesáhl počet nově nakažených.
Jihokorejské úřady nicméně vyzvaly k opatrnosti, jelikož se nové shluky nákazy objevily u zaměstnanců call centra v Soulu a na úřadě ve městě Sedžong.
Ze 110 nových případů bylo 61 hlášeno z nejpostiženějšího jihovýchodního města Tegu, 17 bylo zaznamenáno v Sedžongu a 13 v Soulu.
Pevninská Čína hlásí za čtvrtek osm nových případů nákazy koronavirem. Oznámil to dnes podle agentury AP čínská zdravotní komise. Nových případů je méně než ve středu, kdy jich přibylo 15. Dosud se v Číně, bez autonomního Hongkongu a Macaa, novým typem koronaviru nakazilo 80.813 lidí. Oproti předchozímu dni v kontinentální Číně přibylo sedm obětí viru. Dohromady tak pevninská Čína eviduje 3176 mrtvých.
Středočínská provincie Chu-pej, která je epicentrem epidemie, hlásí šest ze sedmi nových úmrtí. Všechna byla evidována v provinčním hlavním městě Wu-chan. Zároveň však ve Wu-chanu bylo evidováno jen pět nových nákaz. Dvě byly zaznamenány v Šanghaji a jedna v Pekingu, v obou případech byli podle čínských úřadů nakaženými lidé, kteří do Číny přijeli za zahraničí.
Peak of viral epidemic passes in China #COVID19 https://t.co/UIC6EwOwdV pic.twitter.com/t2VpWXjzEi
— Global Times (@globaltimesnews) March 13, 2020
Zatímco jinde ve světě počet případů rychle roste, v Číně se epidemie v posledních sedmi dnech výrazně zpomalila, což je podle Reuters výsledkem týdnů přísného omezení pohybu lidí a dopravy.
Čínská vláda dnes také oznámila, že začne uvolňovat omezení pohybu ve městě I-čchang v provincii Chu-pej a umožní lidem z okolních provincií návrat do města. Zároveň hodlá ale dohlížet na dodržování zdravotnických opatření s pomocí monitorovacího systému, který využívá mobilní telefony.
Thajsko mezitím dnes oznámilo, že má pět nových případů nákazy a počet infikovaných stoupl na 75. Singapur oznámil, že zakáže vstup do země cestujícím, kteří v uplynulých dvou týdnech navštívili Itálii, Francii, Španělsko a Německo a že neumožní výletním lodím kotvit v singapurských přístavech.
Související
Jihokorejský prezident se omluvil KLDR za dronový incident z ledna
Kim Čong-un poslal vzkaz Trumpovi. Jaderných zbraní se vzdávat nehodlá
Jižní Korea , Čína , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
včera
Nebudeme riskovat. Do otevřeného Hormuzského průlivu se lodě nehrnou, mají strach
včera
Žádná krize nehrozí. EU popřela tvrzení IEA o nedostatku leteckého paliva
včera
Vance vyjádřil hrdost nad tím, že USA přestaly darovat zbraně Ukrajině
včera
Delegace EU dorazila do Budapešti. Začalo jednání o restartu napjatých vztahů
včera
Írán už Hormuzský průliv nikdy nezavře, Izrael má zákaz bombardovat Libanon, řekl Trump. NATO vzkázal, ať se do toho neplete
včera
Otevření Hormuzského průlivu zahýbalo trhy. Cena ropy prudce klesá
včera
Hormuzský průliv je s okamžitou platností otevřen pro všechny lodě, oznámil Írán
včera
Za kolik o víkendu natankujete? Ministerstvo zveřejnilo ceny paliv
včera
Tejc oznámil, že kvůli bitcoinové kauze podá trestní oznámení
včera
Česko k zajištění bezpečnosti v Hormuzském průlivu nabídne svůj radar, oznámil Babiš
včera
Kushner a Witkoff jsou amatéři. Situaci v Íránu jen zhoršují, tvrdí zkušení diplomaté
včera
Britové berou ruské výhrůžky vážně. Čelíme hrozbě přímého ruského útoku, zní z vlády
včera
Ukrajina dosáhla historického milníku. Poprvé dobyla nepřátelské pozice jen pomocí robotů a dronů
včera
Procitli už i pravicoví populisté. Dejte od Trumpa ruce pryč, vzkázala Le Penová
včera
Není to jen aktuální výměna názorů. Spory mezi papežem Lvem a Trumpem sahají daleko do minulosti
včera
Začalo platit příměří s Libanonem, oznámil Trump. Izraelci nechápou, Netanjahua viní ze lži
včera
Zemřel známý herec Jan Potměšil
včera
Počasí: Příští týden se ochladí, do Česka se vrátí noční mrazy
Aktualizováno 16. dubna 2026 23:41
OBRAZEM: Ukrajina potřebuje naši pomoc, řekl Rutte v Praze. Uděláme vše pro splnění závazků, slíbil Babiš
16. dubna 2026 21:40
Česko světovým lídrům v pátek představí plán na zajištění bezpečnosti v Hormuzském průlivu
Česká republika je připravena aktivně se zapojit do řešení napjaté situace v Hormuzském průlivu. Premiér Andrej Babiš (ANO) po čtvrtečním pražském jednání s generálním tajemníkem NATO Markem Ruttem potvrdil, že Praha má vypracovanou konkrétní nabídku na zajištění bezpečnosti v této strategické námořní cestě. Tento návrh hodlá česká vláda oficiálně představit na páteční mezinárodní videokonferenci.
Zdroj: Libor Novák