Bidenovi se po zásahu nemocnice mění program. Jordánsko ruší summit, kde měl být i Abbás

Úterní zásah nemocnice v Gaze, z něhož se navzájem obviňují Izraelci a Palestinci, má své konsekvence. Prezident palestinské samosprávy Mahmúd Abbás se dnes nezúčastní naplánovaného setkání s americkým prezidentem Joem Bidenem, který dorazí do Izraele. Sousední Jordánsko nakonec nenavštíví. 

Abbás se rozhodl zrušit svou účast na protest proti údajnému izraelskému zásahu nemocnice, uvedl deník Times of Israel. Izraelské obranné síly (IDF) však tvrdí, že podle počátečního vyšetřování byla exploze výsledkem neúspěšného odpálení rakety na straně Palestinců. Událost si vyžádala více než 500 obětí.

Izrael podle Abbáse překročil veškeré hranice, tragédii označil za odporný válečný masakr, který nelze tolerovat. Rozhovory je podle něj možné vést jedině o zastavení války. Šéf palestinské samosprávy také zdůraznil, že Palestinci neopustí svou vlast a nedovolí nikomu, aby je vyhnal. 

Abbás se měl připojit k jordánskému králi Abdalláhovi II. a egyptskému prezidentovi Abd al-Fattáhovi as-Sísímu na plánovaném jednání s americkým prezidentem Joem Bidenem. Šéf Bílého domu se dnes setká s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem či s rodinami obětí prvotního útoku radikálů z hnutí Hamás ze soboty 7. října. 

Jordánsko chystaný summit za účasti představitelů USA, Egypta a Palestiny v úterý zcela zrušilo, informovala CNBC. "Nemá smysl spolu mluvit o čemkoliv kromě zastavení války," řekl jordánský ministr zahraničí Ayman Safadi na státní televizi. 

CNBC připomněla, že Izrael odmítá, že by byl zodpovědný za úterní zničení nemocnice v Gaze. "Nemocnice je vysoce citlivá budova, která není cílem IDF," řekl televizi mluvčí armády s tím, že probíhá vyšetřování incidentu. 

Počet obětí izraelského bombardování v Pásmu Gazy v úterý podle tamního ministerstva zdravotnictví stoupl na 3000. Dalších 12 500 lidí bylo zraněno. Rostoucí počty mrtvých hlásí i Izrael. Eviduje nejméně 1400 mrtvých a více než 3500 zraněných. Izraelské obranné síly také uvedly, že Hamás drží zřejmě 199 rukojmích.  

Celkový počet mrtvých tak na obou stranách konfliktu překročil 4400, zraněno je nejméně 15 000 lidí. OSN uvedla, že od zahájení bombardování Izraele bylo vysídleno více než 400 000 obyvatel Pásma Gazy.

Související

Joe Biden na Summitu skupiny G7 v Hirošimě, Japonsku, 19.–21. května 2023

Biden sdělil termín, kdy by mohlo mezi Izraelem a Hamásem zavládnout příměří

Americký prezident Joe Biden doufá, že od začátku příštího týdne by v Pásmu Gazy mohlo zavládnout příměří. Prohlásil to v pondělí během návštěvy New Yorku s tím, že Izrael by byl ochoten zastavit vojenské operace v Pásmu Gazy během nadcházejícího muslimského postního měsíce ramadán, pokud bude dosaženo dohody o propuštění části rukojmí zadržovaných tamními militanty. 

Více souvisejících

Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) Joe Biden Izrael Pásmo Gazy jordánsko Mahmúd Abbás palestina

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Hradec Králové mění podruhé v sezóně trenéra. Kotal rezignoval kvůli zdravotním problémům

Podruhé v tomto týdnu se uskutečnila trenérská změna v tuzemské nejvyšší fotbalové Fortuna lize a podruhé v této sezóně 2023/24 se trenérská změna uskutečnila v Hradci Králové. Zatímco na podzim si musel balit kufry kvůli nevýrazným výsledkům Jozef Weber, aby ho nahradil velezkušený Václav Kotal, tentokrát končí poněkud nečekaně právě on. Jednasedmdesátiletý stratég, jenž byl po Miroslavu Koubkovi druhým nejstarším trenérem v lize, svůj konec odůvodnil zdravotními problémy. Nástupcem se stal David Horejš.

včera

včera

Timothée Chalamet v pokračování Duny.

RECENZE: Duna: Část druhá je přeceňovaná a emočně vyprahlá. Velkofilm století se nekoná

Všeobecné nadšení, pověst nejspektakulárnější sci-fi naší doby, hlasy opěvující nedosažitelnou audiovizuální formu. Očekávaný velkofilm sklízí jednu nadšenou reakci za druhou. Je však pokračování Duny skutečně tak revolučním blockbusterem? Nebo jde jen o líbivými a epickými motivy pokrytou, v jádru však vyprázdněnou nádobu? Film se ukájí sebou samotným a sklouzává k midcultu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajina hlásí těžké boje západně od města Avdijivka

Západně od ukrajinského města Avdijivka, které je pod ruskou kontrolou, probíhají těžké boje a ukrajinská armáda má potíže se stabilizací své obranné linie, uvedl ve čtvrtek hlavní velitel ukrajinské armády Olexandr Syrskyj. 

včera

včera

včera

včera

včera

Putin Západu opět vyhrožuje jadernou válkou

Většina ruských občanů podporuje "speciální vojenskou operaci" ruských sil na Ukrajině, uvedl prezident Vladimir Putin při svém projevu o stavu země před poslanci obou komor parlamentu a dalšími hosty. Země Severoatlantické aliance podle něj riskují jaderný konflikt, pokud vyšlou své vojáky na Ukrajinu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy