Sauli Niinistö

Finsko

Finsko podá přihlášku do NATO, potvrdili prezident a premiérka

Finský prezident Sauli Niinistö a premiérka Sanna Marinová dnes oznámili, že Finsko požádá o členství v NATO. V příštích dnech by měl rozhodnutí ještě schválit finský parlament, ale to je považováno za formalitu, napsala agentura AP. Podle ní by žádost o členství měla být formálně předána bruselské centrále aliance s největší pravděpodobností příští týden.
Joe Biden a finský prezident Sauli Niinistö

Prezidenti USA a Finska se dohodli na posílení bezpečnostní spolupráce

Americký prezident Joe Biden a jeho finský protějšek Sauli Niinistö se dohodli, že zahájí proces na posílení bezpečnostní spolupráce mezi svými zeměmi. Dnes to podle agentury Reuters po jejich schůzce sdělil Bílý dům. Obě hlavy států jednaly také o politice otevřených dveří do Severoatlantické aliance. Niinistö už dříve uvedl, že Rusko svými kroky vůči Ukrajině posiluje debatu o možném vstupu Finska do NATO.
Finský parlament

Ve Finsku padla vláda, jen pět týdnů před parlamentními volbami

Finská středopravá vláda premiéra Juhy Sipiläho dnes podala demisi do rukou prezidenta Sauliho Niinistöho. Premiér prohlásil, že je "obrovsky zklamaný", že kabinet musel rezignovat kvůli své neúspěšné snaze prosadit dlouho slibovanou zdravotnickou a sociální reformu.
Donald Trump, 45. prezident USA

Trump radil, jak bojovat s lesními požáry. Ve Finsku je z toho pozdvižení

Americký prezident Donald Trump naznačil, že ve Finsku nemají problémy s lesními požáry, protože Finové věnují spoustu času hrabání listí. Finský prezident Sauli Niinistö potvrdil, že Trumpovi finský systém kontroly lesů osobně vysvětlil při příležitosti nedávných pařížských oslav konce 1. světové války. Nepamatuje se však, že by šéfovi Bílého domu říkal cokoli o hrabání.
Sauli Niinistö

Finsko zvolilo prezidenta, stát povede Niinistö

Helsinky - Finové dnes zvolili nového prezidenta. Vyhrála stávající hlava státu Sauli Niinistö. Charismatického politika obyvatelé oceňují především za obratnost, s jakou udržuje citlivou rovnováhu ve vztazích se Západem a s Ruskem.
Sauli Niinistö

Vstoupí Finsko do NATO? Obavy z Ruska se stupňují

Helsinky - Finský prezident Sauli Niinistö vystoupil proti možnému vstupu své země do Severoatlantické aliance. Po něm přitom v souvislosti s ukrajinskou krizí a nevyzpytatelných chováním Ruska volá stále více finských politiků. Informuje server rt.com.

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Opusťte Írán, vyzvala česká diplomacie občany

Ministerstvo zahraničních věcí v pátek varovalo české občany před cestami do Íránu. Úřad eviduje případy, kdy občané členských států Evropské unie byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

Putin opět promluvil o útoku na další evropské státy

Ruský prezident Vladimir Putin odmítl obvinění, že Rusko plánuje agresi proti jiným evropským zemím. Reagoval tak na mnohá prohlášení západních politiků, kteří tvrdili, že je nutné pomoci Ukrajině, protože pokud se Putinovi podaří porazit ji, zaútočí na její spojence na Západě.

včera

včera

Teroristé Hamásu

Příměří, nebo nic. Hamás promluvil o osudu rukojmích

Osud rukojmích, kteří byli uneseni z Izraele do palestinského Pásma Gazy, může být vyřešen pouze v případě, že dojde k uzavření příměří. Člen politického křídla palestinského radikálního hnutí Hamas Básim Naim to uvedl ve statusu zveřejněném na platformě Telegram.

včera

V ZOO Praha se narodilo gorilí mládě, letos už druhé

V noci na dnešek přišlo na svět v pražské zoologické zahradě další mládě gorily nížinné. Jeho matkou je samice Kijivu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy