Biden a Si Ťin-pching se sejdou příští týden, potvrdily Washington i Peking

Americký prezident Joe Biden bude příští týden v USA hostit čínského protějška Si Ťin-pchinga, potvrdili američtí činitelé v pátek. Oba státníci se sejdou v kalifornském San Francisku, kde budou jednat o stabilizaci vzájemných vztahů obou velmocí. 

Čínské ministerstvo zahraničí uvedlo, že prezident bude na návštěvě Spojených států amerických od úterý 14. do pátku 17. listopadu. Peking potvrdil konání schůzky s Bidenem, ale neuvedl konkrétní témata. Podle agenturních zpráv se bude mluvit o obchodních vztazích, Tchaj-wanu, válce na Ukrajině i krizi na Blízkém východě. 

Biden se v říjnu setkal s čínským ministrem zahraničí Wangem I, washingtonských rozhovorů s ním se zúčastnili i další američtí činitelé. Americký prezident tehdy zdůraznil, že obě země musí k vzájemné soutěživosti přistupovat zodpovědně a nechávat otevřené linky pro vzájemnou komunikaci. 

Wang I se během dvoudenní návštěvy amerického hlavního města setkal i se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem. Po jednání řekl, že chce stabilizovat americko-čínské vztahy a zredukovat vzájemné nedorozumění po letech napětí. 

Vztahy zkomplikoval například souboj o vliv na dění v asijsko-pacifické oblasti či rostoucí spolupráce Číny s Ruskem. Napětí panuje také kvůli Tchaj-wanu, který si pevninská Čína nárokuje. 

Prezidenti USA a Číny se naposledy setkali loni v Indonésii. Letošní jednání se uskuteční na okraj summitu Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC), který začíná v sobotu.

Související

Více souvisejících

Joe Biden Si Ťin-pching USA (Spojené státy americké) Čína

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 1 hodinou

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

UNRWA zoufale volá o pomoc. Jsme v bodě zlomu, tvrdí ředitel agentury

Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA) ve čtvrtek varoval, že se dostal do kritické situace. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy