Tchaj-wan chce pomoci Hongkongu, vytvoří speciální úřad

Tchaj-wan dnes oznámil, že vytvoří speciální úřad pro podporu hongkongských občanů, kteří budou chtít kvůli novému bezpečnostnímu zákonu prosazovanému Čínou bývalou britskou kolonii opustit. O tom píše agentura AP.

Přidejte svůj názor

Tchaj-Wan
doporučujeme

O pomoci pro obyvatele Hongkongu v souvislosti s bezpečnostním zákonem mluvila už v květnu tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen. Nově vytvořený úřad má spolupracovat s nevládními organizacemi a poskytovat asistenci, ochranu i základní finanční podporu imigrantům z Hongkongu včetně těch, kteří uprchnou z politických důvodů.

Plán pomoci ukazuje, že tchajwanská vláda podporuje hongkongský lid v jeho boji za "ochranu demokracie, lidských práv a svobody" uvedl podle agentury Kjódó předseda Rady pro záležitosti pevniny Čcheng Ming-tchung. Dodal, že současná situace je skvělá příležitost pro to, aby Tchaj-wan otevřel dveře talentovaným lidem. Kjódó však připomíná, že neupřesnil výši prostředků, které budou na program vynaloženy.

Pomoc hongkongským občanům nabízela dříve také Británie. Premiér Boris Johnson uvedl, že Spojené království přijme až tři miliony lidí, bude-li to potřeba. Tři miliony nejsou náhodně vybrané číslo, jedná se o hongkongské držitele britského pasu pro osoby v zámoří a hongkongské občany, kteří mají na tento pas nárok.

Kontroverzní návrh bezpečnostního zákona pro Hongkong konkretizuje definici čtyř trestných činů, jimiž jsou separatistické, podvratné a teroristické aktivity a spolupráce s cizími silami s cílem ohrožení národní bezpečnosti.

Zákon by umožnil by mimo jiné rozmístění bezpečnostních složek pevninské Číny v Hongkongu. Ten se v roce 1997, kdy vypršela smlouva s Británií, vrátil pod čínskou správu. Čína tam zatím uplatňuje princip jedna země, dva systémy, který má městu zaručovat demokratické zřízení a autonomní výsady.

Kritici ale tvrdí, že Peking tyto svobody postupně omezuje a v duchu této tendence se nese i právě snaha o prosazení zákona. Ten podle mnohých představuje pro hongkongskou autonomii a demokratické svobody hrozbu. Jeho návrh schválil čínský parlament již na konci května, nyní se jím zabývá stálý výbor čínského parlamentu, jehož schůze dnes začala v Pekingu.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hongkongská krize nabírá na síle. Čína pohrozila Británii

02.07.2020 14:12 Čína dnes pohrozila Británii zavedením protiopatření kvůli sporu ohledně čínského bezpečnostního…

Počet nakažených v Indii přesáhl 600 tisíc, pandemie covid-19 sílí v Tokiu

02.07.2020 12:46 Aktualizováno Počet potvrzených případů nákazy v Indii překonal hranici 600.000, opatření, která mají omezit…

Horníky v Barmě spláchla vlna bahna, nejméně 100 mrtvých

02.07.2020 09:34 Nejméně sto lidí zahynulo při sesuvu půdy v jadeitovém dole na severu Barmy. S odvoláním na místní…

Herec Geoffrey Rush dostane vysoké odškodné. Vydavatelství o něm šířilo…

02.07.2020 08:55 Australské vydavatelství Nationwide News Ruperta Murdocha prohrálo odvolací soud v případu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy