Nacionalistická a hinduistická Indická lidová strana (BJP) premiéra Naréndry Módího prohrála důležité volby v indickém státě Džhárkhand. Informovala o tom agentura AP. Kabinet čelí v posledních dnech velkému tlaku kvůli novému zákonu o státním občanství, který podle kritiků cíleně diskriminuje muslimy. Při protestech dosud zahynulo přes 20 lidí.
Od prosince loňského roku strana BJP ztratila moc v pěti indických státech: Madhjapradéš, Rádžasthán, Čhattísgarh, Maháráštra a nyní Džhárkhand. V květnových parlamentních volbách strana ale jasně zvítězila.
Podle výsledků hlasování, které zveřejnila v noci na dnešek volební komise, volby v Džhárkhandu vyhrála aliance tvořená opoziční stranou Indický národní kongres INK) a mocnými regionálními skupinami.
Hlasování se konalo v napjaté atmosféře kvůli protestům za změnu zákona o státním občanství. Vůdci BJP se nechali slyšet, že zákon ve volbách v Džhárkhandu nehrál žádnou roli. Podle vůdce INK ale hlasování vyslalo premiérově straně jasný vzkaz. Strana BJP získala pouze 25 křesel v tamním zákonodárném sboru, zatímco Kongresová strana a její spojenci mají nově 47 mandátů.
Módího kritici se obávají, že zákon o státním občanství ohrozí indickou muslimskou menšinu, která představuje asi 14 procent populace. Už dva týdny se po celé Indii odehrávají protesty, při nichž dosud zahynulo 23 lidí. Pro premiéra, který je spjatý s nacionalistickou a hinduistickou BJP, představují podle AFP demonstrace největší výzvu od jeho zvolení v roce 2014.
29. prosince 2025 20:24
Křehké příměří mezi Thajskem a Kambodžou dostává po pár hodinách vážné trhliny
Související
Putin nezahálí. Po neúspěšném jednání o Ukrajině míří do Indie
Vztahy USA s Indií se zhroutily. Módí už Američanům ani nezvedá telefon
Naréndra Módí (indický premiér) , volby v Indii , Indie
Aktuálně se děje
před 55 minutami
Předpověď počasí do konce týdne. Na horách může připadnout další sníh
včera
Trumpova dobrá zpráva. Prezident se raduje, že Clooney získal francouzský pas
včera
Dvě extraligové rezignace trenérů. Do nového roku vstupují s novými kouči Třinec a Kladno
včera
Pohonné hmoty už zlevňovaly jen nepatrně. Expert řekl, co přinese tento rok
Aktualizováno včera
Tragédie při oslavách ve Švýcarsku. Desítky lidí nepřežily požár v baru
včera
Tradice pokračuje. Hrad prozradil termín oběda prezidenta s premiérem
včera
První den se jezdí za nové ceny. Dálniční známky podražily
včera
Nikdy to nevedlo k dobrým výsledkům, řekl Fiala po projevu premiéra Babiše
včera
Svátky v roce 2026. Češi se mohou těšit na několik prodloužených víkendů
včera
Počasí naplnilo očekávání. Napadlo až 20 centimetrů sněhu, stále platí výstrahy
včera
Pavel popřál Babišově vládě úspěch, ale také ji varoval
včera
Babiš slíbil, že vláda bude řešit problémy lidí. Mír označil za povinnost vůči dětem
včera
Zemřel známý herec Pavel Nečas
včera
Rusové ukázali mapu údajného útoku na Putina. Trump udělal překvapivou věc
včera
Policie zhodnotila Silvestra v Česku. Dva lidé utrpěli těžká zranění
včera
Zelenskyj v novoroční řeči mluvil o mírové dohodě. Putin věří v ruský triumf
včera
Výhled počasí na leden. Meteorologové nastínili, jak v Česku bude
31. prosince 2025 21:43
Bartoška, Duka, Drábová. Česko letos přišlo o výrazné osobnosti
31. prosince 2025 20:27
Silvestrovský požár. Hasiči bojují s plameny, které zachvátily bývalý hotel Rabyně
31. prosince 2025 19:16
Sníh na Silvestra komplikuje dopravu v Česku. Platí výstraha
Zimní počasí působí během silvestrovské středy komplikace v dopravě. Potíže jsou hlášeny například ze středních Čech či Krkonoš. Meteorologové dnes aktualizovali varování před novým sněhem, silným větrem a sněhovými jazyky či závějemi.
Zdroj: Jan Hrabě