Ve Finsku padla vláda, jen pět týdnů před parlamentními volbami

Finská středopravá vláda premiéra Juhy Sipiläho dnes podala demisi do rukou prezidenta Sauliho Niinistöho. Premiér prohlásil, že je "obrovsky zklamaný", že kabinet musel rezignovat kvůli své neúspěšné snaze prosadit dlouho slibovanou zdravotnickou a sociální reformu.

"Premiér dnes podal demisi vlády do rukou prezidenta republiky Juhy Sipiläho," oznámil prezidentský úřad. Prezident demisi přijal s tím, že vláda bude až do ustavení nového kabinetu pokračovat v práci.

Finská vláda končí pouhých pět týdnů před plánovanými parlamentními volbami. Od 1. července pak Finsko převezme předsednictví v Evropské unii.

Prezident Niinistö požádal Sipiläho, aby jeho kabinet pokračoval jako přechodná vláda. "Moje vláda bude pokračovat jako přechodný kabinet," potvrdil 57letý bývalý podnikatel Sipilä na tiskové konferenci a vyjádřil očekávání, že Finsko bude mít novou vládu do června nebo července.

"Olen valmis kutsumaan kaikkien puolueiden puheenjohtajat keskustelemaan pyöreän pöydän ääreen." - #SipiläEikös tuo olisi pitänyt tehdä hallituskauden alussa eikä lopussa?#sote pic.twitter.com/7pxmrMRdxo

— ♏RI♏ (@RiittaIlonen) 8. března 2019

Podle televize YLE vládní strany dospěly k závěru, že nestihnou do voleb plánovaných na 14. dubna prosadit balíček zákonů k reformě pečovatelského a sociálního systému. Sipilä přitom reformu opakovaně označil za nejdůležitější a největší projekt své vlády. Finské vlády o reformu marně usilují posledních 14 let, uvedla YLE.

"Premiér Sipilä podá demisi kvůli tomu, že reformu zdravotnictví nelze dokončit během funkčního období této vlády," napsal před rezignací vlády na twitteru šéf parlamentního klubu Sipiläho strany Finský střed (KESK) Antti Kaikkonen.

No nyt on liikkeellä näitä, joiden mielestä Sipilä erosi jotenkin väärin.Epäilen, että samat tahot olisivat pitäneet myös Sipilän jatkoa pääministerinä jotenkin vääränä.#politiikka

— Antti Kaikkonen (@anttikaikkonen) 8. března 2019

Zdravotní a sociální reforma má snížit náklady na zaopatření stárnoucího obyvatelstva. V zemi, která má přibližně 5,4 milionu obyvatel, má v roce 2030 dosáhnout podíl lidí starších 65 let 26 procent.

Sipiläho vláda vznikla v květnu roku 2015, kdy se jeho strana dohodla na koaliční spolupráci s populistickou a protiimigrační Stranou Finů a proevropskou konzervativní Národní koaliční stranou (KOK). V roce 2017 nahradila Stranu Finů v koalici strana odpadlíků od této formace Modrá budoucnost.

Související

Summit NATO 2024 ve Washingtonu

NATO bude mít novou základnu ve Finsku. Založí ji vedle hranic s Ruskem

Ve Finsku příští rok vznikne nové severoevropské velitelství pozemních sil Severoatlantické aliance. Podle sdělení různých zdrojů z finské armády bude fungovat pod velením švédských důstojníků a vyšle Rusku „jednoznačný signál“. Velitelství se bude nacházet necelých sto kilometrů od rusko-finské hranice.

Více souvisejících

Finsko Juha Sipilä Sauli Niinistö

Aktuálně se děje

před 44 minutami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

Izraelská armáda zabila velitele Hizballáhu i organizátora útoků ze 7. října

Izraelská armáda oznámila, že při pondělním cíleném útoku v jižním Libanonu zahynul velitel proíránské organizace Hizballáh pro oblast Barášit. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy