Biden ujistil Finsko, že Američané by bránili každý metr jeho území

Americký prezident Joe Biden ve čtvrtek po dvoudenním summitu NATO v Litvě pokračoval v cestě po Evropě. V Helsinkách se dnes setkal s lídry severských zemí. Finsko jako nového člena Severoatlantické aliance ujistil, že USA jsou připraveny bránit každý metr jeho území. 

Biden na úvod tiskové konference přivítal Finsko jako nejnovějšího člena aliance. "Pane prezidente, chceme, aby finský lid věděl, že Spojené státy mají závazek k NATO a také k Finsku. Tyto závazky jsou pevné jako skála. Budeme bránit každý metr území NATO včetně Finska," prohlásil americký prezident podle serveru Yle

Šéf Bílého domu zvedl i téma podpory Kyjeva. "Během posledního týdne jsme znovu potvrdili naši podporu hrdinného ukrajinského lidu, který brání svou zemi proti brutálním ruským útokům. Naši spojenci a partneři po světě chápou, že to není jen boj za budoucnost Ukrajiny. Je to o suverenitě, bezpečnosti a svobodě," dodal. 

Finský prezident Sauli Niinistö potvrdil, že se diskutovalo také o sousedním Rusku. "Myslím, že máme oba podobný pohled. Vidíme, že je třeba pokračovat v podpoře Ukrajiny, která nebrání jen sebe, ale brání také naše západní hodnoty," konstatoval. 

Zmíněný web uvedl, že Biden se severskými státníky během jednání v Helsinkách stvrdil partnerství a domluvil se s nimi na širší spolupráci v oblastech bezpečnosti, ochrany životního prostředí či technologií. 

Související

Více souvisejících

Joe Biden Sauli Niinistö Finsko USA (Spojené státy americké) NATO

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 34 minutami

Aktualizováno před 35 minutami

Pohřeb Alexeje Navalného se koná pod dohledem policie. Ta je připravena zatýkat

Živě Rusové se dnes rozloučili s Navalným. Policie postavila bariéry, úřady vydaly tělo na poslední chvíli

Ruští policisté postavili bariéry na cestě z moskevského metra ke kostelu, kde dnes proběhlo poslední rozloučení s opozičním politikem Alexejem Navalným. K chrámu Ikony Matky Boží v moskevské čtvrti Marjino také přijely vozy pro přepravu zatčených. Ruské úřady příbuzným tělo zesnulého ruského opozičníka dlouho nevydaly, rodina jej obdržela až na poslední chvíli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Rakety Jars (dle NATO SS-29)

Rusko otestovalo mezikontinentální raketu Jars

Ruské ministerstvo obrany oznámilo zkoušku své mezikontinentální rakety Jars, která odstartovala z kosmodromu Pleseck u Archangelsku na severu evropské části Ruska a úspěšně zasáhla cíl ve vojenském prostoru Kura na Kamčatce na ruském Dálném východě.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Izraelská armáda: Yahalom Unit

Masakr se stovkou mrtvých a stovkami zraněných. Střelba do davu u humanitárního konvoje světu vyrazila dech

Pásmem Gazy otřásá incident, při němž přišlo o život více než sto lidí. Ti měli být zastřeleni vojáky izraelské armády při rozdávání humanitární pomoci. Útok odsoudila řada států světa a mezinárodní společenství žádá vyšetřování střelby. Izrael ale tvrdí, že většina obětí zemřela při tlačenici, kdy se lidé snažili dostat k humanitárnímu konvoji.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Marian Jurečka

Důchody se dočkají změn. Jurečka představil reformu penzí

Ministerstvo práce dokončilo návrh zákona týkající se reformy penzí, který představuje důležité změny v systému penzijního zabezpečení. Tento návrh upravuje několik klíčových aspektů, včetně růstu důchodového věku v závislosti na očekávané délce života, stanovení minimálního důchodu na úrovni 20 procent průměrné mzdy a možnosti dřívějšího odchodu do penze pro osoby vykonávající náročné profese.

před 6 hodinami

Alexej Navalnyj

Postrach Kremlu a plamen demokracie v Rusku. Kdo byl Alexej Navalnyj?

Alexej Navalnyj, prominentní ruský opoziční politik a aktivista, byl známý svou nekompromisní kritikou ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho vlády. Jeho odvaha veřejně se postavit vůči autoritářskému režimu ho učinila klíčovou postavou v ruské politické scéně a zajistila mu obdiv, jak doma, tak i v zahraničí. Zároveň však byl vystaven nebezpečí a pronásledování ze strany ruských úřadů.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ukrajina a Izrael tříští nejmocnější státy světa. G20 se kvůli válkám nedokáže dohodnout

První letošní setkání ministrů financí skupiny G20 skončilo ve čtvrtek bez přijetí společného prohlášení. Mohou za to neshody členských zemí, které souvisejí s probíhajícími geopolitickými konflikty.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy