Indie má rekordní počet nově nakažených, přesto obnoví provoz na železnici

Indie oznámila, že po sedmi týdnech částečně obnoví provoz na železnici, která je klíčovým dopravním prostředkem pro statisíce lidí v zemi. Vláda k tomuto kroku přistoupila i přesto, že v Indii za posledních 24 hodin přibylo 4214 nových případů nákazy koronavirem, což je největší denní nárůst.

Od začátku epidemie registrují indické úřady 67.152 infikovaných a 2206 lidí, kteří s nemocí covid-19 zemřeli. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Indický premiér Naréndra Módí vyhlásil 25. března ve snaze omezit epidemii koronaviru zákaz vycházení, zastaven byl provoz vlaků, autobusů a další veřejné dopravy. Kvůli přísným opatřením se miliony Indů ocitly bez práce a bez prostředků.

Vláda později pod tlakem na řadě míst opatření zmírnila. Ministerstvo železnic v neděli pozdě večer oznámilo, že v úterý začne postupně obnovovat vlakovou přepravu pasažérů, informuje Reuters. Metropole Dillí v první fázi počítá se 30 příjezdy a odjezdy denně, převážně se jedná o spojení do velkých měst jako Bombaj, Čennaí, Béngalúr či Kalkata.

Cestující budou mít povinnost nosit roušky a bude jim na nádražích měřena teplota. Vlaky nebudou stavět ve všech zastávkách. Železnice v Indii, kde žije 1,3 miliardy lidí, běžně přepraví přes 20 milionů cestujících každý den.

Vláda rovněž informovala, že od začátku května bylo na 366 vlaků s kapacitou až 1200 pasažérů využito ke speciální přepravě chudých migračních dělníků, kteří přišli o práci ve velkých městech, domů do jejich obcí. Zdaleka se ale nedostalo na všechny. Ministerstvo železnic sdělilo, že je schopno každý den vypravit na 300 podobných vlaků.

"Vyzýváme všechny státy, aby daly povolení k evakuaci a umožnily návrat migrantů zpět do jejich domovů," uvedlo ministerstvo. Mnozí dělníci se po vyhlášení karantény vydali stovky kilometrů domů pěšky a desítky z nich na cestě zemřely, ať už vinou vyčerpání či dopravních nehod, připomněla agentura AFP.

Podle indického ministerstva železnic bylo nyní rovněž vyčleněno 20.000 vagonů, aby sloužily pro pacienty s koronavirem. Více než 5000 z nich už bylo umístěno na 215 nádražích velkých měst. První pacienti by do nich mohli nastoupit příští týden, napsala agentura AFP.

Úřady varují, že příliš rychlé uvolnění opatření, která zatím mají platit do 17. května, by vedlo k velkému nárůstu počtu nakažených. Pětina všech případů v Indii je z hustě osídlených měst Bombaj, Dillí, Ahmadábád a Púna, která jsou rovněž centry hospodářské aktivity.

V posledních dnech přibývá v Indii nakažených po tisících. Zvyšující se množství případů souvisí i s rozsáhlejším testováním. Zatímco koncem března se provádělo 2000 testů denně, v současnosti je to 85.000 až 90.000 za den, uvádějí vládní orgány.

Související

Indie, ilustrační foto

Rusko lže a podvádí Asiaty. Státy chtějí své občany zpět

Indie ve středu oznámila, že požádala Rusko o návrat svých občanů, kteří byli naverbováni do ruské armády. Toto rozhodnutí přišlo po nedávné smrti dvou Indů ve válce na Ukrajině, uvedla televize ABC News. Podobné kroky realizuje také Nepál nebo Srí Lanka.

Více souvisejících

Indie Naréndra Módí (indický premiér) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Lex Ukrajina prošel. Sněmovna prodloužila ochranu pro ukrajinské uprchlíky

Poslanecká sněmovna schválila vládní novelu, která prodlužuje dočasnou ochranu pro ukrajinské uprchlíky před ruskou agresí. Těm, kteří se rozhodnou zůstat v Česku a nepotřebují tuto ochranu, bude nově nabídnuta možnost speciálního dlouhodobého pobytu. Sedmou změnu zákona, známou jako lex Ukrajina, nyní posoudí výbory pro bezpečnost a sociální politiku.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

sport

EURO 2024: Modričovo odčinění neproměněné penalty přišlo vniveč, Španělé s přehledem postoupili

Chorvatský veterán Luka Modrič nechtěl, aby duel s Itálií byl jeho dost zřejmě posledním reprezentačním zápasem v kariéře. A dělal to pro to maximum. V zápase téměř o všechno pro Chorvatsko mohl skórovat ve druhé půli už z penalty, ale další pokutový kop na tomto Euru Chorvaté neproměnili. Nakonec to nevadilo, jelikož za necelou minutu se míč dostal před italskou branku znovu, tam si ho našel právě Modrič a nekompromisně zavěsil. Zbytek zápasu strávil už na lavičce a samou nervozitou tlačil časomíru ke konci duelu. Jenže v poslední osmé minutě nastavení se přeci jen Italům vyrovnat zásluhou Zaccagniho střely a výrazně tak zkomplikoval Chorvatů naděje na postup do osmifinále. To Španělé potvrdili, že hrají na Euru zatím nejlepší fotbal a po výhře 1:0 nad Albánií se můžou těšit z postupu z prvního místa skupiny B s devíti body na kontě. 

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Rusko zakázalo přístup k desítkám médií z EU

Ruské ministerstvo zahraničních věcí v úterý oznámilo, že zakáže přístup k vysílacím zdrojům desítek médií z Evropské unie. Toto rozhodnutí je odvetou za zákaz Unie vůči třem ruským médiím, uvedla agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Energetika

Evropská rada chce posílit pomoc Ukrajině. Elektrárny navrhují lepší řešení, než posílání peněz

Lídři Evropské unie vyzvou ke zvýšení vojenské a finanční pomoci Ukrajině. Obávají se zvyšující se intenzity ruských útoků proti elektrárnám, kvůli kterým žijí miliony Ukrajinců po tmě. Šéf největší ukrajinské energetické společnosti Ukrenergo vyzývá, ať evropské země neposílají humanitární pomoc, ale „aby přišly na Ukrajinu, vydělaly peníze a zvýšily výrobní kapacitu“. 

včera

včera

včera

Bolton, John

Jak zajistit mír v Asii? Vyzbrojte Jižní Koreu jadernými zbraněmi, navrhuje Bolton

Bývalý poradce USA pro národní bezpečnost John Bolton v úterý v Soulu prohlásil, že opětovné umístění amerických taktických jaderných zbraní do Jižní Koreje by mohlo posílit její schopnost odstrašování vůči severokorejským hrozbám, zvláště v době, kdy se prohlubují vztahy mezi Severní Koreou a Ruskem, uvedla agentura Jonhap. 

včera

Metro C nepojede v úvodu prázdnin v celé délce trasy. Bude výluka

Pražskou hromadnou dopravu čeká na úvod letních prázdnin v jedné oblasti zatěžkávací zkouška. Na jednom z úseků linky metra C bude totiž po dobu pěti dní přerušen provoz. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy